Umowa na czas określony a ciąża

Problematyka zatrudnienia na okres próbny w okresie ciąży, uregulowana została w art. 177 Kodeksu pracy:

§ 1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

§ 2. Przepisu § 1 nie stosuje się do pracownicy w okresie próbnym nieprzekraczającym jednego miesiąca.

§ 3. Umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

 

Omówienie powyższego przepisu:

  1. Bez względu na wiek ciąży, przy zatrudnieniu na okres próbny nie przekraczający jednego miesiąca, pracodawca nie ma obowiązku przedłużenia umowy do dnia porodu.

Przykład

Pani Filomena P. będąc w 4 miesiącu ciąży, podjęła zatrudnienie na umowę o pracę na jeden miesiąc na okres próbny od 1 do 30.06.2018r. Pracodawca nie ma obowiązku przedłużenia umowy do dnia porodu.

 

  1. Umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie 3 miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

Przykład

Pani Filomena P., podjęła zatrudnienie na umowę o pracę  na czas określony od 01.02 do 30.06.2018r. w ostatnim dniu zatrudnienia będzie w 2 miesiącu ciąży. Koniec umowy przypada przed upływem 3 miesiąca ciąży, pracodawca nie jest zobowiązany do przedłużenia umowy i umowa ulegnie rozwiązaniu z upływem czasu na który była zawarta. Ale gdyby w ostatnim dniu zatrudnienia była np. w 4 miesiącu ciąży, pracodawca zobowiązany jest do przedłużenia umowy do dnia porodu.

 

Przykład

 Katarzyna C.  zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony do 31 maja. W dniu 17 marca przedstawiła pracodawcy zaświadczenie lekarskie stwierdzające 7 tydzień ciąży. Pracodawca zobowiązany będzie do przedłużenia umowy.

 

Przedłużenie umowy do dnia porodu uprawnia pracownika do zasiłku macierzyńskiego w pełnym przysługującym wymiarze wynikającym z przepisów Kodeksu pracy.

Zgodnie z art. 185 § 1 Kodeksu pracy, stan ciąży powinien być stwierdzony świadectwem lekarskim.

 

Jak liczyć upływ trzeciego miesiąca ciąży

Upływ trzeciego miesiąca ciąży oblicza się w miesiącach księżycowych, gdzie 1 miesiąc księżycowy odpowiada 4 tygodniom ciąży czyli 28 dniom.

3 miesiące x 28 dni = 84 dni

84 dni : 7 dni = 12 tygodni

Kodeksowy upływ 3 miesiąca ciąży = 12 tygodniom a ostatnim dniem w którym pracodawca jest zobowiązany do przedłużenia umowy upływa z  84 dniem ciąży.

Przedłużenie umowy do dnia porodu pracownikowi tymczasowemu

 

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 26 czerwca 1974r Kodeks pracy
  • wyrok SN z dnia 5 grudnia 2012r I PK 33/02, OSNP 2004/12/204
Print Friendly, PDF & Email
Subskrybuj
Powiadom o
guest
488 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Elżbieta
Elżbieta
1 dzień temu

Witam. Czy pracodawca może przedłużyć umowę na czas nieokreślony kobiecie w ciąży? Aktualnie posiadam umowę na czas określony, rozumiem że przedłużenie umowy po trzecim miesiącu następuje do dnia porodu. Ale czy jest możliwość, że pracodawca przedłuży ze mną umowę na czas nieokreślony?

Gabriela
Gabriela
6 dni temu

Witam. Myślę o drugim dziecku. Umowę mam zawartą do września tego roku. Dodam że to moja pierwsza umowa u tego pracodawcy. Została zawarta od razu na rok. Czy jeżeli teraz zajdę w ciążę to czy pracodawca przedłuży mi umowę do dnia porodu.? Czy później będę mogła liczyć na zasiłek macierzyński z ZUS.?

