Umowa na czas określony a ciąża

Problematyka zatrudnienia na okres próbny w okresie ciąży, uregulowana została w art. 177 Kodeksu pracy:

§ 1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

§ 2. Przepisu § 1 nie stosuje się do pracownicy w okresie próbnym nieprzekraczającym jednego miesiąca.

§ 3. Umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

 

Omówienie powyższego przepisu:

  1. Bez względu na wiek ciąży, przy zatrudnieniu na okres próbny nie przekraczający jednego miesiąca, pracodawca nie ma obowiązku przedłużenia umowy do dnia porodu.

Przykład

Pani Filomena P. będąc w 4 miesiącu ciąży, podjęła zatrudnienie na umowę o pracę na jeden miesiąc na okres próbny od 1 do 30.06.2018r. Pracodawca nie ma obowiązku przedłużenia umowy do dnia porodu.

 

  1. Umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie 3 miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

Przykład

Pani Filomena P., podjęła zatrudnienie na umowę o pracę  na czas określony od 01.02 do 30.06.2018r. w ostatnim dniu zatrudnienia będzie w 2 miesiącu ciąży. Koniec umowy przypada przed upływem 3 miesiąca ciąży, pracodawca nie jest zobowiązany do przedłużenia umowy i umowa ulegnie rozwiązaniu z upływem czasu na który była zawarta. Ale gdyby w ostatnim dniu zatrudnienia była np. w 4 miesiącu ciąży, pracodawca zobowiązany jest do przedłużenia umowy do dnia porodu.

 

Przykład

 Katarzyna C.  zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony do 31 maja. W dniu 17 marca przedstawiła pracodawcy zaświadczenie lekarskie stwierdzające 7 tydzień ciąży. Pracodawca zobowiązany będzie do przedłużenia umowy.

 

Przedłużenie umowy do dnia porodu uprawnia pracownika do zasiłku macierzyńskiego w pełnym przysługującym wymiarze wynikającym z przepisów Kodeksu pracy.

Zgodnie z art. 185 § 1 Kodeksu pracy, stan ciąży powinien być stwierdzony świadectwem lekarskim.

 

Jak liczyć upływ trzeciego miesiąca ciąży

Upływ trzeciego miesiąca ciąży oblicza się w miesiącach księżycowych, gdzie 1 miesiąc księżycowy odpowiada 4 tygodniom ciąży czyli 28 dniom.

3 miesiące x 28 dni = 84 dni

84 dni : 7 dni = 12 tygodni

Kodeksowy upływ 3 miesiąca ciąży = 12 tygodniom a ostatnim dniem w którym pracodawca jest zobowiązany do przedłużenia umowy upływa z  84 dniem ciąży.

 

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 26 czerwca 1974r Kodeks pracy
  • wyrok SN z dnia 5 grudnia 2012r I PK 33/02, OSNP 2004/12/204
Print Friendly, PDF & Email

59
Dodaj komentarz

avatar
20 Wątki komentarzy
39 Odpowiedzi
10 Obserwujący
 
Najwięcej reakcji na komentarz
Najciekawszy komentarz
21 Autorzy komentarzy
AnastazjaJoannamilenaSylwiaMarta Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Anastazja
Anastazja

Witam, Mam umowę na 1/120 etatu do końca tego roku. Termin porodu mam na 19.03.2020. W związku z tym, że przy takim wymiarze pracy przysługiwałby mi macierzyński w wysokości około 15zł, zastanawiam się czy jest sens aby pracodawca przedłużał mi umowę do dnia porodu. Jeśli dobrze się orientuje każdej matce również niezatrudnionej, bez prawa do zasiłku macierzyńskiego przysługuje świadczenie rodzicielskie w wysokości 1000 zł. Natomiast gdy wysokość zasiłku macierzyńskiego jest niższa niż 1000zł (w moim przypadku byłaby to kwota około 15zł – wynikająca z wymiaru zatrudnienia) jest on podwyższany do kwoty 1000zł. Czy w takiej sytuacji, jest jakakolwiek różnica, czy… Czytaj więcej »

