Kilka przepisów, które warto znać przed podjęciem pracy operatora wózka widłowego

Mówiąc obrazowo – do wózka widłowego nie może wsiąść losowy pracownik firmy, który „mniej więcej” wie, na czym polega obsługa tego pojazdu. Z uwagi na częstotliwość wypadków w miejscu pracy oraz obarczenie dużym ryzykiem, praca operatora wózka widłowego jest wpisana w rama wielu przepisów prawnych oraz stanowiskowych. Przed podjęciem pracy warto zapoznać się z najbardziej znamionowymi, aby jako operator wózka widłowego być w pełni gotowym do pracy.

 

Podstawowe wymagania podjęcia pracy operatora wózka widłowego

W pierwszej kolejności kandydat, który ubiega się na to stanowisko, musi być osobą pełnoletnią (mieć ukończone 18 lat). Jest to związane pośrednio z posiadaniem uprawnień operatora. Uprawnienia na wózki widłowe można zdobyć, zdając odpowiedni egzamin w Urzędzie Dozoru Technicznego. Przechodząc specjalistyczny kurs w miejscu pracy można zdobyć uprawnienia, które pozwolą nam na pracę operatora wózka widłowego, lecz jedynie na terenie tego zakładu. Zmiana pracy spowoduje, że uprawnienia nie będą respektowane w nowym miejscu.

 

Wiedza teoretyczna przy zdobywaniu uprawnień na wózki widłowe

Przygotowując się do egzaminu teoretycznego w UDT trzeba przygotować się z podstawowych ustaw. Ich rozpiska znajduje się na stronie internetowej urzędu. Uprawnienia na wózek widłowy dotyczą także tematów, związanych samym dozorem technicznym (kto je przeprowadza, jakie są rodzaje badań itd.).

 

Obszerna wiedza musi być przyswojona także z zakresu mechaniki wózków jezdniowych. Ważne by znać typy wózków widłowych, okresy i proces ich eksploatacji, a także parametry techniczne wózków. Te ostatnie mogą mieć kluczowe znaczenie, gdy należy zakwalifikować wykonywaną pracę do specyfiki obsługiwanego widlaka.

Fot. Still wózki widłowe – Dunpol.com.pl

 

Kolejna seria pytań na egzaminie na uprawnienia operatora wózków widłowych, dotyczy zasad poruszania się i wysokości podnoszenia towarów. Należy znać ograniczenia prędkości oraz maksymalne wysokości udźwigu ładunku o różnej wadze. Znaczenie ma również znajomość zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Tych informacji nie wolno jednak traktować wyłącznie jako suchej teorii – w zawodzie operatora wózka widłowego bywa sporo wypadków i awarii, a brawura czy lekkomyślność mogą nas kosztować zdrowie.

 

W testach teoretycznych na uprawnienia operatora wózków widłowych jest podobnie jak na egzaminie z prawa jazdy klasycznego pojazdu – są to testy wielokrotnego wyboru. Oznacza to, że na jedno pytanie może być więcej jak jedna poprawna odpowiedź. Wykluczmy zatem możliwość „strzelania” na ślepo i stanowczo przygotujmy się na tę część egzaminu. Wiedza na pewno nie pójdzie w las – szybko zostanie zweryfikowana zarówno na egzaminie praktycznym na operatora wózków widłowych oraz w pracy, na przykład na magazynie.

Artykuł zewnętrzny

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o