Umowa na czas określony a ciąża

Problematyka zatrudnienia na okres próbny w okresie ciąży, uregulowana została w art. 177 Kodeksu pracy:

§ 1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

§ 2. Przepisu § 1 nie stosuje się do pracownicy w okresie próbnym nieprzekraczającym jednego miesiąca.

§ 3. Umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

 

Omówienie powyższego przepisu:

  1. Bez względu na wiek ciąży, przy zatrudnieniu na okres próbny nie przekraczający jednego miesiąca, pracodawca nie ma obowiązku przedłużenia umowy do dnia porodu.

Przykład

Pani Filomena P. będąc w 4 miesiącu ciąży, podjęła zatrudnienie na umowę o pracę na jeden miesiąc na okres próbny od 1 do 30.06.2018r. Pracodawca nie ma obowiązku przedłużenia umowy do dnia porodu.

 

  1. Umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie 3 miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

Przykład

Pani Filomena P., podjęła zatrudnienie na umowę o pracę  na czas określony od 01.02 do 30.06.2018r. w ostatnim dniu zatrudnienia będzie w 2 miesiącu ciąży. Koniec umowy przypada przed upływem 3 miesiąca ciąży, pracodawca nie jest zobowiązany do przedłużenia umowy i umowa ulegnie rozwiązaniu z upływem czasu na który była zawarta. Ale gdyby w ostatnim dniu zatrudnienia była np. w 4 miesiącu ciąży, pracodawca zobowiązany jest do przedłużenia umowy do dnia porodu.

 

Przykład

 Katarzyna C.  zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony do 31 maja. W dniu 17 marca przedstawiła pracodawcy zaświadczenie lekarskie stwierdzające 7 tydzień ciąży. Pracodawca zobowiązany będzie do przedłużenia umowy.

 

Przedłużenie umowy do dnia porodu uprawnia pracownika do zasiłku macierzyńskiego w pełnym przysługującym wymiarze wynikającym z przepisów Kodeksu pracy.

Zgodnie z art. 185 § 1 Kodeksu pracy, stan ciąży powinien być stwierdzony świadectwem lekarskim.

 

Jak liczyć upływ trzeciego miesiąca ciąży

Upływ trzeciego miesiąca ciąży oblicza się w miesiącach księżycowych, gdzie 1 miesiąc księżycowy odpowiada 4 tygodniom ciąży czyli 28 dniom.

3 miesiące x 28 dni = 84 dni

84 dni : 7 dni = 12 tygodni

Kodeksowy upływ 3 miesiąca ciąży = 12 tygodniom a ostatnim dniem w którym pracodawca jest zobowiązany do przedłużenia umowy upływa z  84 dniem ciąży.

 

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 26 czerwca 1974r Kodeks pracy
  • wyrok SN z dnia 5 grudnia 2012r I PK 33/02, OSNP 2004/12/204
Print Friendly, PDF & Email
Subskrybuj
Powiadom o
guest
219 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kamila
Kamila
11 dni temu

Dzień dobry, jestem w ciąży i pracuję na umowie zleceniu. Mam opłacane składki na ubezpieczenie chorobowe. Umowa jednak niedługo się kończy, a ja w tym czasie będę na zwolnieniu lekarskim. Moje pytanie brzmi: czy pracodawca może przedłużyć umowę podczas trwania mojego zwolnienia (sam zaproponował że chce to zrobic) ? I kolejne pytanie: czy jeśli przerwę zwolnienie i ponownie wrócę do pracy, będę miała możliwość skorzystania z kolejnego zasiłku chorobowego i z jakiego okresu wyliczana będzie jego wysokość (zostaje na poziomie sprzed pierwszego zwolnienia czy zostanie wyliczona na nowo) ? Pozdrawiam

Ewelina
Ewelina
12 dni temu

Dzień dobry.
Jestem w 3 miesiącu ciąży. W miejscu pracy od lutego do połowy sierpnia jestem na stażu z Urzędu Pracy.
Pracodawca po zakończeniu stażu zobowiązał się do zatrudnienia mnie w swojej firmie na okres 6 miesięcy na etat. Czy przez pierwszy miesiąc muszę podjąć pracę tuż po zawarciu umowy o pracę czy nie? Czy po zakończeniu umowy o pracę pracodawca przedłuży mi umowę czy nie? Poród planowany jest na początek grudnia a zakończenie umowy do połowy lutego 2021.