MAGDALENA
MAGDALENA
9 dni temu

Kiedy powiedzieć pracodawcy ze jestem w ciąży? Czy muszę pracować do 12 tygodnia ciazy zeby umowa została przedłużona do dnia porodu Umowe? Umowe mam do 30.06.21r…

Magdalena
Magdalena
w odpowiedzi do  MAGDALENA
8 dni temu

Witam, jestem w wyjątkowej sytuacji. Podpisałam umowę o pracę 1/04na 3 miesiące, po 2dniach pod wpływem emocji napisałam do szefa smsa z prośbą o anulowanie umowy.. Następnego dnia zrobiłam test ciążowy, przeprosiłam szefa prosząc o rozmowę.w zaistniałej sytuacji wszystko szefowi rano wyjaśniłam.. Poszłam do lekarza i dostałam l4na miesiąc.. Po czym szef zadzwonił zdenerwowany ze nie będzie za mnie bulił i wyśle mi wymówienie z pracy opierając się o treść feralnego smsa.. Co zrobić w takiej sytuacji. Przypomnę że z dniem 1/04stracilam zasiłek z urzędu pracy. Będę wdzięczna za pomoc

Ola
Ola
9 dni temu

Witam,
Umowa na okres probny kończy mi się 30.04.2021, wtedy będzie 10 pełnych tygodni ciąży. Co w takim wypadku? Kiedy poinformować pracodawce o ciąży, zostanie mi przedłużona umowa do dnia porodu? Czy ew. przed 30.04 lepiej iść na l4 (mam wskazania)?

MAGDALENA
MAGDALENA
10 dni temu

Dzien dobry… mam umoweo prace na czas określony od 3.02.2021 do 30.06.2021. Ale z dniem 8.04.21 podpisuje aneks do umowy z wyższym wynagrodzeniem. Jestem w 4 tygodniu ciąży. Czy umowa zostanie przedłużona do dnia porodu? Czy aneks cos zmienia? Czy będę mieć zasilek po porodzie? Kiedy mogę iść na zwolnienie lekarskie bo zle się czuje? Według moich obliczeń w ostatnim dniu umowy będę w 16 tygodniu ciąży. Proszę o pomoc.

Joanna
Joanna
11 dni temu

Witam, Czy jeśli jestem zatrudniona na umowie o pracę (3 miesiące) i koniec umowy wychodzi mi 06.04.2021,a jestem zatrudniona od Grudnia (obecnie 12 tydzień ciąży,zaświadczenie lekarskie posiadam) to pracodawca ma prawo mi nie przedłużyć umowy czy powinien ? Będę wdzięczna za odpowiedź bo martwi mnie to.

Iza
Iza
15 dni temu

Czy jak miałam pierwszy pieśniach umowę o pracę na czas określony a już jesteśmy na czasie nie określonym (czyli wynika 2 miesiące pracy) to mogę iść na l4? I dostane przelew z ZUS? Czy już mi przysługuje? 16 tydzień ciąży.

Iza
Iza
w odpowiedzi do  Jowita
15 dni temu

Czyli mogę już iść na l4 ? I dostane normalnie zasiłek tak ?

Marta
Marta
15 dni temu

Jestem na stażu od września, 19 kwietnia powinnam podpisać umowę o pracę na okres nie krótszy niż 4 miesiące. Jestem w ciąży w 16 tygodniu. Czy jeżeli pójdę na zwolnienie załóżmy po 2 dniach od podpisania umowy, które to będzie trwało do zakończenia ciąży będą należały mi się jakieś pieniądze? Czy muszę przepracować okres 33 dni? Czy do okresu wyczekiwania wliczy się okres przebywania na zwolnieniu w pierwszym miesiącu zatrudnienia? Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź.

Kasia
Kasia
16 dni temu

Witam
Dwa tygodnie temu podjęłam pracę. Nie miałam okresu próbnego Podpisałam od razu umowę na rok Będąc teraz w ciąży od kiedy mogłabym iść na l4 czy musi minąć 3miesiace?

Malwina
Malwina
16 dni temu

Witam.
Mam umowe o prace na okres probny 3 miesiace zawarta od 1.02.2021 do 30.04.2021. Jestem w 7 tygodniu ciazy. W momencie ustania umowy bede w 12 tygodniu (11+2) czy pracodawca ma obowiazek przedluzenia umowy? Czy zmieni to cos jezeli powiem mu dopiero po podpisaniu kolejnej umowy? Jezeli nie to czy jezeli pojde na zwolnienie to czy po ustaniu stosunku pracy beda nalezaly mi sie jakies pieniadze?

Ewa
Ewa
16 dni temu

Witam, 31.05.2021 kończy mi się umowa na czas określony (od 1.06.2020),jestem w 7tyg ciąży i jestem na l4 pod koniec maja bede juz w 3 miesiącu ciąży więc wiem, że umowa samoistnie mi się przedłuży,mam zalegly urlop z 2020r. 9dni, czy pracodawca musi mi wypłacić za niego ekwiwalent?

