Umowa na czas określony a ciąża

Problematyka zatrudnienia na okres próbny w okresie ciąży, uregulowana została w art. 177 Kodeksu pracy:

§ 1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

§ 2. Przepisu § 1 nie stosuje się do pracownicy w okresie próbnym nieprzekraczającym jednego miesiąca.

§ 3. Umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

 

Omówienie powyższego przepisu:

  1. Bez względu na wiek ciąży, przy zatrudnieniu na okres próbny nie przekraczający jednego miesiąca, pracodawca nie ma obowiązku przedłużenia umowy do dnia porodu.

Przykład

Pani Filomena P. będąc w 4 miesiącu ciąży, podjęła zatrudnienie na umowę o pracę na jeden miesiąc na okres próbny od 1 do 30.06.2018r. Pracodawca nie ma obowiązku przedłużenia umowy do dnia porodu.

 

  1. Umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie 3 miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

Przykład

Pani Filomena P., podjęła zatrudnienie na umowę o pracę  na czas określony od 01.02 do 30.06.2018r. w ostatnim dniu zatrudnienia będzie w 2 miesiącu ciąży. Koniec umowy przypada przed upływem 3 miesiąca ciąży, pracodawca nie jest zobowiązany do przedłużenia umowy i umowa ulegnie rozwiązaniu z upływem czasu na który była zawarta. Ale gdyby w ostatnim dniu zatrudnienia była np. w 4 miesiącu ciąży, pracodawca zobowiązany jest do przedłużenia umowy do dnia porodu.

 

Przykład

 Katarzyna C.  zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony do 31 maja. W dniu 17 marca przedstawiła pracodawcy zaświadczenie lekarskie stwierdzające 7 tydzień ciąży. Pracodawca zobowiązany będzie do przedłużenia umowy.

 

Przedłużenie umowy do dnia porodu uprawnia pracownika do zasiłku macierzyńskiego w pełnym przysługującym wymiarze wynikającym z przepisów Kodeksu pracy.

Zgodnie z art. 185 § 1 Kodeksu pracy, stan ciąży powinien być stwierdzony świadectwem lekarskim.

 

Jak liczyć upływ trzeciego miesiąca ciąży

Upływ trzeciego miesiąca ciąży oblicza się w miesiącach księżycowych, gdzie 1 miesiąc księżycowy odpowiada 4 tygodniom ciąży czyli 28 dniom.

3 miesiące x 28 dni = 84 dni

84 dni : 7 dni = 12 tygodni

Kodeksowy upływ 3 miesiąca ciąży = 12 tygodniom a ostatnim dniem w którym pracodawca jest zobowiązany do przedłużenia umowy upływa z  84 dniem ciąży.

Przedłużenie umowy do dnia porodu pracownikowi tymczasowemu

 

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 26 czerwca 1974r Kodeks pracy
  • wyrok SN z dnia 5 grudnia 2012r I PK 33/02, OSNP 2004/12/204
Print Friendly, PDF & Email
Subskrybuj
Powiadom o
guest
378 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ewa
Ewa
3 dni temu

Mam umowę o pracę na okres próbny 3 miesięcy. Umowa ta kończy się 02/11/20. Obecnie jestem w 4 miesiącu ciąży. Rozumiem, ze aby umowa z mocy prawa przedłużyła się do dnia porodu muszę przedstawić pracodawcy zaświadczenie o ciąży. Czy mogę zrobić to w ostatni dzień trwania umowy? Czyli w 4,5 miesiącu ciąży ?

Pamela
Pamela
4 dni temu

Witam mam umowę na rok (kończy mi się ona w maju 2021) czy jeśli zaszła bym w ciąże w grudniu pracodawca ma prawo w maju nie przedłużyć mi umowę na stałe i mnie wyrzucić ?

Pamela
Pamela
w odpowiedzi do  Jowita
4 dni temu

Czyli mogę być spokojna ,dziękuje bardzo

Róża
Róża
13 dni temu

Witam od 25.05.2020 mialam umowe próbna do 25.08.2020 26.08.2020 podpisałam umowę na czas określony w celu zastępstwa pracownicy która jest na macierzyńskim umowa trwa do 31.08.2021 aktualnie jestem w 5 tygodniu ciąży chce isc na l4 czy dostanę wypłatę normalnie? I drugie pytanie porod prxypada ma czerwca umowa kończy sie w sierpniu czy dostanę macierzyński? Jskie dokumenty mam dostarczyć pracodawcy samo zwolnienie wystarczy?

Róża
Róża
w odpowiedzi do  Jowita
12 dni temu

Dziękuję a po porodzie dostarczyć akt yrodzenia do pracodawcy czy zusu?

Katarzyna
Katarzyna
13 dni temu

Witam,
18.10.2020 kończy mi się umowa o pracę. Jestem obecnie w 8 tygodniu ciąży. Pracodawca dziś (15.10.2020) poinformował mnie, że nie przedłuży mi umowy (wiem, że ma do tego prawo). Czy to, że w momencie wygaśnięcia umowy jestem na zwolnieniu lekarskim coś dla mnie zmienia? Chodzi mi o to, czy będzie należał mi się zasiłek chorobowy do „dnia porodu”, czy muszę szukać pracy?

Katarzyna
Katarzyna
w odpowiedzi do  Jowita
13 dni temu

Czyli skoro od maja tego roku jestem zatrudniona na umowie o pracę, to należy mi się zasiłek chorobowy, nawet jeśli pracodawca nie wypłaci mi „za pierwsze 33 dni zwolnienia”? Kolejne zwolnienie na kogo miałabym wziąć, jeśli nie będę już miała pracodawcy?