Lusi
Lusi
12 dni temu

Witam jeżeli jest się zatrudnionym w agencji pracy już 3 miesiące pod jedną firmą, na umowie o pracę na okres 1 miesiąca, (tymczasowa) jest to 3 umowa, sa odnawiane co miesiac, jest się w 6-7 tyg ciąży, czy informowac o tym pracodawce i czy ma prawo do zwolnienia a czy pracownica ma prawo do przedłużenia umowy do czasu porodu? Prosiłabym o wytłumaczenie takiej sytuacji ? Dowiedzialam sie ze agencja moze przedłużać ten rodzaj umów przez 18 miesięcy ale staż pracy w jednej agencji prawdopodobnie też ma znaczenie. Pozdrawiam

Kaja
Kaja
17 dni temu

Witam. Z dniem 31 maja kończy mi się umowa o pracę na czas określony. I mam pytanie od jakiego dnia liczy się pierwszy dzień ciąży? Ponieważ boje się ze braknie mi parę dni przed końcem umowy żeby minął mi 12 tydzień ciąży i wtedy żeby przedłużyli ze mną umowę

Dominika
Dominika
23 dni temu

Witam, jestem w 4 tygodniu ciąży. Obecnie przez koronawirusa w kwietniu skończyła mi się umowa i nie została przedłużona. Podejmę teraz pracę w innej firmie gdzie będę miała umowa o pracę na 6 miesięcy. Czy muszę informować pracodawcę o ciazy ? I po jakim czasie mogę się przyznać ze jestem w ciąży żeby móc iść na l4 i dostać urlop macierzyński. Prosze o pomoc bo jestem z tym sama 🙁

Dominika
Dominika
w odpowiedzi do  Jowita
23 dni temu

Czyli jeśli podpisze umowę w teraz maju to mogę iść od razu na chorobowe i do końca ciąży jestem chroniona i przysługuje mi zasiłek macierzyński ? A jeśli podpisze umowę w czerwcu czyli minie 30 dni od zatrudnienia to muszę przepracować miesiąc żebym mogła iść na l4 czy do 12 tygodnia ciąży? Jeszcze poinformuję ze miałam umowę na 1/4 etatu wcześniej a teraz w nowej firmie na cały etat będę mieć ale właśnie nie wiem czy będzie podpisana w maju czy w czerwcu Bardzo dziękuję ratuję mi Pani tylek!

Dominika
Dominika
w odpowiedzi do  Jowita
23 dni temu

Wtedy umowa zostanie przedłużona do porodu i będzie należał mi się urlop macierzyński?

Joanna
Joanna
24 dni temu

Witam , potrzebuje porady , mam umowe na czas okreslony do 30.06.2020 r. a jestem w 3 tygodniu ciazy , czy pracodawca moze nie przedluzyc mi umowy ? bardzo prosze o pomoc.

Leonka
Leonka
1 miesiąc temu

Witam serdecznie. Bardzo proszę o poradę w następującej sytuacji. Od 2015 r. pracowałam na pełen etat. W związku z koronawirusem 31.03.20 r. otrzymałam wypowiedzenie. Zarejestrowałam się w urzędzie, z rocznym prawem do zasiłku. Mój były pracodawca proponuję mi umowę na 3 msc, maj-lipiec ponieważ chcę skorzystać z tarczy antykryzysowej i wziąć na mnie i innych pracowników dofinansowanie. W związku z tym chciałam spytać czy gdybym po tych 3 miesiącach znowu otrzymała wypowiedzenie, będę mogła znowu się zarejestrować i otrzymam wówczas znowu zasiłek? I drugie pytanie, czy będąc na takiej umowie z dofinansowania, gdybym zaszła w ciążę będę mogła iść na… Czytaj więcej »

Leonka
Leonka
w odpowiedzi do  Jowita
1 miesiąc temu

Dziękuję pięknie!

Kinga
Kinga
1 miesiąc temu

Witam Jestem w 19 tygodniu ciąży mam umowę o prace na czas próbny 3 miesiące która się kończy 31.04.2020 . Szef oczywiście wie że jestem w ciąży i jestem na l4 od 9.04.2020. Pytanie brzmi czy musze mu przynieść zaswiadczenie o ciazy skoro wie ze jestem w ciąży i jeśli umowa będzie przedłużona do dnia porodu to czy po porodzie dostanę urlop macierzyński czy tylko będę mogła liczyć na zasiłek macierzyński oraz kosikowe?

Kinga
Kinga
w odpowiedzi do  Jowita
1 miesiąc temu

Dobrze A jeśli szef będzie chciał podpisać kolejną umowę o pracę że mną na okres 6 miesięcy czyli 2 miesiące po porodzie będzie jeszcze ważna to wtedy będzie mi przysługiwać urlop macierzyński?

Kinga
Kinga
w odpowiedzi do  Jowita
1 miesiąc temu

A zasilek jest płatny przez rok ?

Kasia
Kasia
1 miesiąc temu

Witam.
Mam umowę o pracę na czas określony na 3 miesiące. Umowa ta wygasa przed upływem 12 tygodnia ciąży-w 7 tygodniu. Co z taką umową w sytuacji, gdy przedstawię L4 do końca ciązy?