Ewa
Ewa
w odpowiedzi do  Jowita
16 dni temu

Dziękuję za odpowiedź, a czy ten ekwiwalent pracodawca musi mi wypłacić po ustaniu umowy 31.05.2021 czy dopiero po narodzinach dziecka?

Paulina
Paulina
19 dni temu

Witam, pracuje od 01.09.2020 u nowego pracodawcy. Miałam umowę na 6 mcy i w lutym 2021 podpisałam umowę na okres próbny na rok czasu. Dowiedziałam się że jestem w ciąży. Proszę o informację czy po wygaśnięciu umowy i nie przedłużeniu jej będzie mi przysługiwał zasiłek macierzyński z Zusu? *czy jest jakiś okres czasu który trzeba przepracować u pracodawcy żeby mieć prawo do tego zasiłku?

Paulina
Paulina
w odpowiedzi do  Jowita
19 dni temu

Tak. Na czas określony. Dziękuję za informację

Justyna
Justyna
22 dni temu

Dzień dobry, Umowa na okres próbny kończy mi się teraz 31 marca, 1 kwietnia podpisuję umowę na czas określony ( 1 rok ) Czy po podpisaniu tej nowej umowy na rok mogę już spokojnie iść na l4 , mimo iż bedę w 7 tygodniu ciąży nie 12 ? Czy pracodawca może mi wypowiedzieć umowę korzystając z tego, że jeszcze nie minął 12 tydzień ciąży?
Jeszcze mam pytanie, czy o ciąży pracodawca lepiej żeby się dowiedział z l4, czy mogę powiedzieć mu wcześniej przed uzyskaniem l4 , ale po podpisaniu nowej umowy?
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie

Anja
Anja
24 dni temu

Pracowałam przez 18 m-cy na umowach miesięcznych przez agencje. Po skończonym okresie dostałam nowa umowę na czas określony od 22.02 do 31.03 i zaszłam w ciążę 6 tydzień. Co w takiej sytuacji z płatnym chorobowym? Kto wypłaca?

Anja
Anja
w odpowiedzi do  Jowita
23 dni temu

A co z resztą okresu po 33 dniach? ZUS wypłaca?

Anja
Anja
w odpowiedzi do  Jowita
23 dni temu

I jak wyglądaja wypłaty świadczeń z ZUS? Ile się czeka jakie dokumenty trzeba złożyć?

Karolina
Karolina
26 dni temu

Witam, czy jeśli w dniu wygaśnięcia umowy o pracę będę w 10 tygodniu ciąży i poinformuję pracodawcę o l4 to będzie przysługiwało mi płatne l4 do dnia porodu? Czy po porodzie będzie należał mi się macierzyński? Jeśli nie to czy podczas trwania ciąży muszę zarejestrować się w Urzędzie Pracy aby otrzymać Kosiniakowe?

Karolina
Karolina
w odpowiedzi do  Jowita
25 dni temu

Umowa zawarta na rok

Natalia
Natalia
27 dni temu

Dzień dobry, pod koniec marca konczy mi się umowa zlecenie. Czy przez kwiecień (30 dni od rozwiązania umowy) jestem ubezpieczona? Gdybym w kwietniu zachorowała, ale dopiero po 14 dniach od zwolnienia, to czy mogę starać się o zasiłek chorobowy?
Oraz drugie pytanie: czy po zwolnieniu z pracy mogę sama opłacać sobie składki ZUS? Skoro będę wtedy nadal ubezpieczona, a zajdę w ciążę np. w maju, to czy mogę starać się o zasiłek chorobowy?
Dziękuję

Alex
Alex
1 miesiąc temu

Czy jeśli przed ciąża pracowałam tylko 6 miesięcy, potem byłam na zasiłku macierzynskkm to czy należy się po zajerejstriwaniu w UP zasiłek dla bezrobotnych

Dominika
Dominika
1 miesiąc temu

Dzień Dobry. Chciałam się dowiedzieć jeżeli zajdę w ciążę np w sierpniu 2021 a umowę o pracę mam na czas określony do grudnia 2021 to czy po przedłużeniu umowy do dnia porodu mam potem prawo do rocznego urlopu macierzyńskiego? Dziękuję za odpowiedź.

Dominika
Dominika
w odpowiedzi do  Jowita
1 miesiąc temu

Czyli istnieje możliwość że umowa może nie zostać przedłużona do dnia porodu ?