Katarzyna
Katarzyna
w odpowiedzi do  Jowita
13 dni temu

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. I mam jeszcze jedno pytanie, czy po zakończeniu zasiłku chorobowego zasiłek macierzyński nie będzie mi przysługiwał? zostaje mi kosiniakowe?

Iga
Iga
14 dni temu

Witam. Proszę o pomoc. Pracuje w firmie na umowie określonej od 16.08.2019r. Jestem w ciąży i zaczęłam 5 tyg ciąży, umową kończy mi się 31.12.2020r. Czy pracodawca ma prawo mi nie przedłużyć umowy do dnia porodu? Jeśli w tej chwili już pójdę na L4?

Iga
Iga
w odpowiedzi do  Jowita
14 dni temu

Odwołując się do tego co Pani napisała, mój 85 dzień wypada na początku grudnia. Czyli pracodawca powinien przedłuzyc w mojej sytuacji umowę do dnia porodu zgodnie z prawem? Dobrze rozumiem? Czasami ciężko interprerowac kodeksy samemu.

Anna
Anna
15 dni temu

Witam mam pytanie od 1 września 2020r jestem zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony do końca lipca 2021. Właśnie dowiedziałam się że jestem w ciązy moje pytanie brzmi czy na zwolnienie L4 mogę pójść od razu czy muszę poczekac aby przepracować 3 miesiące? czy jest jakiś wymagany okres który kobieta musi przepracować po podpisaniu umowy o pracę?

Daria
Daria
20 dni temu

Witam,
za 3 miesiące kończy mi się umowa na czas okreslony, pracodawca poinformował mnie że następna będzie na czas nieokreślony, ale właśnie dowiedziałam się o ciąży i proszę o radę, czy mówić o tym pracodawcy przed podpisaniem nowej umowy. Czy lepiej się wstrzymać?
Obawiam się że może między czasie się dowie i nie dostanę tej umowy, A ta obecna wygasnie i zostanę bez pracy.
Proszę o radę, czy w razie czego jak nie będzie chciał mi dać nowej to z końcem grudnia zostanę na lodzie?

Natalia
Natalia
28 dni temu

Witam jestem w jednej firmie zatrudniona od 2018 roku od kwietnia dostałam umowę na okres próbny na 3 miesiace potem umowę do końca roku 2020 od dwóch tyg jestem na l4 7 tydzień ciazy czy pracodawca musi mi przedłużyć umowę do dnia porodu czy na czas nieokreślony ponieważ pod koniec roku mijają niespełna 33 miesiące proszę o odp

Marta
Marta
28 dni temu

Dzień dobry. Chciałam zapytać, ponieważ wcześniej nie byłam w takiej sytuacji. Czy jeśli miałam umowę o pracę do 31 sierpnia 2020 r., ale zaszłam w ciąże (i poinformowałam wcześniej o tym pracodawcę) a obecnie jestem na zwoleniu lekarskim (mimo, że skończyła mi się umowa) to powinnam dostać jeszcze wypłatę? Dodam, że pracuje w szkole stowarzyszeniowej, podlegamy pod Kodeks Pracy a w momencie wygaśnięcia umowy byłam w 7 miesiącu ciąży.

Marta
Marta
w odpowiedzi do  Jowita
28 dni temu

Dziękuje za odpowiedź. Pozwolę sobie jeszcze zapytać, jak wyglada sprawa po porodzie? Czy mogę wtedy pobierać zasiłek z ZUSU?

Ania
Ania
1 miesiąc temu

Dzień dobry mam pytanie moja pierwsza umowa o pracę była od stycznia 2019 do stycznia 2020r. kolejną umowę mam od stycznia 2020 roku do grudnia 2021. czy jeśli zajdę w ciąże i urlop macierzyński będzie wypadał w okresie kiedy teoretycznie umowa powinna przejść na stałe bo mijają 33 miesiące to czy umowa przejdzie automatycznie na stałe? czy ma znaczenie to, że jestem na macierzyńskim i pracodawca nie musi dać umowy na stałe??

Joanna K
Joanna K
1 miesiąc temu

Witam, jestem obecnie w 6 tygodniu ciąży i w trakcie wypowiedzenia umowy o prace która zawarta była na czas okreslony. Czy w takiej sytuacji wypowiedzenie będzie nieskuteczne? W chwili zakończenia wypowiedzenia będę w 8 tygodniu ciąży. Umowa była zawarta na 33miesiące.

Joanna K
Joanna K
w odpowiedzi do  Jowita
1 miesiąc temu

W ostatnim dniu trwania umowy na czas określony dziecko będzie już na świecie i będzie miał kilka miesięcy.

Joanna K
Joanna K
w odpowiedzi do  Jowita
1 miesiąc temu

Dziękuje.

Maria
Maria
1 miesiąc temu

Mam kolejną umowę na czas określony. Jest to ostatnia na określony i kolejna już będzie na czas nieokreślony co wynika z przepisów (33 miesiące na określonym). 

  1. Jeśli zajdę w ciążę przed przejściem na nieokreślony to wtedy pracodawca może mi nie dać na czas nieokreślony umowy a jedynie przedłużyć do czasu porodu? 
  2. Jeśli dobrze rozumiem przepisy to zanim zakończy się moja umowa na określony a będę przed 3 miesiącem ciąży to pracodawca może mi nie przedłużyć umowy? I wtedy nie mam żadnych praw?
Maria
Maria
w odpowiedzi do  Jowita
1 miesiąc temu

czyli w razie ciąży czysto praktycznie to lepiej nie informować zanim nie przejdę na nieokreślony 😀 😀 bo rozumiem że jak już będę na nieokreślonym to wtedy przysługują mi pełne prawa?