Kasia
Kasia
w odpowiedzi do  Jowita
1 miesiąc temu

Dziękuję.
Proszę napisać,czy w takim razie wraz z wygaśnięciem umowy świadczenie z tytułu L4 przestanie być wypłacane, czy może przejmie je ZUS?

Kasia
Kasia
w odpowiedzi do  Jowita
1 miesiąc temu

Serdecznie dziękuję za odpowiedzi.

Kasia
Kasia
w odpowiedzi do  Jowita
23 dni temu

A po zasiłku chorobowym po porodzie będzie wypłacony urlop macierzyński przez ZUS? Dziękuję za podpowiedź

Renata
Renata
1 miesiąc temu

Dzień dobry, jestem w 6 tygodniu ciąży. Umowa o pracę kończy mi się za tydzień. Jak wezmę zwolnienie lekarskie to moja umowa będzie przedłużona automatycznie do dnia porodu?

Ania
Ania
1 miesiąc temu

Witam. Pierwszą umowę mialam zawarta na okres probny 3 miesiecy, następną na rok, poczym kolejna znowu na rok do końca czerwca 2020 roku. Obecnie jestem w 10 tyg. ciąży, czy mogę iść juz na zwolnienie L4, czy muszę czekać do ukonczenia 12 tyg.ciazy ? Czy jeśli pójdę teraz na zwolnienie pracodawca moze mnie zwolnic, bo nie odczekam do ukończenia 12 tyg.ciazy , czy mimo wszystko jestem juz „chroniona” i mogę isc na zwolnienie? A jesli nie pójdę na zwolnienie to czy pracodawca moze mnie zwolnic zanim skoncze 12 tyg. ciąży (nagle rozwiazac umowe mimo, ze jest ona do konca czerwca)?… Czytaj więcej »

Ania
Ania
w odpowiedzi do  Jowita
1 miesiąc temu

Dziękuję bardzo za szybka odpowiedz.

Ania
Ania
w odpowiedzi do  Jowita
1 miesiąc temu

Czyli jesli poinformowałabym pracodawcę o tym, ze jestem w ciazy juz teraz to czy będę na zwolnieniu, czy też nie, nie moze mnie on juz zwolnić mimo, ze obecnie nie skonczylam 12 tc i jestem w 10tc. Jestem juz „chroniona „Dobrze rozumiem?

Ania
Ania
w odpowiedzi do  Ania
1 miesiąc temu

Czyli dobrze rozumiem, ze mimo iz jestem w 10tc to czy pojde na zwolnienie, czy tez nie pracodwaca nie moze mnie juz zwolnic, mimo iz ciaza nie ma jeszcze 12tc. Jestem tak jakby „chroniona”?
Dziękuję za pomoc.

Ania
Ania
w odpowiedzi do  Jowita
1 miesiąc temu

Bardzo dziękuję za pomoc.

Monika
Monika
1 miesiąc temu

Proszę o pomoc. Jestem w 4tyg ciąży. Umowa o pracę kończy mi się 30czerwca 2020. Jestem w tym zakładzie zatrudniona od 10.2017 więc kolejna umowa miała być na czas nieokreślony. W związku z koronawirusem większość pracowników nie ma przedłużanych umów. Co ze mną? Czy będę musiała mieć przedłużona umowę? Czy będzie mi przysługiwał zasiłek macierzyński? Proszę o odpowiedz.

Kinga
Kinga
1 miesiąc temu

Witam,
Podpisałam umowę na czas określony na początku miesiąca. Będzie ona trwać do 30.09.2021. Dowiedziałam się ze jestem w ciąży. Czy moja umowa będzie nadal obowiązywać po porodzie ?

kATARZYNA
kATARZYNA
1 miesiąc temu

Dzień dobry,
mam pytanie: 30 kwietnia 2020r kończy mi się umowa na czas określony ( trwała 1 rok ). Ze względu na epidemie i cięcia nie zostanie przedłużona. 14 kwietnia dowiedziałam się, że jestem w 4 tygodniu( lekarz chce wystawić L4 z racji zagrożenia )
Jakie właściwie mam teraz prawa. pozdrawiam

ANGELIKA
ANGELIKA
1 miesiąc temu

Witam mam pytanie .
Miałam umowę na dwa lata na cały etat do 31.03.2020 . Dostalam świadectwo pracy . Tydzień później dowiedziałam się że jestem w ciazy w 5 tygodniu , i co mam teraz zrobić , czy pracodawca moze mnie przywrócić do pracy ? , czy to za wczesną ciaza .

