Umowa na czas określony a ciąża

Problematyka zatrudnienia na okres próbny w okresie ciąży, uregulowana została w art. 177 Kodeksu pracy:

§ 1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

§ 2. Przepisu § 1 nie stosuje się do pracownicy w okresie próbnym nieprzekraczającym jednego miesiąca.

§ 3. Umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

 

Omówienie powyższego przepisu:

  1. Bez względu na wiek ciąży, przy zatrudnieniu na okres próbny nie przekraczający jednego miesiąca, pracodawca nie ma obowiązku przedłużenia umowy do dnia porodu.

Przykład

Pani Filomena P. będąc w 4 miesiącu ciąży, podjęła zatrudnienie na umowę o pracę na jeden miesiąc na okres próbny od 1 do 30.06.2018r. Pracodawca nie ma obowiązku przedłużenia umowy do dnia porodu.

 

  1. Umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie 3 miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

Przykład

Pani Filomena P., podjęła zatrudnienie na umowę o pracę  na czas określony od 01.02 do 30.06.2018r. w ostatnim dniu zatrudnienia będzie w 2 miesiącu ciąży. Koniec umowy przypada przed upływem 3 miesiąca ciąży, pracodawca nie jest zobowiązany do przedłużenia umowy i umowa ulegnie rozwiązaniu z upływem czasu na który była zawarta. Ale gdyby w ostatnim dniu zatrudnienia była np. w 4 miesiącu ciąży, pracodawca zobowiązany jest do przedłużenia umowy do dnia porodu.

 

Przykład

 Katarzyna C.  zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony do 31 maja. W dniu 17 marca przedstawiła pracodawcy zaświadczenie lekarskie stwierdzające 7 tydzień ciąży. Pracodawca zobowiązany będzie do przedłużenia umowy.

 

Przedłużenie umowy do dnia porodu uprawnia pracownika do zasiłku macierzyńskiego w pełnym przysługującym wymiarze wynikającym z przepisów Kodeksu pracy.

Zgodnie z art. 185 § 1 Kodeksu pracy, stan ciąży powinien być stwierdzony świadectwem lekarskim.

 

Jak liczyć upływ trzeciego miesiąca ciąży

Upływ trzeciego miesiąca ciąży oblicza się w miesiącach księżycowych, gdzie 1 miesiąc księżycowy odpowiada 4 tygodniom ciąży czyli 28 dniom.

3 miesiące x 28 dni = 84 dni

84 dni : 7 dni = 12 tygodni

Kodeksowy upływ 3 miesiąca ciąży = 12 tygodniom a ostatnim dniem w którym pracodawca jest zobowiązany do przedłużenia umowy upływa z  84 dniem ciąży.

 

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 26 czerwca 1974r Kodeks pracy
  • wyrok SN z dnia 5 grudnia 2012r I PK 33/02, OSNP 2004/12/204
Print Friendly, PDF & Email

160
Dodaj komentarz

avatar
55 Wątki komentarzy
105 Odpowiedzi
23 Obserwujący
 
Najwięcej reakcji na komentarz
Najciekawszy komentarz
55 Autorzy komentarzy
JowitaBarbaraAniaAmeliaGrażyna Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Barbara
Barbara

Witam, mam umowę do 9.06.2020 roku, dziś byłam u lekarza stwierdził 5-6 tydzień ciąży, pracodawca przedłuży umowę do dnia porodu? Jeśli będę na zwolnieniu lekarskim również będzie ulegała przedłużeniu?

Ania
Ania

Dzien dobry,
Podpisałam umowę w 01.03.,na okres 6 m-cy, nie wiedząc że jestem w 5 tg ciazy, czy istnieje szansa ze pracodawca przedłuży mi umowę do dnia porodu ?

Amelia
Amelia

Mam umowę na czas określony od 1.02.2020 do 31.01.2021 jestem w 7 tygodniu ciąży. Ze względu na obecną sytuację (koronawirus) i kontakt w pracy z innymi osobami oraz cudzoziemcami prawdopodobnie lekarz zaleci mi pozostanie w domu oraz L4. Co się stanie z moją umową jeżeli pozostanę na zwolnieniu do czasu porodu (spodziewany początek listopada). Czy po porodzie moja umowa będzie nadal obowiązywać?