Maria
Maria
w odpowiedzi do  Jowita
1 miesiąc temu

Dziękuję za odpowiedzi. I może jeszcze jedno pytanie, które może nie do końca ma związek ale… czy jeśli rozpocznę pracę u innego pracodawcy to ten proces 33 miesięcy umowy na czas określony przed umową na czas nieokreślony zaczyna się „od nowa”??

Lili
Lili
1 miesiąc temu

Oczywiście po miesiącu zlecenia mam miec umowe o prace na 6 mies potem na 2 lata.

Lili
Lili
1 miesiąc temu

Witam,pracuje w dużej firmie.Obecnie mam umowe zlecenie na miesiąc.Potem na 6 miesięcy,dalej na 2 lata.Moje pytanie brzmi co jeśli na umowie tej na 6 miesięcy zajde w ciaze.Kiedy poinformować pracodawcę i kiedy moge isc na l4 tak żeby mieć przedłużona umowe do dnia porodu tak żeby mnie nie zwolnili,tzn czy po 1 miesiacu czy 3 miesiacach.Po urodzeniu musze złożyć dokumenty do zus po zasilek maciezynski i rodzicielski?Jak wygląda sprawa zasiłku czy jest to 80%średniego wynagrodzenia jakie otrzymywalam na umowie,ponieważ wydaje mi się ze moge wybrać 80% przez rok lub 100% 32 tyg i 60% 20 tyg.Czekam na odpowiedź.Z góry dziekuje.

Lili
Lili
w odpowiedzi do  Jowita
1 miesiąc temu

Czyli na l4 moge isc dopiero po 3 mies ciazy czy to będzie na umowie o pracę na 6 mies czy na umowie o pracę na 2 lata?Myślałam że jest inaczej,każdy tez inaczej mowi.Co jesli nie będę mogła pracować przed 3 mies ciazy zostane zwolniona?

Lili
Lili
w odpowiedzi do  Jowita
1 miesiąc temu

Czyli jeśli będę się źle czuła i będą spełnione to co pani napisała czyli opłacane mies chorobowe to mogę pójść na l4 nawet w 1 czy 2 miesiącu ciąży i nie zostanę zwolniona?.Przepraszam ale gubię się już tych ustawach i dziękuję za odpowiedź.Czyli kiedy pracodawca moze zwolnic kobietę w ciazy przed 3 mies?jeśli go poinformuje i nie będzie jeszcze na l4 a ma umowe dajmy na rok lub
kiedy skonczy jej się umowa przed 3 mies ciazy?z tego co czytam to kobieta jest chroniona od 1 dnia ciazy.

ANNA
ANNA
1 miesiąc temu

Witam,
Pracuję w jednej firmie od 12.2018 r.
Podpisałam już 3 umowy o pracę.
Od 04.2020 jestem na L4 gdyż mam zagrożoną ciążę.
18.10.2020 kończy mi się umowa , a przewidywany termin porodu mam na 23.10.2020.
Umowę o pracę będę miala przedłużoną tylko na rok czy jako, że to 4 umowa na czas nieokreślony?

Magda
Magda
1 miesiąc temu

Dzien dobry, aktualnie jestem w 9miesiacu ciazy i przebywam na zwolnieniu lekarskim, umowa skończyła mi sie z dniem ostatniego sierpnia br. Nie dostarczalam zadnego zaswiadczenia o ciazy poniewaz o tym nie wiedzialam a pracodawca o niczym takim nie mowil, natomiast wiedzial o ciazy. Czy ma podstawe do nieprzedluzania mi umowy do rozwiazania?? Czy duzym bledem bylo nie dostarczenie przeze mnie zaswiadczenia, o ktorym dowiedzialam sie dopiero z tego forum. pomocy jestem zalamana.

Monia
Monia
1 miesiąc temu

Witam
Jestem w 16 tygodniu ciąży umowę ma okres próbny od 03.sierpnia do 02 listopada. Czy przechodząc na zwolnienie od 2 września pracodawca będzie musiał przedłużyć mi umowę do dnia porodu i czy będę miała płacone 100% zasiłku jak z wynagrodzenia.
Dziękuję

Monia
Monia
w odpowiedzi do  Jowita
1 miesiąc temu

Dziękuję za odpowiedź. Tzn ze jeżeli jestem już w 4 miesiącu to pracodawca powinien przedłużyć mi umowę do dnia porodu?

A po porodzie należy mi się zasiłek? W ilu procentach i przez jaki czas

Dominika
Dominika
2 miesięcy temu

Witam, jestem obecnie w 8 tygodniu ciąży, umowę mam do końca sierpnia, wiem że pracodawca nie przedłuży mi umowy. Wiem że mogę przebywać dalej na zwolnieniu do porodu ale czy ja muszę to zgłosić do zusu czy pracodawca jak to wygląda? I czy pieniądze za zwolnienie wypłaca później zus?

Dominika
Dominika
w odpowiedzi do  Jowita
2 miesięcy temu

Czyli oba wnioski muszę złożyć z datą 1 września? Czy można te wnioski złożyć za pośrednictwem strony pue zus jeżeli mam potwierdzony profil?

Karolina
Karolina
2 miesięcy temu

Dzień dobry.
Czerwiec i lipiec pracowałam na umowie zlecenie. W lipcu skończyłam studia pierwszego stopnia, a w sierpniu dostałam umowę na okres próbny na jeden miesiąc. Okazało się, ze jestem w 8 tygodniu ciąży. Czy jeżeli umowa skończy się pod koniec sierpnia to będzie przysługiwał mi zasiłek z zusu? Jeśli tak to co zrobić żeby go otrzymać?

