Wady i zalety pożyczek prywatnych

Pożyczki prywatne, czyli pożyczanie pieniędzy na zasadach socjal lending ma swoje plusy i minusy, o których warto pamiętać, zanim zdecydujemy się na tę formę finansowania.

 

Zalety socjal lending

Największą zaletą tego rodzaju pożyczek jest przede wszystkim ich dostępność. W bankach zostanie zweryfikowana nasza zdolność kredytowa, a tutaj nikt nie będzie weryfikował wielkości naszych dotychczasowych kredytów, nikt też nie będzie wyliczał zdolności kredytowej. Niewątpliwą zaletą takiej pożyczki jest także zmienna wartość oprocentowania. Oprocentowanie jest ustalane między partnerami transakcji indywidualnie. Jednym słowem za pożyczkę zapłacimy tyle, za ile druga osoba zgodzi się pożyczyć swoje środki. Trzecim plusem przemawiającym na korzyść tego rodzaju rozwiązań jest nieograniczona dostępność kwotowa – od kilkuset złotych do nawet stu tysięcy złotych. Takie pożyczki oferują pożyczkodawcy w ramach portali takich jak: giełda pożyczek prywatnych.

 

Pożyczka prywatna – wady

Po pierwsze.Pożyczki prywatne  najczęściej opierają się na niezbyt wysokich kwotach. To jednocześnie jest z wadą pożyczek społecznościowych. Pożyczenie stosunkowo dużej kwoty może wiązać się z zaciągnięciem zobowiązań u wielu pożyczkodawców.

Po drugie. Zasadniczą wadą takich transakcji jest niski poziom bezpieczeństwa. Istnieje też duże prawdopodobieństwo i możliwość oszustwa. Największym ryzykiem obarczony jest oczywiście pożyczający. Nie ma on bowiem gwarancji, że pożyczone pieniądze w ustalonej wysokości zostaną mu zwrócone. Podstawą pożyczki jest tutaj tylko i wyłącznie umowa cywilno – prawna. Jednak taka umowa nie jest najlepszym zabezpieczeniem dla pożyczkodawcy, ani też potwierdzeniem rzetelności osoby pożyczającej pieniądze.

 

Opodatkowanie pożyczek

Wiadomo, że pożyczkodawca osiąga dzięki zwieranym transakcjom odpowiedni zysk. A zysk powinien on zostać opodatkowany podatkiem o wysokości 19% od zysków kapitałowych. Pożyczkobiorcy natomiast powinni liczyć się z realną możliwością obciążenia ich podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Pożyczki prywatne są przedsięwzięciem ryzykownym. Mają swoje wady i zalety, ale warto pamiętać, że dla niektórych osób stanowią jedyną możliwość pożyczenia środków finansowych i nie każdy musi od razu być oszustem.

Artykuł sponsorowany

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o