Grażyna
Grażyna

Dzień dobry,

Jestem w 6 tygodniu ciąży i mam umowę o pracę do końca marca.
Niestety mam problemy i ginekolog chce wypisać mi L4.
Najprawdopodobniej będę miała L4 do końca trwania ciązy.
Czy przysługuje mi zasiłek macierzyński?

Katarzyna
Katarzyna

Witam. Umowa na czas określony 3 miesięczny skończyła się 29 lutego br. Obecnie jestem w 6 m-cu ciąży. W drugim miesiącu trwania umowy poinformowałam telefonicznie pracodawcę, że jestem w ciąży i ze względu na mój stan zdrowia nie wrócę już do pracy. A w chwili podpisywania umowy wiedziałam, że jestem w ciąży, ale chciałam pracować. Przeszłam na zwolnienie lekarskie, pracodawca był bardzo zły. Niestety nie dałam pracodawcy zaświadczenia o ciąży, bo nie wiedziałam że należy to zrobić. Myślałam, że samo L4 wystarczy, bo tam jest kod stwierdzający ciążę Tylko teraz nie wiem czy pracodawca przedłużył mi umowę. Wiem, że zgodnie… Czytaj więcej »

katia
katia

Witam, zaczynam pracę od 01.09.2020 r. na pół roku na czas określony. W którym miesiącu najlepiej zajść w ciążę, aby zachować stosunek pracy do dnia porodu i zasiłek macierzyński? Czy będzie to wrzesień, październik czy listopad ? Jak obliczyć ten 3 miesiąc ciąży ?

Milen
Milen

Witam, od 2 marca podejmuję staż, który będzie trwał do końca sierpnia, od 1 września podejmuję umowę o pracę na czas określony na 6 miesięcy. W czasie pracy na umowę o pracę planuję zajść w ciążę.. w jakim miesiącu powiedzieć pracodawcy o ciąży ?

Ignez
Ignez

jestem obecnie w 23 tygodniu ciąży. W miejscu gdzie pracuje mam umowę na czas próbny na 3 miesiące która kończy się z dniem 29 lutego bieżącego roku. Wiem że umowa zostanie mi przedłużona do dnia porodu gdy dostarczę zaświadczenie od lekarza. Jednak pracodawca nie chce bym od marca podejmowała dalej pracę. Rozumiem że muszę w takim razie przejść już na zwolnienie lekarskie najlepiej z datą poprzedzającą datę końca umowy? Czy jest ważne abym pilnowała ciągłości zwolnienia lekarskiego, czy brak ciągłości może wpłynąć na wstrzymanie wypłacania zasiłku? Czy świadczenie będę otrzymywała z konta pracodawcy czy od zusu? I jak wygląda sytuacja… Czytaj więcej »

Agata
Agata

Dzień dobry,
Umowe mam do dnia 31 czerwca, poród w połowie czerwca, czy pani dyrektor może przedłużyć mi trwająca umowę (zawsze, nawet gdy będę w tym czasie na zwolnieniu chorobowym) czy jak twierdzi że nie, gdyż jest to niezgodne z kodeksem pracy(chodzi o to żebym zapewnione miała miejsce pracy po powrocie z urlopu macierzyńskiego).

Aneta
Aneta

Witam. Mam umowę na czas określony na pół roku, wygasa 30.03.2020. w tej chwili jestem w 5tygodniu ciąży, ale źle się czuję. W momencie wygaśnięcia umowy ciąża będzie miała 10tygodni. Czy jeśli przed końcem umowy pójdę na L4 i będę kontynuować do dnia porodu to będę otrzymywac zasiłek w wysokości wynagrodzenia, a po porodzie w tej samej kwocie macierzyński?