Ala
Ala
1 miesiąc temu

Witam czy jesli w dniu końca umowy nie będę w 3 miesiącu ciąży ale będę na L4 to czy po porodzie będzie mi.przuslugiwam zasiłek macierzyński

Nina
Nina
1 miesiąc temu

Witam. Umowa kończy mi się 30 czerwca 2021 roku. Czy gdybym zaszła w ciążę np w maju. Ale nie przekracza to 12 tygodni ciazy to czy mogę iść na L4 do dnia porodu? Co prawda pracodawca nie musi mi przedłużać umowy, ale czy l4 ciazowe przejmuje ZUS?
Jak to wygląda? Chodzi mi głównie na stabilności finansowej. Umowa nie musi być przedłużona, ale czy ZUS wyplaca mi świadczenie do dnia porodu po upływie 30 czerwca?

Nina
Nina
w odpowiedzi do  Jowita
1 miesiąc temu

Dziekuje za odpowiedz. A mam jeszcze jedno pytanie. Czy gdybym zaszła nawet w maju w ciążę to mogę poczekać do 30 czerwca ze zwolnieniem i poinformowaniem pracodawcę o tym fakcie, ze jestem w ciazy ? Chodzi mi o to, że pracodawca nie wie w czerwcu, ze jestem w ciąży i następna umowa moja jest na czas nieokreślony, ale nie mam pewności czy zostanie ze mną podpisana. Jeśli ją przedłuzy to teoretycznie mogłabym dalej pracować. A jeśli nie to wtedy mogę dać zwolnienie lekarskie od 30 czerwca? W dniu wygaśnięcia umowy? zeby zabezpieczyć siebie zasiłkiem chorobowym z powodu ciazy?

Monika
Monika
1 miesiąc temu

Witam mam krótkie ptanie na, które nie mogę znaleźć odpowiedzi. Jestem na zwolnieniu „ciążowym” czy mogę podjąć pracę na umowę zlecenie w innej firmie ?

Monika
Monika
w odpowiedzi do  Jowita
1 miesiąc temu

Dziękuję za odpowiedź.
Wszędzie jest tylko o macierzynskim , że można pracować natomiast nic nie znalazłam o L4- ze względu na ciążę, ale teraz już wiem.
Pozdrawiam

Jola
Jola
1 miesiąc temu

Witam , jestem w 5 tyg ciąży ,a moja umowa na okres próbny trwa do 31 marca, 1 kwietnia podpisze nowa umowę na czas określony (1 rok)
Czy po podpisaniu tej nowej umowy mogę już przedstawić pracodawcy zwolnienie lekarskie od ginekologa , mimo iż nie będzie to jeszcze 12 tydzień ciąży ?
Czy nie powinnam tego robić i muszę czekać do 12 tyg bo grozi mi to wypowiedzeniem umowy ?
Chodzi mi i to czy jeśli jest podpisane umowa o pracę na rok ,to przed ukończeniem 12 tyg można iść na zwolnienie lekarskie bez ryzyka wypowiedzenia umowy ?
Pozdrawiam serdecznie

Jolanta
Jolanta
w odpowiedzi do  Jowita
1 miesiąc temu

Dziękuję bardzo za odpowiedź,
Czy istnieje jakiekolwiek ryzyko, czy sytuacja, że będąc przed 12 tyg ciąży i idąc wtedy na l4, pracodawca domyśliwszy się, że mogę być w ciąży, wypowie mi umowę, pozbawiając mnie świadczenia do dnia porodu, a potem zasiłku macierzyńskiego? Rozumiem, ze mimo , że 1 kwietnia będę w 8 tyg i pójdę na l4, zwolnienie mi nie grozi.
Z góry ogromnie dziękuję za odpowiedż i Pozdrawiam

Juatyna
Juatyna
1 miesiąc temu

Witam. Bardzo proszę o podpowiedź, czy jest jakaś szansa na ugryzienie tematu. A więc tak, z dniem 1 marca dostałam umowę o pracę na okres próbny 3-ech miesięcy. W momencie podpisywania umowy byłam w 13 tygodniu ciąży o czym pracodawcy nie poinformowałam bo z tego co się dowiedziałam, nie miałam takiego obowiązku. Chciałam pracować ogólnie w miarę sił jak najdłużej (miałam nadzieję że przepracuję cały okres próbny i dostanę umowę na dłuższy okres). Niestety (to tylko moje przypuszczenia), pracodawca najprawdopodobniej dowiedział się że jestem w ciąży i z dniem wczorajszym (tj. 04.03.2021 otrzymałam wypowiedzenie umowy z zachowaniem okresu wypowiedzenia oraz… Czytaj więcej »

