Jakie benefity motywują pracowników do pracy?

Choć według raportów dotyczących rynku pracy Polacy najbardziej cenią wysokość wynagrodzenia, to coraz większe znaczenie przy wyborze lub zmianie stanowiska mają dla nich również liczne dodatki i benefity. Pozapłacowe bonusy stosowane są nie tylko w celach rekrutacyjnych, ale także do motywowania zespołu do pracy, a tym samym do osiągania lepszych wyników. Jakich benefitów może spodziewać się pracownik?

 

Dofinansowanie do udziału w imprezach sportowych i kulturalnych

Coraz więcej pracodawców dostrzega znaczenie zasady work-life balance. Aby pracownik był efektywny i odporny na coraz powszechniejsze zjawisko wypalenia zawodowego musi spełniać się w życiu prywatnym. Jednym z najlepszych sposobów na odreagowanie po pracy jest uprawianie sportów lub udział w imprezach kulturalnych, które pomagają w rozwijaniu zainteresowań i hobby. Nic więc dziwnego, że zakłady takie jak Bridgestone, obok prywatnej opieki medycznej i licznych premii, oferują swoim pracownikom dofinansowanie na udział w imprezach sportowych lub kulturalnych. Co więcej, z myślą o ich potrzebach (a także w celu ich zmotywowania) powstają firmowe drużyny, np. biegaczy lub piłkarzy, dzięki czemu oprócz rozrywki, zrzeszeni w nich pracownicy mogą się integrować i wspólnie spędzać czas po pracy.

 

Prywatna opieka medyczna

Jeden z najbardziej popularnych benefitów. Według przeprowadzonych badań blisko 30% pracowników byłoby w stanie zrezygnować z dotychczasowej pracy na rzecz stanowiska, na którym oferowana byłaby prywatna opieka medyczna. Dlaczego to tak ważne dla pracowników? Publiczny system opieki medycznej często zawodzi, nie gwarantując możliwości skorzystania z usług specjalistów, gdy tego potrzeba. Zupełnie inaczej funkcjonuje prywatna opieka medyczna – pacjenci mogą wykonać niezbędne badania diagnostyczne i laboratoryjne w jednym miejscu, a do tego wybrać się na konsultacje do lekarzy-specjalistów w dowolnych godzinach.

 

Dofinansowanie do szkoleń i kursów językowych

Takie benefity doceniają przede wszystkim ludzie młodzi, ale nie jest to regułą. Możliwość rozwijania swoich kompetencji zawodowych oraz poszerzenie wiedzy z danego zakresu powinno być atrakcyjne nie tylko dla pracownika, ale przede wszystkim dla pracodawcy. Wykształcony, dobrze przygotowany do powierzonych mu zadań pracownik to gwarancja najwyższej jakości i sukcesu oraz dodatkowa motywacja dla reszty zespołu do podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych.

Artykuł zewnętrzny

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o