Karolina
Karolina
w odpowiedzi do  Jowita
2 miesięcy temu

Z tym że od 2 tygodni już jestem na zwolnieniu bo byłam chora. I dalej się nie wyleczylam. Chciałam jutro przedłużyć zwolnienie. Czy wtedy też po 30 sierpnia będzie mi przysługiwał zasiłek?

Gabriela
Gabriela
2 miesięcy temu

Dzień dobry.
Zwracam się z prośbą o odpowiedź na nurtujące mnie pytanie:
Posiadam umowę o pracę na czas określony od 01.09.2019 do 31.08.2020 (jest to druga umowa u tego pracodawcy). Od stycznia przebywam na L4 ciążowym. Poród przypada na 10.09.2020 i do tego dnia mam wystawione zwolnienie. Pracodawca poinformował mnie, że umowa kończy się z dniem 31.08.2020 i taka data będzie widniała na świadectwie pracy.
Czy w takiej sytuacji będzie przysługiwał mi zasiłek macierzyński? Jakie dokumenty powinnam złożyć aby móc się o niego ubiegać?
Z góry bardzo dziękuje za odpowiedź,
Pozdrawiam

Gabriela
Gabriela
w odpowiedzi do  Jowita
1 miesiąc temu

Bardzo dziękuje za odpowiedź. Po mojej interwencji pracodawca zmienił stanowisko.
Korzystając z okazji zapytam o jeszcze jedną kwestię: Termin porodu przypada na 10.09.20, umowa na czas określony kończy mi się 31.08.20 i zostanie przedłużona do dnia porodu, tj. 10.09.20. Co dzieje się w sytuacji kiedy nie urodzę do 10.09.20 a w innym dniu po tym terminie? Czy dokumenty wnioskujące o zasiłek macierzyński składam u pracodawcy czy w placówce ZUS?
Bardzo dziękuje za odpowiedź, pozdrawiam.

Gabriela
Gabriela
w odpowiedzi do  Jowita
1 miesiąc temu

Aha. Czyli rozumiem, że ta data porodu na ten moment jest taka orientacyjna, a że jak wiadomo nie da się jej zaplanować to zobowiązująca będzie ta kiedy dziecko faktycznie przyjdzie na świat i na podstawie zaświadczenia że szpitala, pracodawca umowę przedłuży do tego dnia i tą właściwą datę porodu wpisze na świadectwie pracy. Dobrze rozumiem?

Gabriela
Gabriela
w odpowiedzi do  Jowita
1 miesiąc temu

Dziękuję. Czyli moim obowiązkiem jest jak najszybsze dostarczenie do pracodawcy zaświadczenia ze szpitala o przyjściu maleństwa na świat lub też skróconego aktu urodzenia. Na tej podstawie zostaną sporządzone dokumenty takie jak świadectwo pracy oraz wniosek o zasiłek macierzyński, który pracodawca wyśle do ZUS. Przykre, że takich informacji nie można uzyskać od pracodawcy czy też w dziale kadr placówki a wprost przeciwnie otrzymuje się informacje nieprawdziwe i wprowadzające na błąd, po których samemu trzeba dochodzić swoich praw. Super natomiast, że jest taka opcja jak to forum – bardzo pomocne miejsce

Gabriela
Gabriela
w odpowiedzi do  Jowita
1 miesiąc temu

Czyli podsumowując – moim niezwłocznym obowiązkiem po porodzie jest jak najszybsze dostarczenie do pracodawcy zaświadczenia że szpitala, ewentualnie skróconego aktu urodzenia? Na tej podstawie zostaną sporządzone dokumenty wnioskujące do ZUS, które prześlę pracodawca? I wtedy kończy się moja przygoda jako pracownika i pozostaje zajść się maleństwem i oczekiwać na wypłatę pieniążków. A jak wygląda kwestia ubezpieczenia zdrowotnego mnie i dziecka w czasie pobierania przeze mnie zasiłku? Mąż jest zatrudniony na umowę o pracę. Przykre, że w dzisiejszych czasach pracodawca i dział kadr posiadają niewłaściwe informacje, wprowadzające w błąd a pracownik sam musi dochodzić swoich praw. Forum okazało się dla mnie… Czytaj więcej »

Ola
Ola
2 miesięcy temu

Jezeli tydzień temu podpisałam umowę na czas okreslony (rok) i kilka dni temu dowiedziałam się o ciąży to pracodawca ma prawo unieważnić umowę?

Aga
Aga
2 miesięcy temu

31.08.2020 kończą mi się umowy, będę wtedy w 12tc + 6 czy pracodawca musi przedłużyć mi umowy? Mimo, że wczesniej poinformowałam go o zmianie miejsca pracy (nie wiedziałam wtedy jeszcze o ciąży).
Co zrobić, żeby po zakończeniu umowy otrzymac zasiłek macierzyński?

Aga
Aga
w odpowiedzi do  Jowita
2 miesięcy temu

Tak jest to umowa na czas określony do 31.08.2020 (tzn. 3 umowy). Do kiedy najpóźniej muszę poinformować pracodawcę o stanie ciąży?

Aga
Aga
w odpowiedzi do  Jowita
2 miesięcy temu

A czy po przedłużonej umowie należy sie zasiłek macierzyński?

Basia
Basia
2 miesięcy temu

30 września kończy mi sie umowa na czas określony i ma być podpisana następna na czas nieokreślony. Jestem w 4 tygodniu ciąży, 30 września będę w 13/14 tygodniu ciąży. Co robić powiedzieć pracodawcy o ciąży już teraz? Czy pracodawca może nie podpisać ze mną kolejnej umowy z tego powodu? Czy jeśli nie podpiszemy kontynuacji zatrudnienia to będzie mi przysługiwało macierzyńskie i czy będę mogła przebywać na zwolnieniu do dnia porodu?