Monika
Monika
w odpowiedzi do  Jowita
1 miesiąc temu

Dobrze, a co w sytuacji gdy umowa skończy się przed upływem 3 miesiąca? Mozna pójść na l4 i az do porodu korzystać z zasiłku chorobowego?

Katarzyna
Katarzyna
1 miesiąc temu

Witam,
po upływie 3 miesiąca ciąży wygasła mi umowa o pracę na czas określony, rozumiem że automatycznie mam przedłużoną do dnia porodu i przysługuje mi prawo do urlopu macierzyńskiego. Czy w tej sytuacji mam później prawo skorzystać z urlopu rodzicielskiego? Czy istnieje możliwość pobrania mniejszego zasiłku aby przerwa mogła trwać dłużej, czyli np. może być połączony z innym urlopem rodzicielskim bądź wychowawczym?

Katarzyna
Katarzyna
w odpowiedzi do  Jowita
1 miesiąc temu

Czyli w tej sytuacji mam prawo tylko skorzystać z zasiłku macierzyńskiego i niczego więcej? Jak długo można pobierać ten zasiłek?

Dominika
Dominika
1 miesiąc temu

Dzień dobry
Bardzo proszę o pomoc .
8 lutego podpisałam umowę zlecenie z pracodawcą, która obowiązywała do marca. Od 9.03 mam umowę o prace na pełny etat i miała ona być podpisana na 3 miesiące, niestety dzisiaj dowiedziałam się ze przez zaistniała sytuacje z koronawirusem umowa będzie obowiązywać do 08.04. Jestem w ciąży zaczął się 9 tydzień, pracodawca jeszcze o niczym nie wie. Czy mam szanse żeby dostać zasiłek chorobowy L4 ?

Dominika
Dominika
w odpowiedzi do  Jowita
1 miesiąc temu

A jak mogę dowiedzieć się o tym okresie wyczekiwania czy mnie dotyczy ? Chodzi mi o ta umowę o prace od 09.03 do 08.04 mogę starac się o L4 w ciąży ? Jeśli chodzi o umowę zlecenie to ja nic nie opłacałam dodatkowo

Marta
Marta
2 miesięcy temu

Witam, obecnie jestem w 4 tygodniu ciąży, pracuje na umowie o pracę na czas określony na pół etatu, od pół roku, tydzień temu podpisałam aneks do umowy na 3/4 etatu od 1 kwietnia oczywiste, że nie wiedziałam, że jestem w ciąży. Lekarz z góry podkreślił iż po poprzednich poronieniach i mojej pracy najlepiej było by gdybym poszła na l4, czy w takiej sytuacji przysługuje mi prawo do wynagrodzenia jeśli od kwietnia pójdę na l4? Z gory bardzo dziękuję za odpowiedz!

Marta
Marta
w odpowiedzi do  Jowita
1 miesiąc temu

Czyli w sytuacji kiedy zmienia mi się wynagrodzenia na wyższe, to początku będę otrzymywała wynagrodzenie te z aneksu do umowy czy poprzednie?

Barbara
Barbara
2 miesięcy temu

Witam, mam umowę do 9.06.2020 roku, dziś byłam u lekarza stwierdził 5-6 tydzień ciąży, pracodawca przedłuży umowę do dnia porodu? Jeśli będę na zwolnieniu lekarskim również będzie ulegała przedłużeniu?

Ania
Ania
2 miesięcy temu

Dzien dobry,
Podpisałam umowę w 01.03.,na okres 6 m-cy, nie wiedząc że jestem w 5 tg ciazy, czy istnieje szansa ze pracodawca przedłuży mi umowę do dnia porodu ?

Amelia
Amelia
2 miesięcy temu

Mam umowę na czas określony od 1.02.2020 do 31.01.2021 jestem w 7 tygodniu ciąży. Ze względu na obecną sytuację (koronawirus) i kontakt w pracy z innymi osobami oraz cudzoziemcami prawdopodobnie lekarz zaleci mi pozostanie w domu oraz L4. Co się stanie z moją umową jeżeli pozostanę na zwolnieniu do czasu porodu (spodziewany początek listopada). Czy po porodzie moja umowa będzie nadal obowiązywać?

Grażyna
Grażyna
2 miesięcy temu

Dzień dobry,

Jestem w 6 tygodniu ciąży i mam umowę o pracę do końca marca.
Niestety mam problemy i ginekolog chce wypisać mi L4.
Najprawdopodobniej będę miała L4 do końca trwania ciązy.
Czy przysługuje mi zasiłek macierzyński?