Joanna
Joanna

Witam, jestem na urlopie wychowawczym umowe na czas określony mam do 31 grudnia 2019 roku jestem w tej chwili w 5 tyg ciąży akurat ostatniego dnia umowy będę w 12tygodniu, i co teraz? musze zanieś zaświadczenie od lekarza w którym jestem tygodniu ? zrezygnować z wychowawczego i poprosić pracodawce zebym wróciła na kilka dni do pracy albo wybrała pare dni zaległego urlopu i w tym czasie iść na zwolnienie? a jesli on się nie zgodzi na to zebym wróciła na pare dni co w tedy ?

milena
milena

Dzień dobry,
Trzymiesięczny okres próbny kończy mi się z dniem 31.10.2019 jestem dopiero w 8 tygodniu ciąży, pracodawca prawdopodobnie nie przedłuży mi umowy.. czy jest sens przynosić jakiekolwiek zaświadczenie o ciąży ? czy zasiłek będzie przysługiwał skoro nie osiągnęłam 3 miesiąca ciąży i umowa nie będzie przedłużona.
Proszę o poradę.

Sylwia
Sylwia

Witam mam umowę do 31.10 pierwsza umowa była na 3 miesiące obecną jest na rok a kolejna powinnam dostać na czas nieokreślony. W dzień końca umowy będę już w 4 miesiącu ciąży a termin porodu mam na maj. Jaka umowe powinien dać mi pracodawca?

Marta
Marta

Witam, jestem w 14 tygodniu ciąży i mam umowę o pracę na czas określony, mianowicie podpisuje umowę co tydzien. Czy po przepracowanych 30 dniach mogę iść na L4 do końca ciąży bezproblemowo??

Nina
Nina

Witam. Obecnie pracuje i mam umowę na czas nieokreślony. Jednak chce się zwolnić. Czy jeżeli zajde w ciążę w kolejnej pracy to mój urlop macierzyński będzie równy 80,% ostatnich 12 wypłat ? Będzie liczona wcześniejszą praca czy nie ?

Magda
Magda

Mam pytanie. Czy 12 tyg po których jestem chroniona w ciąży wylicza się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki?
Mam umowę do 30.09, a pierwszy dzień ostatniej miesiączki miałam 02.07, według wyliczeń w dzień wypowiedzenia umowy będę w 91 dniu ciąży, a 12 tyg to 84 dni. Czy na pewno pracodawca musi przedłużyć mi umowę do dnia porodu?

Lucyna
Lucyna

Witam jestem w 7 tygodniu ciazy za 2 tygodnie konczy mi sie umowa o prace na czas okreslony tj 30.09 co mam zrobic? Obawiam sie ze pracodawaca nie przedluzy mi umowy jak sie dowie a praciwac tez nie bardzo mi wolno bo praca jest bardzo wysilkowa fizycznie tzn. Podnosi sie ciezkie rzeczy prosze o pomoc bo nie wiem co mam zrobic z Gory dziekuje za wszystkie odpowiedzi

Ola
Ola

Witam, ja nie martwie sie o to ze pracodawca mnie zwolni wrecz przeciwnie poniewaz musze byc na zwolnieniu ze wzgledu na miejsce pracy a umowa konczy mi sie w marcu, porod wypada na kwiecien, czy pracodawca moze podpisac ze mna nowa umowe w marcu jesli bede przebywac na zwolnieniu ?

Anna
Anna

Witam,
Jestem w 1 miesiącu ciąży, ale pracuje na zastępstwo osoby, która już nie wróci. Mam umowe do ostatniego września, a będą wtedy niepełne 3miesiące. Czy przysługuje mi jakieś wynagrodzenie na okres ciąży?