Sabina
Sabina

Witam
Zatrudniłam się w firmie produkcyjnej tydzień temu t.j :14.02.2020 wczoraj z powodu złego samopoczucia u lekarza okazało się że jestem w ciążę,dokładnie 9 tygodniu o czym nie wiedziałam,przed ta praca ostatnia umowa zakończyła się końcem listopada 2019r.Ze względu na złe samopoczucie,nie wiem czy gdy pójdę na l4 już teraz to będzie ono płatne czy nie.
Dziękuję z góry za odpowiedz

Agnieszka
Agnieszka

Witam,

będąc w 2 miesiącu ciąży podjęłam zatrudnienie u nowego pracodawcy na umowę próbna na okres 3 miesięcy. Praca jest w miejscu zagrażającym macierzyństwu (praca nocna, po 12 godzin). Planuję o ciąży powiedzieć pracodawcy dopiero przed końcem umowy, ponieważ chcę jeszcze normalnie pracować.

Czy umowa będzie przedłużona do dnia porodu? Czy pracodawca bądź ZUS jeżeli pójdę przed końcem umowy na L4, będą mogli wyciągnąć jakieś konsekwencje z zatajenia przeze mnie ciąży i pracy w szkodliwych warunkach? Czy ZUS może w późniejszym czasie zakwestionować podjęcie przeze mnie pracy jedynie w celu uzyskania świadczeń i wstrzymać wypłacanie świadczeń?

Daria
Daria

Witam serdecznie.
Dnia 9 Lutego dostałam drugą umowę na okres 6 miesięcy tzn do 9 Sierpnia. Aktualnie jestem w 2 miesiącu ciąży. Czy jeśli pójdę na zwolnienie chorobowe w Marcu po upływie 3 miesiąca ciąży moja umowa zostanie automatycznie przedłużona do dnia porodu a więc później otrzymam zasiłek macierzyński ?
Aktualnie szef nic nie wie i ciąży .
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam Daria

Agiii
Agiii

Wiatm!
Jestem w 4 tygodniu ciąży. Pracuje na cały etat, to już jest moja trzecia umowa u tego samego pracodawcy. Umowa mi się kończy w kwietniu no i wtedy powinnam dostać umowę na czas nieokreślon. Jak poinformuje pracodawce że jestem w ciąży to musi mi on przedłużyć umowe na czas nieokreslony? Czy może mi tylko przedłużyć umowe do rozwiązania?

Anna
Anna

Dzień dobry,
Miałam umowe na okres próbny od listopada do 16 stycznia 2020. Po wygaśnięciu umowy dowiedziałam się, że jestem w ciąży, która rozpoczeła się jeszcze w trakcie umowy(nie wiedziałam o tym). Rozumiem że umowa mogła zostać rozwiązana bo ostatniego dnia umowy ciąża nie miała 3 miesięcy. Czy przysługuje mi chorobowe do czasu porodu? Czy można chorobowe wystawić już po ustaniu zatrudnienia? Gdzie dostarczyć to chorobowe? do Zusu? Proszę o pomoc, pozdrawiam

Kasia
Kasia

Witam podpisałam umowę na czas określony od 8 listopada 2019 do 15.03 2020 jestem teraz w 6 tygodniu ciąży czy zostanie mi przedłużona umowa do dnia porodu ?

Klaudia
Klaudia

Witam, jestem w 6 tygodniu ciąży, obecnie przebywam na L4 a z dniem dzisiejszym tj. 31.01.2020 wygasła mi umowa i nie została ona przedłużona. Czy w takim przypadku należy mi się zasiłek? Z góry dziękuje za odpowiedź.

Kasia
Kasia

Kiedy skończy mi się umowa będę w 5 m-cu ciąży.
Byłaby to umowa na czas nieokreślony.

Czy pracodawca mimo tego że planował mi dac stała umowę orientując się że jestem w ciąży moze mi przedłużyć tylko do dnia porodu?

Czy jakoś mogę wymoc wcześniej stałą umowę?

Czy lepiej powiedzieć o ciąży.