Grażyna
Grażyna
w odpowiedzi do  Jowita
2 miesięcy temu

Od ponad 2 lat

Katarzyna
Katarzyna
2 miesięcy temu

Witam. Umowa na czas określony 3 miesięczny skończyła się 29 lutego br. Obecnie jestem w 6 m-cu ciąży. W drugim miesiącu trwania umowy poinformowałam telefonicznie pracodawcę, że jestem w ciąży i ze względu na mój stan zdrowia nie wrócę już do pracy. A w chwili podpisywania umowy wiedziałam, że jestem w ciąży, ale chciałam pracować. Przeszłam na zwolnienie lekarskie, pracodawca był bardzo zły. Niestety nie dałam pracodawcy zaświadczenia o ciąży, bo nie wiedziałam że należy to zrobić. Myślałam, że samo L4 wystarczy, bo tam jest kod stwierdzający ciążę Tylko teraz nie wiem czy pracodawca przedłużył mi umowę. Wiem, że zgodnie… Czytaj więcej »

katia
katia
3 miesięcy temu

Witam, zaczynam pracę od 01.09.2020 r. na pół roku na czas określony. W którym miesiącu najlepiej zajść w ciążę, aby zachować stosunek pracy do dnia porodu i zasiłek macierzyński? Czy będzie to wrzesień, październik czy listopad ? Jak obliczyć ten 3 miesiąc ciąży ?

Milen
Milen
3 miesięcy temu

Witam, od 2 marca podejmuję staż, który będzie trwał do końca sierpnia, od 1 września podejmuję umowę o pracę na czas określony na 6 miesięcy. W czasie pracy na umowę o pracę planuję zajść w ciążę.. w jakim miesiącu powiedzieć pracodawcy o ciąży ?

Milen
Milen
w odpowiedzi do  Jowita
3 miesięcy temu

Właśnie chodzi o to, że planuje zajść w ciążę już w trakcie trwania umowy o pracę tj. od 01.09.2020 r. Tylko nie mam pojęcia jak obliczyć ten upływ 3 miesiąca ciąży. Czy mogę starać się o dziecko już we wrześniu, czy już we wrześniu powinnam być w ciąży, czy odczekać 3 miesiące (wrzesień, październik i listopad) i starać się w grudniu ? Chodzi o to, żeby zachować stosunek pracy do końca porodu i aby był wypłacany zasiłek macierzyński z ZUS.

Ignez
Ignez
3 miesięcy temu

jestem obecnie w 23 tygodniu ciąży. W miejscu gdzie pracuje mam umowę na czas próbny na 3 miesiące która kończy się z dniem 29 lutego bieżącego roku. Wiem że umowa zostanie mi przedłużona do dnia porodu gdy dostarczę zaświadczenie od lekarza. Jednak pracodawca nie chce bym od marca podejmowała dalej pracę. Rozumiem że muszę w takim razie przejść już na zwolnienie lekarskie najlepiej z datą poprzedzającą datę końca umowy? Czy jest ważne abym pilnowała ciągłości zwolnienia lekarskiego, czy brak ciągłości może wpłynąć na wstrzymanie wypłacania zasiłku? Czy świadczenie będę otrzymywała z konta pracodawcy czy od zusu? I jak wygląda sytuacja… Czytaj więcej »

Agata
Agata
3 miesięcy temu

Dzień dobry,
Umowe mam do dnia 31 czerwca, poród w połowie czerwca, czy pani dyrektor może przedłużyć mi trwająca umowę (zawsze, nawet gdy będę w tym czasie na zwolnieniu chorobowym) czy jak twierdzi że nie, gdyż jest to niezgodne z kodeksem pracy(chodzi o to żebym zapewnione miała miejsce pracy po powrocie z urlopu macierzyńskiego).

Aneta
Aneta
3 miesięcy temu

Witam. Mam umowę na czas określony na pół roku, wygasa 30.03.2020. w tej chwili jestem w 5tygodniu ciąży, ale źle się czuję. W momencie wygaśnięcia umowy ciąża będzie miała 10tygodni. Czy jeśli przed końcem umowy pójdę na L4 i będę kontynuować do dnia porodu to będę otrzymywac zasiłek w wysokości wynagrodzenia, a po porodzie w tej samej kwocie macierzyński?

Sabina
Sabina
3 miesięcy temu

Witam
Zatrudniłam się w firmie produkcyjnej tydzień temu t.j :14.02.2020 wczoraj z powodu złego samopoczucia u lekarza okazało się że jestem w ciążę,dokładnie 9 tygodniu o czym nie wiedziałam,przed ta praca ostatnia umowa zakończyła się końcem listopada 2019r.Ze względu na złe samopoczucie,nie wiem czy gdy pójdę na l4 już teraz to będzie ono płatne czy nie.
Dziękuję z góry za odpowiedz

Sabina
Sabina
w odpowiedzi do  Jowita
3 miesięcy temu

Dziękuję bardzo za wyjaśnienie.

