Umowa na czas określony a ciąża

Problematyka zatrudnienia na okres próbny w okresie ciąży, uregulowana została w art. 177 Kodeksu pracy:

§ 1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

§ 2. Przepisu § 1 nie stosuje się do pracownicy w okresie próbnym nieprzekraczającym jednego miesiąca.

§ 3. Umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

 

Omówienie powyższego przepisu:

  1. Bez względu na wiek ciąży, przy zatrudnieniu na okres próbny nie przekraczający jednego miesiąca, pracodawca nie ma obowiązku przedłużenia umowy do dnia porodu.

Przykład

Pani Filomena P. będąc w 4 miesiącu ciąży, podjęła zatrudnienie na umowę o pracę na jeden miesiąc na okres próbny od 1 do 30.06.2018r. Pracodawca nie ma obowiązku przedłużenia umowy do dnia porodu.

 

  1. Umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie 3 miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

Przykład

Pani Filomena P., podjęła zatrudnienie na umowę o pracę  na czas określony od 01.02 do 30.06.2018r. w ostatnim dniu zatrudnienia będzie w 2 miesiącu ciąży. Koniec umowy przypada przed upływem 3 miesiąca ciąży, pracodawca nie jest zobowiązany do przedłużenia umowy i umowa ulegnie rozwiązaniu z upływem czasu na który była zawarta. Ale gdyby w ostatnim dniu zatrudnienia była np. w 4 miesiącu ciąży, pracodawca zobowiązany jest do przedłużenia umowy do dnia porodu.

 

Przykład

 Katarzyna C.  zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony do 31 maja. W dniu 17 marca przedstawiła pracodawcy zaświadczenie lekarskie stwierdzające 7 tydzień ciąży. Pracodawca zobowiązany będzie do przedłużenia umowy.

 

Przedłużenie umowy do dnia porodu uprawnia pracownika do zasiłku macierzyńskiego w pełnym przysługującym wymiarze wynikającym z przepisów Kodeksu pracy.

Zgodnie z art. 185 § 1 Kodeksu pracy, stan ciąży powinien być stwierdzony świadectwem lekarskim.

 

Jak liczyć upływ trzeciego miesiąca ciąży

Upływ trzeciego miesiąca ciąży oblicza się w miesiącach księżycowych, gdzie 1 miesiąc księżycowy odpowiada 4 tygodniom ciąży czyli 28 dniom.

3 miesiące x 28 dni = 84 dni

84 dni : 7 dni = 12 tygodni

Kodeksowy upływ 3 miesiąca ciąży = 12 tygodniom a ostatnim dniem w którym pracodawca jest zobowiązany do przedłużenia umowy upływa z  84 dniem ciąży.

 

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 26 czerwca 1974r Kodeks pracy
  • wyrok SN z dnia 5 grudnia 2012r I PK 33/02, OSNP 2004/12/204
Print Friendly, PDF & Email

23
Dodaj komentarz

avatar
9 Wątki komentarzy
14 Odpowiedzi
6 Obserwujący
 
Najwięcej reakcji na komentarz
Najciekawszy komentarz
9 Autorzy komentarzy
WeronikaAniaJulkaJustynaNat Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Weronika
Weronika

Dzień dobry. Od roku staraliśmy się z mężem o dziecko. W końcu się udało. Najprawdopodobniej trzeci tydzień. Umowę mam do 31 lipca tego roku (więc nie będę w 12 tygodniu do tego czasu). Pracuje w firmie gdzie kobiety w ciąży od razu muszą iść na l4 (szkodliwe warunki). Co w tej sytuacji? Czy pracodawca nie musi mi przedłużyć umowy pomimo ciąży? Z od sierpnia zostanę z niczym? Z jednej strony cieszę się z dziecka ale z drugiej strony nie wiem co robić. Boje się chodzić do konca lipca i narażać życie dziecka a nie mogę stracić pracy. Bardzo proszę o… Czytaj więcej »

Ania
Ania

Czy będąc na umowie o prace na czas określony na rok i będąc w ciąży (po 3 miesiącu) obowiązuje mnie te same prawa, jeżeli mam status studenta a moje stanowisko jest stażowe?

Julka
Julka

Witam dostałam umowę na czas określony po 2 tygodniach trafiłam do szpitala okazało się ze jestem w ciąży i ginekolog dał mi l4. Czy należy mi się pensja za miesiąc i czy maja prawo mnie zwolnić ?

Justyna
Justyna

Jestem w 8 tygodniu ciąży umowę dali mi do 31 lipca!czy mogą mnie zwolnić czy powinni mi przedłużyć do dnia porodu?

Nat
Nat

Witam… Konczy mi sie umowa 15 czerwca a wlasnie dowiedzialam sie ze jestem w ciazy 5 tydz. Kiedy moge powiedziac pracodawcy o ciazy z pewnoscia ze mnir nie zwolni. Czy dopieto wtedy jak mi umowe przedłuży. Czy ma juz obowiązek jej przedluzenia do dnia porodu czy dopiero po 3 mies ciazy??? Wiem ze ma zamiar mi przedluzyc umowe. Pozdrawiam

Justyna
Justyna

Witam!jestem w ciąży 31 mają kończy mi się umowa na okres próbny i dostane umowę na czas określony czy ta umowa zostanie mi przedłużona do dnia porodu?kiedy mogę iść na zwolnienie?

Aleksandra
Aleksandra

Dowiedzialam sie, ze jestem w ciazy. Umowa konczy mi sie 31 maja. Czy jesli nie zostanie przedluzona do dnia porodu to dostane macierzynski?

Magdalena
Magdalena

Mam umowe na pół etatu na 3 miesiace. Dowiedzialam sie ze jestem w ciazy i na zakonczenie umowy powinnam byc w 13 tygodniu. Jak dam kierowniczce zaswiadczenie ze jestem w ciazy to moge dalej pracowac czy przed wygasnieciem tej umowy musze dac zwolnienie lekarskie zeby przedluzyli mi umowe do porodu ?

Jolanta
Jolanta

Pracownica zatrudniona na czas określony umowa o pracę do 30.10.2018.od 23.09.jest na chorobowym.Jednak,ze jest w ciąży udokummentowane jest zwolnieniem lekarskim od 23.10.2018.Otrzymała świadectwo pracy i teraz po fakcie chce udokumentować ,ze na dzien 30.10.2018 jest juz po 3 m-cu ciąży.Jakie ma prawa,chodzi o przedłużenie umowy do czasu porodu.