Paulina
Paulina
2 miesięcy temu

Dzień dobry, jestem w 29 tygodniu ciąży, umowa o pracę została zawarta 21.01.2020, umowa kończy się 31.07.2020, chciałam zapytać skąd będę wiedzieć, iż umowa została przedłużona do dnia porodu, skoro pracodawca nie ma obowiązku informowania pracownicy o zaistniałym fakcie? Czy pracodawca powinien złożyć w jakiejś instytucji niezbędne formalności?

Bardzo dziękuję za odpowiedź
Pozdrawiam

Paulina
Paulina
w odpowiedzi do  Jowita
2 miesięcy temu

Bardzo dziękuję za odpowiedź 🙂

Ewelina
Ewelina
3 miesięcy temu

Dzień dobry. Jestem w 8 tygodniu ciąży. Jutro kończy mi się umowa która była na czas określony i również jutro podpisuję kolejną umowę również na czas określony. Czy to ze zaszłam w ciąże na obecnej umowie a poinformuje o tym pracodawcę na nowej umowie uprawnia mnie do pełnopłatnego l4 oraz macierzyńskiego?

Ewelina
Ewelina
w odpowiedzi do  Jowita
2 miesięcy temu

Dziękuję za odpowiedź. Czy mogę jeszcze dowiedzieć się na jakiej podstawie lekarz określa tydzień ciąży aby dowieść dla pracodawcy kiedy dokładnie wypada 12tydzień? Czy jest to na podstawie usg? Czy na podstawie daty ostatniej miesiączki?

Ewelina
Ewelina
w odpowiedzi do  Jowita
2 miesięcy temu

Dziękuję. Jednak chciałabym się dowiedzieć w jaki sposób będzie zweryfikowane przez ZUS w którym miesiącu ciazy jestem aby zakwalifikować mnie do l4 i macierzyńskiego ?

Ewelina
Ewelina
w odpowiedzi do  Jowita
2 miesięcy temu

Ale na jakiej zasadzie pracodawca zostanie powiadomiony o tygodniu ciąży tak aby wiedział czy 12 tydzień kończy się przed zakończeniem umowy czy po?

Andzelika
Andzelika
3 miesięcy temu

Dzień dobry. Mam umowe na czas określony od 14.05.20 , 3 umowa jest do 31.07.20 jestem w 9 tyg. Czy umowa bd przedłuzana autotycznie do porodu jesli bym w czwartek zaniosła l4 i czy dostanę macierzyńskie???? Dziękuję za odp

Aleksandra
Aleksandra
3 miesięcy temu

Mam umowę o pracę na czas określony do 31 grudnia, jestem w 5 tygodniu ciąży. Czy zostanie przedłużona mi umowa oraz czy dostanę macierzyńskie?

Aleksandra
Aleksandra
w odpowiedzi do  Jowita
3 miesięcy temu

A jak mają się do tego zwolnienia od lekarza?

Aleksandra
Aleksandra
w odpowiedzi do  Jowita
3 miesięcy temu

Biorąc zasiłek macierzyński mogę skorzystać jeszcze z becikowego i kosiniakowego? Gdzie trzeba zgłosić się o zasiłek macierzyński?

Aleksandra
Aleksandra
w odpowiedzi do  Jowita
3 miesięcy temu

Jeżeli bym urodziła po z kończonej umówię należy mi się zasiłek macierzyński?

Emilia
Emilia
3 miesięcy temu

Dzień dobry. Właśnie dowiedziałam się, że jestem w 5 tygodniu ciąży. Za miesiąc kończy mi się umowa o pracę, powinnam podpisać umowę już na czas nieokreślony. Czy pracodawca ,w takiej sytuacji moze nie podpisać ze mną żadnej umowy?

Swietłana
Swietłana
3 miesięcy temu

Witam. Jestem w 5 tyg. ciąży. Pracuje na umowie zlecenie. Od września będę miała umowę o pracę na czas określony. Kiedy mogę iść na zwolnienie L4 żeby był opłacany zasiłek DO i PO porodzie? Dziękuję.

Swietłana
Swietłana
w odpowiedzi do  Jowita
3 miesięcy temu

A jeżeli nie jest opłacana składka?
Jeżeli po umowie zlecenie przejdę na umowę o pracę, to muszę popracować jakiś czas?

Marta
Marta
3 miesięcy temu

Witam, jestem w 5 tyg. ciąży a moja umowa o pracę (jest to umowa na 3 msc) kończy się 31 lipca. Wiem, że nie zostanie niestety przedłużona. Niedługo mam wizytę u lekarza, mam nadzieję, że pójdę na l4. Czy mogę je kontynuować aż do porodu? Jak wygląda aspekt prawny w tej sytuacji? Czy mogę się zarejestrować w Urzędzie Pracy czy będę mieć jakieś ubezpieczenie zdrowotne z ZUS w tym czasie? A czy po porodzie mogę ubiegać się o zasiłek macierzyński lub inną pomoc?
Pozdrawiam

Marta
Marta
w odpowiedzi do  Jowita
3 miesięcy temu

Pani Jowito, a w przypadku kiedy jednak przedłużono by mi umowę, czy pracodawca musiałby opłacać za mnie jakieś składki gdybym była na l4 a potem na urlopie macierzyńskim? Czy ma jakieś koszty w związku z takim pracownikiem?