Anna
Anna

Źle to opisałam… mam umowę o pracę jako PO dekoratora salonu, ktora wygasa z dniem 30października (umowa była na 2 lata ale na zastępstwo). Koleżanka za którą pracuje i pełnie jej funkcje jest do tego czasu na macierzyńskim lecz nie wraca do pracy. Czy pracodawca powinien mi przedłużyc umowę choć będę wtedy w 2gim miesiącu ciąży? Czy zostanę, że tak powiem na lodzie? Warunki w pracy są ciężkie więc wkrótce powinnam iść na L4 i teraz martwię się czy cokolwiek mi się należy, a to moja pierwsza ciąża

Karola
Karola

Witam. Co w przypadku gdy okres do zakończenia umowy jest krótszy niż 3 miesiące? Czy przysługuje mi zasiłek chorobowy i macierzyński?

Weronika
Weronika

Dzień dobry. Od roku staraliśmy się z mężem o dziecko. W końcu się udało. Najprawdopodobniej trzeci tydzień. Umowę mam do 31 lipca tego roku (więc nie będę w 12 tygodniu do tego czasu). Pracuje w firmie gdzie kobiety w ciąży od razu muszą iść na l4 (szkodliwe warunki). Co w tej sytuacji? Czy pracodawca nie musi mi przedłużyć umowy pomimo ciąży? Z od sierpnia zostanę z niczym? Z jednej strony cieszę się z dziecka ale z drugiej strony nie wiem co robić. Boje się chodzić do konca lipca i narażać życie dziecka a nie mogę stracić pracy. Bardzo proszę o… Czytaj więcej »

Ania
Ania

Czy będąc na umowie o prace na czas określony na rok i będąc w ciąży (po 3 miesiącu) obowiązuje mnie te same prawa, jeżeli mam status studenta a moje stanowisko jest stażowe?

Julka
Julka

Witam dostałam umowę na czas określony po 2 tygodniach trafiłam do szpitala okazało się ze jestem w ciąży i ginekolog dał mi l4. Czy należy mi się pensja za miesiąc i czy maja prawo mnie zwolnić ?

Justyna
Justyna

Jestem w 8 tygodniu ciąży umowę dali mi do 31 lipca!czy mogą mnie zwolnić czy powinni mi przedłużyć do dnia porodu?

Nat
Nat

Witam… Konczy mi sie umowa 15 czerwca a wlasnie dowiedzialam sie ze jestem w ciazy 5 tydz. Kiedy moge powiedziac pracodawcy o ciazy z pewnoscia ze mnir nie zwolni. Czy dopieto wtedy jak mi umowe przedłuży. Czy ma juz obowiązek jej przedluzenia do dnia porodu czy dopiero po 3 mies ciazy??? Wiem ze ma zamiar mi przedluzyc umowe. Pozdrawiam

Justyna
Justyna

Witam!jestem w ciąży 31 mają kończy mi się umowa na okres próbny i dostane umowę na czas określony czy ta umowa zostanie mi przedłużona do dnia porodu?kiedy mogę iść na zwolnienie?

Aleksandra
Aleksandra

Dowiedzialam sie, ze jestem w ciazy. Umowa konczy mi sie 31 maja. Czy jesli nie zostanie przedluzona do dnia porodu to dostane macierzynski?

Magdalena
Magdalena

Mam umowe na pół etatu na 3 miesiace. Dowiedzialam sie ze jestem w ciazy i na zakonczenie umowy powinnam byc w 13 tygodniu. Jak dam kierowniczce zaswiadczenie ze jestem w ciazy to moge dalej pracowac czy przed wygasnieciem tej umowy musze dac zwolnienie lekarskie zeby przedluzyli mi umowe do porodu ?

Jolanta
Jolanta

Pracownica zatrudniona na czas określony umowa o pracę do 30.10.2018.od 23.09.jest na chorobowym.Jednak,ze jest w ciąży udokummentowane jest zwolnieniem lekarskim od 23.10.2018.Otrzymała świadectwo pracy i teraz po fakcie chce udokumentować ,ze na dzien 30.10.2018 jest juz po 3 m-cu ciąży.Jakie ma prawa,chodzi o przedłużenie umowy do czasu porodu.

Marta
Marta

Witam Jestem w 8 tyg ciąży, mam umowę tymczasowa o pracę która jest na 1 miesiąc i BC o miesiąc przedłużana czy należy mi się L4 i przedłuży mi firma umowę do końca porodu?