Agnieszka
Agnieszka
3 miesięcy temu

Witam, będąc w 2 miesiącu ciąży podjęłam zatrudnienie u nowego pracodawcy na umowę próbna na okres 3 miesięcy. Praca jest w miejscu zagrażającym macierzyństwu (praca nocna, po 12 godzin). Planuję o ciąży powiedzieć pracodawcy dopiero przed końcem umowy, ponieważ chcę jeszcze normalnie pracować. Czy umowa będzie przedłużona do dnia porodu? Czy pracodawca bądź ZUS jeżeli pójdę przed końcem umowy na L4, będą mogli wyciągnąć jakieś konsekwencje z zatajenia przeze mnie ciąży i pracy w szkodliwych warunkach? Czy ZUS może w późniejszym czasie zakwestionować podjęcie przeze mnie pracy jedynie w celu uzyskania świadczeń i wstrzymać wypłacanie świadczeń?

Agnieszka
Agnieszka
w odpowiedzi do  Jowita
3 miesięcy temu

Co dokładnie mam rozumiem pod stwierdzeniem, że cała odpowiedzialność z tym faktem związana biorę ja sama na siebie?

Agnieszka
Agnieszka
w odpowiedzi do  Jowita
3 miesięcy temu

Co dokładnie mam rozumiec pod stwierdzeniem że cała odpowiedzialność z tym faktem związana biorę ja sama na siebie?

Daria
Daria
3 miesięcy temu

Witam serdecznie.
Dnia 9 Lutego dostałam drugą umowę na okres 6 miesięcy tzn do 9 Sierpnia. Aktualnie jestem w 2 miesiącu ciąży. Czy jeśli pójdę na zwolnienie chorobowe w Marcu po upływie 3 miesiąca ciąży moja umowa zostanie automatycznie przedłużona do dnia porodu a więc później otrzymam zasiłek macierzyński ?
Aktualnie szef nic nie wie i ciąży .
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam Daria

Daria
Daria
w odpowiedzi do  Jowita
3 miesięcy temu

Rozumiem, a jeśli chodzi o zasiłek macierzyński, mam szansę by go otrzymać w tej sytuacji ?

Agiii
Agiii
3 miesięcy temu

Wiatm!
Jestem w 4 tygodniu ciąży. Pracuje na cały etat, to już jest moja trzecia umowa u tego samego pracodawcy. Umowa mi się kończy w kwietniu no i wtedy powinnam dostać umowę na czas nieokreślon. Jak poinformuje pracodawce że jestem w ciąży to musi mi on przedłużyć umowe na czas nieokreslony? Czy może mi tylko przedłużyć umowe do rozwiązania?

Anna
Anna
3 miesięcy temu

Dzień dobry,
Miałam umowe na okres próbny od listopada do 16 stycznia 2020. Po wygaśnięciu umowy dowiedziałam się, że jestem w ciąży, która rozpoczeła się jeszcze w trakcie umowy(nie wiedziałam o tym). Rozumiem że umowa mogła zostać rozwiązana bo ostatniego dnia umowy ciąża nie miała 3 miesięcy. Czy przysługuje mi chorobowe do czasu porodu? Czy można chorobowe wystawić już po ustaniu zatrudnienia? Gdzie dostarczyć to chorobowe? do Zusu? Proszę o pomoc, pozdrawiam

Anna
Anna
w odpowiedzi do  Jowita
3 miesięcy temu

Czyli nie przysługuje mi nic?

Kasia
Kasia
3 miesięcy temu

Witam podpisałam umowę na czas określony od 8 listopada 2019 do 15.03 2020 jestem teraz w 6 tygodniu ciąży czy zostanie mi przedłużona umowa do dnia porodu ?

Kasia
Kasia
w odpowiedzi do  Jowita
3 miesięcy temu

Czyli co to dla mnie oznacza ?

Klaudia
Klaudia
3 miesięcy temu

Witam, jestem w 6 tygodniu ciąży, obecnie przebywam na L4 a z dniem dzisiejszym tj. 31.01.2020 wygasła mi umowa i nie została ona przedłużona. Czy w takim przypadku należy mi się zasiłek? Z góry dziękuje za odpowiedź.

Klaudia
Klaudia
w odpowiedzi do  Jowita
3 miesięcy temu

Umowa zawarta była dnia 1.02.2019 do 31.01.2020. Wczoraj tj. 31.01.2020 umowa nie została przedłużona a ja jestem w 6 tygodniu, czyli mam prawo do zasiłku do dnia porodu?

Kasia
Kasia
3 miesięcy temu

Kiedy skończy mi się umowa będę w 5 m-cu ciąży.
Byłaby to umowa na czas nieokreślony.