Marta
Marta
w odpowiedzi do  Jowita
3 miesięcy temu

Pięknie dziękuję za pomoc. Mam tylko jeszcze jedno pytanie, czy będąc już na l4 będę mogła podpisać nowa umowę? Czytałam, że ZUS różnie to traktuje i czasem zabiera pieniądze że zwolnienia bo traktuje to jako pracę. Czy mogłabym już teraz podpisać nowa umowę, przed końcem aktualnej, z terminem rozpoczęcia pracy od sierpnia?

Marta
Marta
w odpowiedzi do  Jowita
3 miesięcy temu

Dziękuję bardzo

Natalia
Natalia
3 miesięcy temu

30 czerwca skonczyla mi sie umowa o prace na czas okreslony i tego dnia tez wygasla poniewaz pracodawca nie przedluzyl mi umowy, pracowalam w tej firmie 2 lata. A 3 lipca dowiedzialam się ze jestem w ciazy(4 tydzien) . Co moge zrobic aby doatac jakis zasilek/chorobowe w trakcie ciąży

Martyna
Martyna
4 miesięcy temu

Mam pytanie, umowa kończy mi się 30 sierpnia.
Jestem zatrudniona od 16 września 2019 roku . Jezeli byłabym w ciąży bo podejrzewam ze tak moze być. To czy pracodawca musi mi przedłużyć umowę.
1 lipca sie okaże(badanie) Teraz by był 3 tydzień względem kalendarza

Martyna
Martyna
w odpowiedzi do  Jowita
4 miesięcy temu

31 sierpnia to zaczął by się 13 tydzień kalendarzowy.

Agnieszka
Agnieszka
4 miesięcy temu

Witam serdecznie. Moja sytuacja jest dość nietypowa. Od 2014 roku pracuje jako opiekunka dziecięca w oddziale żłobkowym przy publicznym przedszkolu. Od 1 września rusza żłobek miejski i z tego powodu Pan Burmistrz usuwa wszystkie oddziały żłobkowe przy przedszkolach. Zapewnia prace pracownikom z tych oddziałów w nowym żłobku w pierwszej kolejności. Aktualnie jestem w 19 tygodniu ciąży i posiadam umowę na czas nieokreślony. Zostało mi zaproponowane pewne rozwiązanie, które pozwoliłby mi utrzymać tę umowę. Mianowicie złożyć u obecnej Pracodawczyni wypowiedzenie za porozumieniem stron. Wypowiedzenie ma obowiązywać do 31 sierpnia. 1 września padła gwarancja podpisania umowy z dyrekcja nowego żłobka na czas… Czytaj więcej »

Agnieszka
Agnieszka
w odpowiedzi do  Jowita
4 miesięcy temu

Dziękuję bardzo za poradę. Jeszcze dopytam czy wypowiedzenie za porozumieniem stron można złożyć na zwolnieniu lekarskim i czy można podpisać nową umowę podczas zwolnienia lekarskiego ?

Agnieszka
Agnieszka
w odpowiedzi do  Jowita
4 miesięcy temu

Dobrze, czyli jeśli przerwę zwolnienie na podpisanie umowy i następnego dnia przedstawię pracodawcy zwolnienie będzie prawne. A czy za pierwszy miesiąc nowy pracodawca wypłaca zwolnienie czy nadal ZUS skoro od połowy kwietnia mam wypłacane już od ZUSU?

Agnieszka
Agnieszka
w odpowiedzi do  Jowita
4 miesięcy temu

Tak, już zostało mi wypłacone wynagrodzenie chorobowe u aktualnego pracodawcy. Czyli nie muszę na nowej umowie przepracować pierwszego miesiąca, aby po zachorowaniu uzyskiwać zasiłek ponieważ nie będę posiadać przerwy z zatrudnieniu, dobrze rozumiem ?

Agnieszka
Agnieszka
w odpowiedzi do  Jowita
4 miesięcy temu

Dobrze, chciałam zapytać jak zaproponowane rozwiązanie wygląda od strony prawnej. Czyli nic nie szkodzi, abym nie była na zwolnieniu na dzień podpisania umowy, a następnie po przejściu na L4 mogę mieć nadal wypłacany zasiłek chorobowy bez konieczności przepracowania pierwszego miesiąca u nowego pracodawcy?? Tak to rozumiem. Dziękuję Pani bardzo za wszystkie cenne odpowiedzi.

Gabriela
Gabriela
4 miesięcy temu

Obecnie przebywam na urlopie wychowawczym do 23.07.2020 umowę o pracę mam do 31.07.2020 nie chce wracać do pracy na tydzień i przedłużać umowy. Staramy się o dziecko. Co najlepiej przedstawić dla pracodawcy zwolnienie lekarskie, wypowiedzenie? Opiekę nad dzieckiem związku z covid i zamknięciem przedszkola przedszkole czynne dla.dzieci których rodzice pracuja). Dziękuję za pomoc.

Klaudia
Klaudia
4 miesięcy temu

Jestem 4 tygodniu ciąży dowiedziałam się o tym miesiąc po podpisaniu wypowiedzenia , które konczy mi się za 6 tygodni , czy pracodawca może przywrócić mnie do pracy albo przynajmniej przedłużyć umowę??
Dodam że po zakończeniu wypowiedzeniu będzie dopiero 10 tydzień

Klaudia
Klaudia
w odpowiedzi do  Jowita
4 miesięcy temu

Tak na określony znaczy teraz jestem w 4 tygodniu a zostało mi 6 tygodni do końca wypowiedzenia

Klaudia
Klaudia
w odpowiedzi do  Jowita
4 miesięcy temu

Umowa skończyła by się trzy miesiące po porodzie

Klaudia
Klaudia
w odpowiedzi do  Jowita
4 miesięcy temu

Czyli ważniejszy jest termin końca umowy niż wypowiedzenia , dobrze rozumiem??