Sabina
Sabina

Dzień dobry, Potrzebuje państwa pomocy! Mam umowę na pół etatu na czas określony od 16.09.2019 do 30.03.2020. Jestem w 16 tygodniu ciąży. Pracodawca już został poinformowany, rozumiem, że umowa przedłuża mi się do dnia porodu. Czy jest możliwość, że pracodawca mógłby dać mi teraz nowa umowę na pełny etat (najniższa krajowa) I teraz nasuwa się pytanie czy jest to w ogóle możliwe prawnie? Czy będzie z tego tytułu jakiś problem np. Z ZUS-e-mail czy jakimś innym urzędem? Chciałabym wiedzieć na jakich zasadach miałoby się to odbyć i do czego jestem w takiej sytuacji zobowiązana ? Dla jasności chce pracować jak… Czytaj więcej »

Dominika
Dominika

Witam.
Jestem w ciąży niestety umowa mi się kończy 5 Lutego lecz szef pomimo nie wiedzy o ciąży nie przedłuży umowy. Mam umowę na okres 3 miesięcy a w czasie zakończenia umowy będę w 6 tygodniu ciąży. Czy jeśli aktualnie pójdę na L4 to będę otrzymywać pieniążki z chorobowego do czasu porodu pomimo że umowy ulegnie zakończeniu w Lutym ? Czy po porodzie będą mi przysługiwać jakieś pieniądze ?
Pozdrawiam i proszę o szybką odpowiedź

Katarzyna
Katarzyna

Witam serdecznie, ubiegam się o pracę, w której pierw oferują umowę na pól roku natomiast później na czas nieokreślony. Czy mogę już w pierwszym dniu umowy starać się zajść w ciążę i wówczas odczekać 3 miesiące aby zgłosić to pracodawcy żeby nie stracić świadczenia chorobowego oraz macierzyńskiego ?

Aldona
Aldona

Witam serdecznie, obecnie jestem bez pracy. Chcemy z mężem starać się o dziecko,jeśli zajdę w ciążę i zatrudnię się u znajomego na umowę o pracę ile czasu będą musiały być opłacane składki abym mogła zgłosić,że jestem w ciąży i przejść na chorobowe?

Kinga
Kinga

Witam.
Pracuje w zakładzie od 9 Listopada, mam umowę na okres próbny 3 miesiące tzn do 9 Lutego.
Jestem w 1 miesiącu ciąży tzn 9 Lutego w dniu zakonczenia umowu nie upłynie 3 miesięcy ciąży.
Pracodawca planuje zamknąć sklep ( jest to jeden z kilku sklepów) a więc nie przedłuży umowy.
Czy w związku z powyższą sytuacją mogę liczyć na jakieś pieniądze, zasiłek do dnia porodu oraz po urodzeniu dziecka ?
Pozdrawiam

Nikol
Nikol

Witam. Ja z pytaniem, razem z narzeczonym chcemy zacząć starac się o dziecko. Teraz skończyła mi się umowa która miałam do 31.12.2019, następna podpisze kiedy wrócę, dostanę ja przypuszczam na rok. Jeśli zajde w ciążę to przysługuje mi urlop macierzyński i rodzicielski? Czy jednak mogą mnie zwolnić lub nie przedłużyć umowy?

Marlena
Marlena

Pracuje przeszło 2 lata w jednej firmie i mam umowę do 31.07.2020r a termin porodu mam na 29.07.2020r. Proszę o radę co w takiej sytuacji? Czy pracodawca ma obowiązek przedłużyć umowę? Czy z dniem 31.07.2020 ona wygasa i zostanę bez żadnych dochodów?

Katarzyna
Katarzyna

Mam umowę o pracę do końca bieżącego roku (bez przedłużenia) a jestem w 9 tygodniu ciąży, co w moim przypadku najlepiej będzie zrobić? Czy bez znaczenia będzie jeżeli złoże chorobowe w ostatnim dniu pracy czy po wygaśnięciu umowy? Proszę o podstawę prawną.

Edyta
Edyta

Witam,
Miałam podpisaną umowę na 3 miesiące i z dniem 23.12.2019 kończy mi się umowa i nie zostaje przedłużona. Jestem w 9 tygodniu ciąży, czy mam możliwość zarejestrowania się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna? I czy po porodzie będzi mi przysługiwało jakieś świadczenie?