Dorota
Dorota
2 miesięcy temu

Witam,
Jestem zatrudniona na umowie o pracę na czas nieokreślony, czy w związku z tym jestem objęta ochroną przed zwolnieniem od dnia poczęcia? Czy pracodawca może mi wypowiedzieć umowę jeżeli okres wypowiedzenia (3-miesieczny )upłynie przed stwierdzeniem 12 tygodnia ciąży ? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Sławomira
Sławomira
2 miesięcy temu

Witam serdecznie, czy mogę powiedzieć pracodawcy o ciąży będąc w 2 miesiącu bez obaw że mnie zwolni ?(umowę mam na czas określony do czerwca br.) i drugie pytanie czy w trakcie macierzyńskiego będzie przysługiwać mi 80% wynagrodzenia czy zasiłek wysokości 1000 zł ? zakładając że pracodawca przedłuży umowę do dnia porodu. Za odpowiedź z góry dziękuję.

Sandra
Sandra
2 miesięcy temu

Witam, niedawno dowiedziałam się że jestem w ciąży. Umowę o pracę na czas określony mam do 31 kwietnia 2021, będzie to już 4 miesiąc ciąży. Termin porodu na wrzesień 2021 . Moje pytanie brzmi, czy będę mogła podjąć pracę u obecnego pracodawcy w grudniu 2021?

Sandra
Sandra
w odpowiedzi do  Jowita
2 miesięcy temu

Tak, ponownie , ponieważ w dniu porodu umowa zostanie rozwiązana. Wiem że wtedy będzie wolne stanowisko , tylko nie wiem czy pod względem prawnym będąc na zasiłku macierzyńskim będę mogła podjąć na nim pracę u tego pracodawcy

Patrycja
Patrycja
2 miesięcy temu

Witam, posiadam umowę o prace na czas określony, umowę podpisuje co miesiąc pracuje prawie 3 miesiące. Jeżeli byłabym w ciąży czy pracodawca ma obowiązek przedłużyć mi umowę do dnia porodu ?

Patrycja
Patrycja
w odpowiedzi do  Jowita
2 miesięcy temu

Czyli mam rozumieć że po podpisaniu 4 umowy pracodawca będzie miał obowiązek przedłużyć mi umowę do dnia porodu ?

Aneta
Aneta
2 miesięcy temu

Witam mam pytanie ponieważ moja umowa kończy się z dniem 30 maja obecnie jestem w 3 MSC ciąży i mam pytanie czy wgl jest możliwość abym np przychodziła do pracy do tego czasu i zamiast przedłużenia umowy do czasu porodu to pracodawca mógł by mi przedłużyć umowę tak jak miałam dostać na czas nie określony czy to jest wgl możliwe prawnie? oczywiście pytanie tyczy się tego jesli szef by się zgodził. Ponieważ nie wiem czy wgl jest sens abym poszła porozmawiać czy po prostu iść na zwolnienie. Proszę o szybką odp.

Sabina
Sabina
2 miesięcy temu

Witam,nizej bylo pytanie bardzo mnie interesujace,mianowicie mam umowe do 9 marca na okres probny 3 mies, w tym dniu bede w 12 tyg i 5 dniu ciazy, nie rozumiem czy to juz skonczony 12 tydz czy nie?wiem ze lacznie to 84 dni i wg tego obliczania 84 dzien ciazy mam 4 marca, czyli ok, jednak gdzies wyczytalam, ze 12 tydz i 7 dzien jeszcze obliguje pracodawce do nieprzedluzenia umowy, a dopiero jak bedzie 13 tydz i 1 dzien,wiec juz nic nie rozumiem, bo wtedy sie nie lapie…prosze o odpowiedz.

Milena
Milena
2 miesięcy temu

Witam , obecnie dowiedziałam się o ciąży plus minus 5 tyg , umowa kończy mi się pod koniec lutego z obliczeń przypadałoby 10 tydz. Moje pytanie czy pracodawca przedłuży umowę do dnia porodu ?

Anna
Anna
3 miesięcy temu

Dzień dobry, bardzo proszę o udzielenie mi informacji czy jeśli w dniu zakończenia umowy o pracę na czas określony byłam w 12 tc+4 to czy już to znaczy, że byłam powyżej 12 tygodnia ciąży i pracodawca ma obowiązek przedłużenia mi umowy do dnia porodu? Czy muszę przekroczyć 13 tydzień aby spełnić warunek do przedłużenia umowy?