Czy pracodawca mimo tego że planował mi dac stała umowę orientując się że jestem w ciąży moze mi przedłużyć tylko do dnia porodu?

Czy jakoś mogę wymoc wcześniej stałą umowę?

Czy lepiej powiedzieć o ciąży.

Kasia
Kasia
w odpowiedzi do  Jowita
3 miesięcy temu

Czyli pracodawca nawet gdyby wyraził chęć nie może udzielić mi umowy na czas nieokreślony? Cały czas pracuje i dobrze się czuję więc ile będę w stanie tyle będę pracować

Kasia
Kasia
w odpowiedzi do  Jowita
3 miesięcy temu

Bardzo dziękuję za pomoc

Sabina
Sabina
4 miesięcy temu

Dzień dobry, Potrzebuje państwa pomocy! Mam umowę na pół etatu na czas określony od 16.09.2019 do 30.03.2020. Jestem w 16 tygodniu ciąży. Pracodawca już został poinformowany, rozumiem, że umowa przedłuża mi się do dnia porodu. Czy jest możliwość, że pracodawca mógłby dać mi teraz nowa umowę na pełny etat (najniższa krajowa) I teraz nasuwa się pytanie czy jest to w ogóle możliwe prawnie? Czy będzie z tego tytułu jakiś problem np. Z ZUS-e-mail czy jakimś innym urzędem? Chciałabym wiedzieć na jakich zasadach miałoby się to odbyć i do czego jestem w takiej sytuacji zobowiązana ? Dla jasności chce pracować jak… Czytaj więcej »

Sabina
Sabina
w odpowiedzi do  Jowita
3 miesięcy temu

Dziekuje ❤️

Dominika
Dominika
4 miesięcy temu

Witam.
Jestem w ciąży niestety umowa mi się kończy 5 Lutego lecz szef pomimo nie wiedzy o ciąży nie przedłuży umowy. Mam umowę na okres 3 miesięcy a w czasie zakończenia umowy będę w 6 tygodniu ciąży. Czy jeśli aktualnie pójdę na L4 to będę otrzymywać pieniążki z chorobowego do czasu porodu pomimo że umowy ulegnie zakończeniu w Lutym ? Czy po porodzie będą mi przysługiwać jakieś pieniądze ?
Pozdrawiam i proszę o szybką odpowiedź

Dominika
Dominika
w odpowiedzi do  Jowita
4 miesięcy temu

Dziękuję za odpowiedź. A czy po narodzinach dziecka można liczyć na Kosiniakowe ?

Katarzyna
Katarzyna
4 miesięcy temu

Witam serdecznie, ubiegam się o pracę, w której pierw oferują umowę na pól roku natomiast później na czas nieokreślony. Czy mogę już w pierwszym dniu umowy starać się zajść w ciążę i wówczas odczekać 3 miesiące aby zgłosić to pracodawcy żeby nie stracić świadczenia chorobowego oraz macierzyńskiego ?

Katarzyna
Katarzyna
w odpowiedzi do  Jowita
4 miesięcy temu

Dziękuję za odpowiedź 🙂 1.czy w takiej sytuacji po porodzie również przysługuje mi zasilek macierzyński? 2. Jeśli zaszłabym w ciążę i zatrudniła się u znajomej to przez jaki okres będą musiały być opłacane wszystkie składki od umowy żeby otrzymać świadczenie chorobowe i macierzyńskie przy umowie na czas nieokreślony?

Aldona
Aldona
4 miesięcy temu

Witam serdecznie, obecnie jestem bez pracy. Chcemy z mężem starać się o dziecko,jeśli zajdę w ciążę i zatrudnię się u znajomego na umowę o pracę ile czasu będą musiały być opłacane składki abym mogła zgłosić,że jestem w ciąży i przejść na chorobowe?

Kinga
Kinga
4 miesięcy temu

Witam.
Pracuje w zakładzie od 9 Listopada, mam umowę na okres próbny 3 miesiące tzn do 9 Lutego.
Jestem w 1 miesiącu ciąży tzn 9 Lutego w dniu zakonczenia umowu nie upłynie 3 miesięcy ciąży.
Pracodawca planuje zamknąć sklep ( jest to jeden z kilku sklepów) a więc nie przedłuży umowy.
Czy w związku z powyższą sytuacją mogę liczyć na jakieś pieniądze, zasiłek do dnia porodu oraz po urodzeniu dziecka ?
Pozdrawiam

Nikol
Nikol
4 miesięcy temu

Witam. Ja z pytaniem, razem z narzeczonym chcemy zacząć starac się o dziecko. Teraz skończyła mi się umowa która miałam do 31.12.2019, następna podpisze kiedy wrócę, dostanę ja przypuszczam na rok. Jeśli zajde w ciążę to przysługuje mi urlop macierzyński i rodzicielski? Czy jednak mogą mnie zwolnić lub nie przedłużyć umowy?