Klaudia
Klaudia
w odpowiedzi do  Jowita
4 miesięcy temu

Rozumiem a czy to będzie przedłużenie umowy tylko do momentu porodu ??

Miki
Miki
4 miesięcy temu

Jeśli jestem w 6 tyg. Ciąży a umowa na czas określony kończy mi się 31 sierpnia 2020 r. To umowa zostanie mi przedłużona? To jest budżetówka?

Miki
Miki
w odpowiedzi do  Jowita
4 miesięcy temu

Interesuje mnie czy żeby pójść na l 4 muszę czekać do 31 sierpnia do końca obecnej umowy a później jeszcze 30 dni czyli w sumie do 30 września? Jeśli pójdę już teraz na L4 to czy nie stracę prawa do macierzyńskiego? Przeraża mnie to wszystko gdyż mam łączony etat 1/2 sekretarka i 1/2 woźna- przeraża mnie ta druga część i mycie wszystkich okien 😦 a o mojej ciąży nikomu jeszcze nie mówiłam, czy mam obowiązek poinformować już o tym pracodawcę?

Miki
Miki
w odpowiedzi do  Jowita
4 miesięcy temu

Proszę mi jeszcze powiedzieć czy jeżeli z informacją o ciąży wstrzymam się do dnia podpisania nowej umowy i jeżeli będzie ona na czas nieokreślony, to czy w takiej sytuacji złamię w jakiś sposób prawo i czy pracodawca może ta umowę anulować lub przekształć na czas określony?

Miki
Miki
w odpowiedzi do  Jowita
4 miesięcy temu

Bardzo dziękuję za pomoc i wsparcie

Patrycja
Patrycja
4 miesięcy temu

Chcialam.sie dowiedziec czy umowy musza byc na pelny etat bo z powodu koronawirusa przez jeden miesiac pracowalismy 0,95% etatu .

Patrycja
Patrycja
4 miesięcy temu

Witam , mam umowe o prace z agencja od 09.03 2020 do 31 lipca 2020 obecnie jestem w ciazy a 12 tydzien konczy mi sie 29 lipca , dwa dni przed koncem umowy , czy zostanie przedluzona?

Patrycja
Patrycja
w odpowiedzi do  Jowita
4 miesięcy temu

Czyli wychodzi na to ze musza mi przedluzyc

Magda
Magda
4 miesięcy temu

Witam. Proszę o pomoc . Mialam umowę na czas określony do lipca 2021. 05.05 tego roku dostalam miesięczne wypowiedzenie, czyli pracuję jeszcze do końca czerwca. Dowiedziałam się, że jestem w 7tyg ciąży . Czy moje wypowiedzenie musi zostać cofniete?

Magda
Magda
w odpowiedzi do  Jowita
4 miesięcy temu

Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź . Wczoraj przedstawilam takie zaświadczenie , a dziś otrzymałam telefon, że jeśli jestem przed 12tyg ciąży to nie muszą mi cofnąć tego wypowiedzenia. Więc nie wiem teraz co mam zrobić? Przedstawić jakis artykuł z kodeksu ?

Magda
Magda
w odpowiedzi do  Jowita
4 miesięcy temu

Jeszcze jedno pytanie. Czyli to o czym mówili , że 12tydz ciąży musi być to dotyczyłoby jeśli umowa kończyłaby się przed 3 msc ciąży A nie wypowiedzenie?

Joanna
Joanna
4 miesięcy temu

Dzień dobry, czy jeżeli kończy mi sie umowa na czas okreslony i chce podpisać kolejna, to czy musze wcześniej informować pracodawcę o ciąży?

Kamila
Kamila
5 miesięcy temu

Dzień dobry,
jestem w ciąży i pracuję na umowie zleceniu. Mam opłacane składki na ubezpieczenie chorobowe. Umowa jednak niedługo się kończy, a ja w tym czasie będę na zwolnieniu lekarskim. Moje pytanie brzmi: czy pracodawca może przedłużyć umowę podczas trwania mojego zwolnienia (sam zaproponował że chce to zrobic) ? I kolejne pytanie: czy jeśli przerwę zwolnienie i ponownie wrócę do pracy, będę miała możliwość skorzystania z kolejnego zasiłku chorobowego i z jakiego okresu wyliczana będzie jego wysokość (zostaje na poziomie sprzed pierwszego zwolnienia czy zostanie wyliczona na nowo) ?
Pozdrawiam

Ewelina
Ewelina
5 miesięcy temu

Dzień dobry.
Jestem w 3 miesiącu ciąży. W miejscu pracy od lutego do połowy sierpnia jestem na stażu z Urzędu Pracy.
Pracodawca po zakończeniu stażu zobowiązał się do zatrudnienia mnie w swojej firmie na okres 6 miesięcy na etat. Czy przez pierwszy miesiąc muszę podjąć pracę tuż po zawarciu umowy o pracę czy nie? Czy po zakończeniu umowy o pracę pracodawca przedłuży mi umowę czy nie? Poród planowany jest na początek grudnia a zakończenie umowy do połowy lutego 2021.