Patrycja
Patrycja
3 miesięcy temu

Witam. Pracuje jako pracownik tymczasowy 15 miesięcy teraz dostałam umowę do końca marca i okazało się że jestem w ciąży. Czy przedluza mi umowę do dnia porodu jeśli to będzie już 18 miesięcy pracy. Wtedy będę już po 3 miesiącu ciąży. I czy należy mi się macierzyński?

Magda
Magda
3 miesięcy temu

W maju podjęłam pracę. Dostałam umowę na czas określony – rok. Pracodawca zapewniał, że kolejna umowa będzie już na czas nieokreślony. Zastanawiam się czy gdybym zaszła w ciążę przed wygaśnięciem pierwszej umowy pracodawca może przedłużyć mi umowę na czas nieokreślony czy może ona zostać przedłużona jedynie do dnia porodu?

Justyna
Justyna
3 miesięcy temu

Witam, zaszłam w drugą ciaze w trakcie trwania urlopu macierzyńskiego, 2-letnia umowa o pracę kończy mi się 31.12.2020r. Natomiast jestem dopiero w 6 tygodniu ciąży. Czy w przypadku rezygnacji z urlopu macierzyńskiego w dniu 29.12 i powrotu do pracy z l4 na dzień 30.12 pracodawca ma obowiązek przedłużyć mi umowę do dnia porodu?

Kora
Kora
3 miesięcy temu

Dzień dobry,
Moje 3 umowy o pracę przekroczyły już limit 33 miesięcy.(33 miesiące minęły 1 października).Ostatnia 3 umowa została podpisana do końca roku. Nie otrzymałam umowy na stałe po 1 października ale wiem ze zostanie przedłużona po uplywie obecnej. W listopadzie zaszłam w ciążę. Czy pracodawca może przedłużyć mi umowę tylko do końca trwania porodu? Jak to wygląda w tej kwestii. Czy otrzymam już umowę na stałe z racji tego że 33 miesiące już minęły? Dziękuję za odpowiedź

Kora
Kora
w odpowiedzi do  Jowita
3 miesięcy temu

Miałam umowę na zastępstwo, natomiast kolejne trzy umowy były już umowami o pracę.

Kora
Kora
w odpowiedzi do  Jowita
3 miesięcy temu

Dziękuję za odpowiedź.

Alicja
Alicja
4 miesięcy temu

Witam, mam pytanie dotyczące wysokości świadczenia w drugiej ciąży. Mam umowę na czas nieokreślony, od kwietnia 2019 do listopada 2019 pozostawałam na zwolnieniu lekarskim w związku z ciążą i pobierałam zasiłek w wysokości średniej z 12 miesięcy. Od listopada 2019 do października 2020 dostawałam 80% tej kwoty w związku z urlopem macierzyńskim i rodzicielskim. Chciałabym wiedzieć co będzie podstawą obliczenia wysokości świadczenia w kolejnej ciąży jeśli przepracuję pełne 3 miesiące. Wiem że będzie znowu liczona średnia z 12 miesięcy tylko czy będzie się liczyć kwota jaką mam na umowie czy 80% tej kwoty, które faktycznie pobierałam podczas urlopu rodzicielskiego?

Aleksandra
Aleksandra
4 miesięcy temu

Witam, jakie papiery muszę złożyć do pracodawcy żeby dostać zasiłek macierzyński?

Kasia
Kasia
5 miesięcy temu

Dzień dobry, od maja 2018 pracuje na umowę o pracę na czas określony w styczniu powinnam dostać umowę na czas nieokreślony. Niedawno pracodawca zapewniał, że nie będzie nikogo zwalniał. Jednakże jestem w 6tygodniu ciąży i boje się, że jak powiem to przed styczniem 2021 to nie da mi tej umowy. Proszę o pomoc. Niestety nie mogę pozwolić sobie na pieniądze tylko do dnia porodu, bo co zrobić potem, jak dziecko trzeba wychowac. Bede wdzięczna za pomoc od strony prawnej.

Kasia
Kasia
w odpowiedzi do  Jowita
5 miesięcy temu

Nawet jeśli to byłaby 4 umowa?