Marlena
Marlena
4 miesięcy temu

Pracuje przeszło 2 lata w jednej firmie i mam umowę do 31.07.2020r a termin porodu mam na 29.07.2020r. Proszę o radę co w takiej sytuacji? Czy pracodawca ma obowiązek przedłużyć umowę? Czy z dniem 31.07.2020 ona wygasa i zostanę bez żadnych dochodów?

Katarzyna
Katarzyna
5 miesięcy temu

Mam umowę o pracę do końca bieżącego roku (bez przedłużenia) a jestem w 9 tygodniu ciąży, co w moim przypadku najlepiej będzie zrobić? Czy bez znaczenia będzie jeżeli złoże chorobowe w ostatnim dniu pracy czy po wygaśnięciu umowy? Proszę o podstawę prawną.

Katarzyna
Katarzyna
w odpowiedzi do  Jowita
5 miesięcy temu

Jak długo będzie mi przysługiwał zasiłek chorobowy? Czy w obu przypadkach tak samo?

Edyta
Edyta
5 miesięcy temu

Witam,
Miałam podpisaną umowę na 3 miesiące i z dniem 23.12.2019 kończy mi się umowa i nie zostaje przedłużona. Jestem w 9 tygodniu ciąży, czy mam możliwość zarejestrowania się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna? I czy po porodzie będzi mi przysługiwało jakieś świadczenie?

Monika
Monika
5 miesięcy temu

Witam
Jestem w 16 tyg ciazy jestem na zwolnieniu lekarskim moja umowa kończy się 31.12.2019 Czy pracodawca ma obowiązek przedłużyć mi umowę do dnia porodu ? Obecnie mam zwolnienie do 10 stycznia 2020 jeśli np nie przedłuża mi umowę kiedy trzeba iść do zus wypełnić jakieś papiery do zwolnienia ponieważ jest to okres między swietami i niechce żeby mi to przepadło jeśli np nie przedłuża mi umowy

Maja
Maja
5 miesięcy temu

Dzień dobry. Jestem w 9 miesiącu ciąży. Mam umowę do końca marca 2020 roku. Kilka dni temu pracodawca poinformował mnie ze w dniu porodu mam mu zgłosić natychmiast ze urodziłam i tym samym dzień porodu jest ostatnim dniem mojej pracy a z dniem kolejnym jestem zwolniona. W umowie figuruje zapis ze zastępuje pracownika na bezpłatnym urlopie. Co w takiej sytuacji? Czy pracodawca ma prawo do takiego posunięcia i czy tym samym nie przysługuje mi urlop macierzyński?

Katarzyna
Katarzyna
5 miesięcy temu

Jeżeli jestem zatrudniona na umowe o prace na czas określony co końca tego roku tj. 31.12.2019 (a umowa prawdopodobnie nie zostanie przedłużona) i obecnie jestem w 7 tygodniu ciąży. Czy jeżeli od dnia jutrzejszego tj. 16.12.2019 pójdę na zwolnienie chorobowe to czy umowa automatycznie przedłuża mi się do dnia porodu? I czy przysługuje mi prawo do urlopu macierzyńskiego?
Proszę o podstawę prawną.

Katarzyna
Katarzyna
w odpowiedzi do  Jowita
5 miesięcy temu

A jeżeli moja umowa zostałaby przedłużona np na 3 miesiące to wtedy umowa przedłuży mi się do dnia porodu i będę miała prawo skorzystać z urlopu macierzyńskiego?

Malwina
Malwina
5 miesięcy temu

Witam, jak obliczyć 30-dniowy okres wyczekiwania obowiązkowego ubezpieczenia, jeśli pracę w salonie kosmetycznym zaczęłam 30 listopada, w międzyczasie byłam na 3-dniowym zwolnieniu L4? Za zwolnienie po prostu nie będzie, jak dobrze rozumiem żadnej płatności, tak? Którego dnia dokładnie mogę iść na L4 ciążowe patrząc, na to, że jest przerwa świąteczna? Dodam tylko, że moja praca wymaga nieustannego stania i bardzo często robi mi się słabo, dlatego uważam, że L4 w moim przypadku jest konieczne. Czy 30 dniowy okres wyczekiwania to 30dniowy okres objęcia ubezpieczeniem czy ilosc przepracowanych dni roboczych?

Anna
Anna
5 miesięcy temu

Witam. Czy jeśli podpisze umowę na czas określony od dn.02.01.2020 do 02.01.2021i powiem o ciąży w dn.03.01.2020a bede wtedy w 10 tygodniu ciąży to praodawca może rozwiązać ze mną umowę? Czy powinnam zaczekać aż skończę 12tc?