Monika
Monika

Witam
Jestem w 16 tyg ciazy jestem na zwolnieniu lekarskim moja umowa kończy się 31.12.2019 Czy pracodawca ma obowiązek przedłużyć mi umowę do dnia porodu ? Obecnie mam zwolnienie do 10 stycznia 2020 jeśli np nie przedłuża mi umowę kiedy trzeba iść do zus wypełnić jakieś papiery do zwolnienia ponieważ jest to okres między swietami i niechce żeby mi to przepadło jeśli np nie przedłuża mi umowy

Maja
Maja

Dzień dobry. Jestem w 9 miesiącu ciąży. Mam umowę do końca marca 2020 roku. Kilka dni temu pracodawca poinformował mnie ze w dniu porodu mam mu zgłosić natychmiast ze urodziłam i tym samym dzień porodu jest ostatnim dniem mojej pracy a z dniem kolejnym jestem zwolniona. W umowie figuruje zapis ze zastępuje pracownika na bezpłatnym urlopie. Co w takiej sytuacji? Czy pracodawca ma prawo do takiego posunięcia i czy tym samym nie przysługuje mi urlop macierzyński?

Katarzyna
Katarzyna

Jeżeli jestem zatrudniona na umowe o prace na czas określony co końca tego roku tj. 31.12.2019 (a umowa prawdopodobnie nie zostanie przedłużona) i obecnie jestem w 7 tygodniu ciąży. Czy jeżeli od dnia jutrzejszego tj. 16.12.2019 pójdę na zwolnienie chorobowe to czy umowa automatycznie przedłuża mi się do dnia porodu? I czy przysługuje mi prawo do urlopu macierzyńskiego?
Proszę o podstawę prawną.

Malwina
Malwina

Witam, jak obliczyć 30-dniowy okres wyczekiwania obowiązkowego ubezpieczenia, jeśli pracę w salonie kosmetycznym zaczęłam 30 listopada, w międzyczasie byłam na 3-dniowym zwolnieniu L4? Za zwolnienie po prostu nie będzie, jak dobrze rozumiem żadnej płatności, tak? Którego dnia dokładnie mogę iść na L4 ciążowe patrząc, na to, że jest przerwa świąteczna? Dodam tylko, że moja praca wymaga nieustannego stania i bardzo często robi mi się słabo, dlatego uważam, że L4 w moim przypadku jest konieczne. Czy 30 dniowy okres wyczekiwania to 30dniowy okres objęcia ubezpieczeniem czy ilosc przepracowanych dni roboczych?

Anna
Anna

Witam. Czy jeśli podpisze umowę na czas określony od dn.02.01.2020 do 02.01.2021i powiem o ciąży w dn.03.01.2020a bede wtedy w 10 tygodniu ciąży to praodawca może rozwiązać ze mną umowę? Czy powinnam zaczekać aż skończę 12tc?

Jula
Jula

Witam jeśli mam umowe od 18.09.2019 do dnia 06.12.2019 i jestem w 5 tygodniu ciąży to pracodawca przedłuży mi umowę do dnia porodu? Czy jak wezmę zwolnienie lekarskie to chorobowe będę dostawać do dnia porodu?

Marta
Marta

Witam jestem w 3 tygodniu ciąży.
Umowę mam od 7.11 do 7.02 na okres próbny…
Jeśli wszystko będzie okej, to w dniu rozwiązania umowy będzie brakowało mi jakiś 3-4 dni do 12 tygodnia ciąży. Także rozumiem że pracodawca nie będzie musiał przedłużyć umowy?
Czy jakieś chorobowe z zusu będzie się należało czy zostaje na lodzie?
Bardzo proszę o odpowiedź.