Kasia
Kasia
w odpowiedzi do  Jowita
5 miesięcy temu

A czy po umowie przedłużonej do dnia porodu przysługują jeszcze jakieś świadczenia typu macierzynskie lub tym podobne?

Aleksandra
Aleksandra
w odpowiedzi do  Jowita
5 miesięcy temu

Jakie dokumenty trzeba złożyć żeby dostać zasiłek macierzyński?

Kasia
Kasia
w odpowiedzi do  Jowita
4 miesięcy temu

A jak to się ma do tarczy antykryzysowej z wiosny, gdzie pracodawca nie musiał płacić ZUS, za zachowanie miejsc pracy dla pracownika. slyszalam, że nie moga mnie zwolnic przed dwa lata, czy to prawda? Jak to się ma do przedłużenia umowy, która powinna być już nieokreślona od 1 stycznia?

Kasia
Kasia
w odpowiedzi do  Jowita
4 miesięcy temu

Wiem, że była taka pomoc, gdzie pracodawca deklarował, że nie zwolni racownika, może akurat to nie ZUS i podalam błędne informacje, czy coś Pani wie tym?

Natalia
Natalia
5 miesięcy temu

Pracuje w firmie 5 lat, w styczniu mam termin porodu pierwszego dziecka a w marcu kończy mi się umowa co w tej sytuacji? Czy pracodawca może przedłużyć mi umowę w czasie urlopu wychowawczego o kolejny rok?

Natalia
Natalia
w odpowiedzi do  Jowita
5 miesięcy temu

Najpierw miałam umowę na rok, potem na 3 lata, i potem znowu dostałam na rok, wszyscy pracownicy tak dostali bo firma chce coś kombinować z nazwą czy coś.. Nikt nie wie dlaczego tak dali.

Agula91
Agula91
5 miesięcy temu

Mam umowe na 1 miesiac. Pozniej dostane na 5 miesiecy. I moje pytanie brzmi jak bym na samym poczatku zaszla w ciążę i np.w 7tyg poszla na l4 to czy umowa sie przedłuży do rozwiazania? A pozniej po urodzeniu ZUS bedzie wyplacal pieniądze?

Ewa
Ewa
5 miesięcy temu

Mam umowę o pracę na okres próbny 3 miesięcy. Umowa ta kończy się 02/11/20. Obecnie jestem w 4 miesiącu ciąży. Rozumiem, ze aby umowa z mocy prawa przedłużyła się do dnia porodu muszę przedstawić pracodawcy zaświadczenie o ciąży. Czy mogę zrobić to w ostatni dzień trwania umowy? Czyli w 4,5 miesiącu ciąży ?

Pamela
Pamela
5 miesięcy temu

Witam mam umowę na rok (kończy mi się ona w maju 2021) czy jeśli zaszła bym w ciąże w grudniu pracodawca ma prawo w maju nie przedłużyć mi umowę na stałe i mnie wyrzucić ?

Pamela
Pamela
w odpowiedzi do  Jowita
5 miesięcy temu

Czyli mogę być spokojna ,dziękuje bardzo

Róża
Róża
5 miesięcy temu

Witam od 25.05.2020 mialam umowe próbna do 25.08.2020 26.08.2020 podpisałam umowę na czas określony w celu zastępstwa pracownicy która jest na macierzyńskim umowa trwa do 31.08.2021 aktualnie jestem w 5 tygodniu ciąży chce isc na l4 czy dostanę wypłatę normalnie? I drugie pytanie porod prxypada ma czerwca umowa kończy sie w sierpniu czy dostanę macierzyński? Jskie dokumenty mam dostarczyć pracodawcy samo zwolnienie wystarczy?

Róża
Róża
w odpowiedzi do  Jowita
5 miesięcy temu

Dziękuję a po porodzie dostarczyć akt yrodzenia do pracodawcy czy zusu?

Katarzyna
Katarzyna
5 miesięcy temu

Witam,
18.10.2020 kończy mi się umowa o pracę. Jestem obecnie w 8 tygodniu ciąży. Pracodawca dziś (15.10.2020) poinformował mnie, że nie przedłuży mi umowy (wiem, że ma do tego prawo). Czy to, że w momencie wygaśnięcia umowy jestem na zwolnieniu lekarskim coś dla mnie zmienia? Chodzi mi o to, czy będzie należał mi się zasiłek chorobowy do „dnia porodu”, czy muszę szukać pracy?

