Napisane przez on 7/07/2014 in Urlop wychowawczy | 0 komentarzy

Urlop wychowawczy z umowy zlecenia

Zleceniobiorca wykonujący pracę na podstawie  umowy zlecenia jeżeli będzie chciał skorzystać z urlopu wychowawczego musi posiadać 6 miesięczny staż ubezpieczeniowy.

Do 6 miesięcznego stażu pracy zaliczamy wszystkie poprzednie okresy pracy u różnych pracodawców niezależnie od przerw w zatrudnieniu i sposobu rozwiązania umowy o pracę. Przy ustalaniu tego okresu nie jest wymagana aby pracownik faktycznie świadczył pracę co oznacza, że w trakcie tych 6 miesięcy pracownik może przebywać na zwolnieniu lekarskim.

 

Zasady finansowania składek

Pracownik który legitymuje się co najmniej 6 miesięcznym stażem ubezpieczeniowym budżet państwa za pośrednictwem ZUS, zapłaci składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i ubezpieczenie zdrowotne. Pracownik sam składa wniosek do ZUS o taki urlop jednocześnie zakład pracy jest zobowiązany wyrejestrować zleceniobiorcę z ubezpieczeń.

 

Podstawa naliczenia składki na ubezpieczenie

Podstawą do naliczenia składki na ubezpieczenie osoby przebywającej na urlopie wychowawczym, będzie średnia z 6 miesięcy i w roku 2014 podstawa nie może być niższa od 1 260 zł i wyższa niż 2 247,60 zł

Podstawa do ubezpieczenia zdrowotnego wynosi 520 zł

Wzór oświadczenia do pobrania TUTAJ

Print Friendly

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>