Lusi
Lusi
5 miesięcy temu

Witam jeżeli jest się zatrudnionym w agencji pracy już 3 miesiące pod jedną firmą, na umowie o pracę na okres 1 miesiąca, (tymczasowa) jest to 3 umowa, sa odnawiane co miesiac, jest się w 6-7 tyg ciąży, czy informowac o tym pracodawce i czy ma prawo do zwolnienia a czy pracownica ma prawo do przedłużenia umowy do czasu porodu? Prosiłabym o wytłumaczenie takiej sytuacji ? Dowiedzialam sie ze agencja moze przedłużać ten rodzaj umów przez 18 miesięcy ale staż pracy w jednej agencji prawdopodobnie też ma znaczenie. Pozdrawiam

Kaja
Kaja
5 miesięcy temu

Witam. Z dniem 31 maja kończy mi się umowa o pracę na czas określony. I mam pytanie od jakiego dnia liczy się pierwszy dzień ciąży? Ponieważ boje się ze braknie mi parę dni przed końcem umowy żeby minął mi 12 tydzień ciąży i wtedy żeby przedłużyli ze mną umowę

Dominika
Dominika
5 miesięcy temu

Witam, jestem w 4 tygodniu ciąży. Obecnie przez koronawirusa w kwietniu skończyła mi się umowa i nie została przedłużona. Podejmę teraz pracę w innej firmie gdzie będę miała umowa o pracę na 6 miesięcy. Czy muszę informować pracodawcę o ciazy ? I po jakim czasie mogę się przyznać ze jestem w ciąży żeby móc iść na l4 i dostać urlop macierzyński. Prosze o pomoc bo jestem z tym sama 🙁

Dominika
Dominika
w odpowiedzi do  Jowita
5 miesięcy temu

Czyli jeśli podpisze umowę w
teraz maju to mogę iść od razu na chorobowe i do końca ciąży jestem chroniona i przysługuje mi zasiłek macierzyński ?
A jeśli podpisze umowę w czerwcu czyli minie 30 dni od zatrudnienia to muszę przepracować miesiąc żebym mogła iść na l4 czy do 12 tygodnia ciąży?
Jeszcze poinformuję ze miałam umowę na 1/4 etatu wcześniej a teraz w nowej firmie na cały etat będę mieć ale właśnie nie wiem czy będzie podpisana w maju czy w czerwcu

Bardzo dziękuję ratuję mi Pani tylek!

Dominika
Dominika
w odpowiedzi do  Jowita
5 miesięcy temu

Wtedy umowa zostanie przedłużona do porodu i będzie należał mi się urlop macierzyński?

Joanna
Joanna
5 miesięcy temu

Witam , potrzebuje porady , mam umowe na czas okreslony do 30.06.2020 r. a jestem w 3 tygodniu ciazy , czy pracodawca moze nie przedluzyc mi umowy ? bardzo prosze o pomoc.

Leonka
Leonka
5 miesięcy temu

Witam serdecznie. Bardzo proszę o poradę w następującej sytuacji. Od 2015 r. pracowałam na pełen etat. W związku z koronawirusem 31.03.20 r. otrzymałam wypowiedzenie. Zarejestrowałam się w urzędzie, z rocznym prawem do zasiłku. Mój były pracodawca proponuję mi umowę na 3 msc, maj-lipiec ponieważ chcę skorzystać z tarczy antykryzysowej i wziąć na mnie i innych pracowników dofinansowanie. W związku z tym chciałam spytać czy gdybym po tych 3 miesiącach znowu otrzymała wypowiedzenie, będę mogła znowu się zarejestrować i otrzymam wówczas znowu zasiłek? I drugie pytanie, czy będąc na takiej umowie z dofinansowania, gdybym zaszła w ciążę będę mogła iść na… Czytaj więcej »

Leonka
Leonka
w odpowiedzi do  Jowita
5 miesięcy temu

Dziękuję pięknie!

Kinga
Kinga
6 miesięcy temu

Witam Jestem w 19 tygodniu ciąży mam umowę o prace na czas próbny 3 miesiące która się kończy 31.04.2020 . Szef oczywiście wie że jestem w ciąży i jestem na l4 od 9.04.2020. Pytanie brzmi czy musze mu przynieść zaswiadczenie o ciazy skoro wie ze jestem w ciąży i jeśli umowa będzie przedłużona do dnia porodu to czy po porodzie dostanę urlop macierzyński czy tylko będę mogła liczyć na zasiłek macierzyński oraz kosikowe?

Kinga
Kinga
w odpowiedzi do  Jowita
6 miesięcy temu

Dobrze A jeśli szef będzie chciał podpisać kolejną umowę o pracę że mną na okres 6 miesięcy czyli 2 miesiące po porodzie będzie jeszcze ważna to wtedy będzie mi przysługiwać urlop macierzyński?

Kinga
Kinga
w odpowiedzi do  Jowita
6 miesięcy temu

A zasilek jest płatny przez rok ?

Kasia
Kasia
6 miesięcy temu

Witam.
Mam umowę o pracę na czas określony na 3 miesiące. Umowa ta wygasa przed upływem 12 tygodnia ciąży-w 7 tygodniu. Co z taką umową w sytuacji, gdy przedstawię L4 do końca ciązy?

Kasia
Kasia
w odpowiedzi do  Jowita
6 miesięcy temu

Dziękuję.
Proszę napisać,czy w takim razie wraz z wygaśnięciem umowy świadczenie z tytułu L4 przestanie być wypłacane, czy może przejmie je ZUS?

Kasia
Kasia
w odpowiedzi do  Jowita
6 miesięcy temu

Serdecznie dziękuję za odpowiedzi.

Kasia
Kasia
w odpowiedzi do  Jowita
5 miesięcy temu

A po zasiłku chorobowym po porodzie będzie wypłacony urlop macierzyński przez ZUS? Dziękuję za podpowiedź

Renata
Renata
6 miesięcy temu

Dzień dobry, jestem w 6 tygodniu ciąży. Umowa o pracę kończy mi się za tydzień. Jak wezmę zwolnienie lekarskie to moja umowa będzie przedłużona automatycznie do dnia porodu?