Katarzyna
Katarzyna
w odpowiedzi do  Jowita
5 miesięcy temu

Czyli skoro od maja tego roku jestem zatrudniona na umowie o pracę, to należy mi się zasiłek chorobowy, nawet jeśli pracodawca nie wypłaci mi „za pierwsze 33 dni zwolnienia”? Kolejne zwolnienie na kogo miałabym wziąć, jeśli nie będę już miała pracodawcy?

Katarzyna
Katarzyna
w odpowiedzi do  Jowita
5 miesięcy temu

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. I mam jeszcze jedno pytanie, czy po zakończeniu zasiłku chorobowego zasiłek macierzyński nie będzie mi przysługiwał? zostaje mi kosiniakowe?

Iga
Iga
6 miesięcy temu

Witam. Proszę o pomoc. Pracuje w firmie na umowie określonej od 16.08.2019r. Jestem w ciąży i zaczęłam 5 tyg ciąży, umową kończy mi się 31.12.2020r. Czy pracodawca ma prawo mi nie przedłużyć umowy do dnia porodu? Jeśli w tej chwili już pójdę na L4?

Iga
Iga
w odpowiedzi do  Jowita
6 miesięcy temu

Odwołując się do tego co Pani napisała, mój 85 dzień wypada na początku grudnia. Czyli pracodawca powinien przedłuzyc w mojej sytuacji umowę do dnia porodu zgodnie z prawem? Dobrze rozumiem? Czasami ciężko interprerowac kodeksy samemu.

Anna
Anna
6 miesięcy temu

Witam mam pytanie od 1 września 2020r jestem zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony do końca lipca 2021. Właśnie dowiedziałam się że jestem w ciązy moje pytanie brzmi czy na zwolnienie L4 mogę pójść od razu czy muszę poczekac aby przepracować 3 miesiące? czy jest jakiś wymagany okres który kobieta musi przepracować po podpisaniu umowy o pracę?

Daria
Daria
6 miesięcy temu

Witam,
za 3 miesiące kończy mi się umowa na czas okreslony, pracodawca poinformował mnie że następna będzie na czas nieokreślony, ale właśnie dowiedziałam się o ciąży i proszę o radę, czy mówić o tym pracodawcy przed podpisaniem nowej umowy. Czy lepiej się wstrzymać?
Obawiam się że może między czasie się dowie i nie dostanę tej umowy, A ta obecna wygasnie i zostanę bez pracy.
Proszę o radę, czy w razie czego jak nie będzie chciał mi dać nowej to z końcem grudnia zostanę na lodzie?

Natalia
Natalia
6 miesięcy temu

Witam jestem w jednej firmie zatrudniona od 2018 roku od kwietnia dostałam umowę na okres próbny na 3 miesiace potem umowę do końca roku 2020 od dwóch tyg jestem na l4 7 tydzień ciazy czy pracodawca musi mi przedłużyć umowę do dnia porodu czy na czas nieokreślony ponieważ pod koniec roku mijają niespełna 33 miesiące proszę o odp

Marta
Marta
6 miesięcy temu

Dzień dobry. Chciałam zapytać, ponieważ wcześniej nie byłam w takiej sytuacji. Czy jeśli miałam umowę o pracę do 31 sierpnia 2020 r., ale zaszłam w ciąże (i poinformowałam wcześniej o tym pracodawcę) a obecnie jestem na zwoleniu lekarskim (mimo, że skończyła mi się umowa) to powinnam dostać jeszcze wypłatę? Dodam, że pracuje w szkole stowarzyszeniowej, podlegamy pod Kodeks Pracy a w momencie wygaśnięcia umowy byłam w 7 miesiącu ciąży.

Marta
Marta
w odpowiedzi do  Jowita
6 miesięcy temu

Dziękuje za odpowiedź. Pozwolę sobie jeszcze zapytać, jak wyglada sprawa po porodzie? Czy mogę wtedy pobierać zasiłek z ZUSU?

Ania
Ania
6 miesięcy temu

Dzień dobry mam pytanie moja pierwsza umowa o pracę była od stycznia 2019 do stycznia 2020r. kolejną umowę mam od stycznia 2020 roku do grudnia 2021. czy jeśli zajdę w ciąże i urlop macierzyński będzie wypadał w okresie kiedy teoretycznie umowa powinna przejść na stałe bo mijają 33 miesiące to czy umowa przejdzie automatycznie na stałe? czy ma znaczenie to, że jestem na macierzyńskim i pracodawca nie musi dać umowy na stałe??