Karolina
Karolina

Witam, jestem w ciąży w 3 tyg, umowę na czas określony mam ważną jeszcze do maj 2021, pracodawca dowiedział się już o ciąży, boje się że może mnie zwolnić, czy może tak zrobić? (okres wypowiedzenia to 1 miesiąc)

Anastazja
Anastazja

Witam, Mam umowę na 1/120 etatu do końca tego roku. Termin porodu mam na 19.03.2020. W związku z tym, że przy takim wymiarze pracy przysługiwałby mi macierzyński w wysokości około 15zł, zastanawiam się czy jest sens aby pracodawca przedłużał mi umowę do dnia porodu. Jeśli dobrze się orientuje każdej matce również niezatrudnionej, bez prawa do zasiłku macierzyńskiego przysługuje świadczenie rodzicielskie w wysokości 1000 zł. Natomiast gdy wysokość zasiłku macierzyńskiego jest niższa niż 1000zł (w moim przypadku byłaby to kwota około 15zł – wynikająca z wymiaru zatrudnienia) jest on podwyższany do kwoty 1000zł. Czy w takiej sytuacji, jest jakakolwiek różnica, czy… Czytaj więcej »

Anastazja
Anastazja

Chciałabym raz jeszcze prosić o radę w mojej sprawie. Niestety nie otrzymałam żadnej odpowiedzi.

Pozdrawiam,
Anastazja

Joanna
Joanna

Witam, jestem na urlopie wychowawczym umowe na czas określony mam do 31 grudnia 2019 roku jestem w tej chwili w 5 tyg ciąży akurat ostatniego dnia umowy będę w 12tygodniu, i co teraz? musze zanieś zaświadczenie od lekarza w którym jestem tygodniu ? zrezygnować z wychowawczego i poprosić pracodawce zebym wróciła na kilka dni do pracy albo wybrała pare dni zaległego urlopu i w tym czasie iść na zwolnienie? a jesli on się nie zgodzi na to zebym wróciła na pare dni co w tedy ?

milena
milena

Dzień dobry,
Trzymiesięczny okres próbny kończy mi się z dniem 31.10.2019 jestem dopiero w 8 tygodniu ciąży, pracodawca prawdopodobnie nie przedłuży mi umowy.. czy jest sens przynosić jakiekolwiek zaświadczenie o ciąży ? czy zasiłek będzie przysługiwał skoro nie osiągnęłam 3 miesiąca ciąży i umowa nie będzie przedłużona.
Proszę o poradę.

Sylwia
Sylwia

Witam mam umowę do 31.10 pierwsza umowa była na 3 miesiące obecną jest na rok a kolejna powinnam dostać na czas nieokreślony. W dzień końca umowy będę już w 4 miesiącu ciąży a termin porodu mam na maj. Jaka umowe powinien dać mi pracodawca?

Marta
Marta

Witam, jestem w 14 tygodniu ciąży i mam umowę o pracę na czas określony, mianowicie podpisuje umowę co tydzien. Czy po przepracowanych 30 dniach mogę iść na L4 do końca ciąży bezproblemowo??

Nina
Nina

Witam. Obecnie pracuje i mam umowę na czas nieokreślony. Jednak chce się zwolnić. Czy jeżeli zajde w ciążę w kolejnej pracy to mój urlop macierzyński będzie równy 80,% ostatnich 12 wypłat ? Będzie liczona wcześniejszą praca czy nie ?

Magda
Magda

Mam pytanie. Czy 12 tyg po których jestem chroniona w ciąży wylicza się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki?
Mam umowę do 30.09, a pierwszy dzień ostatniej miesiączki miałam 02.07, według wyliczeń w dzień wypowiedzenia umowy będę w 91 dniu ciąży, a 12 tyg to 84 dni. Czy na pewno pracodawca musi przedłużyć mi umowę do dnia porodu?

Lucyna
Lucyna

Witam jestem w 7 tygodniu ciazy za 2 tygodnie konczy mi sie umowa o prace na czas okreslony tj 30.09 co mam zrobic? Obawiam sie ze pracodawaca nie przedluzy mi umowy jak sie dowie a praciwac tez nie bardzo mi wolno bo praca jest bardzo wysilkowa fizycznie tzn. Podnosi sie ciezkie rzeczy prosze o pomoc bo nie wiem co mam zrobic z Gory dziekuje za wszystkie odpowiedzi

Ola
Ola

Witam, ja nie martwie sie o to ze pracodawca mnie zwolni wrecz przeciwnie poniewaz musze byc na zwolnieniu ze wzgledu na miejsce pracy a umowa konczy mi sie w marcu, porod wypada na kwiecien, czy pracodawca moze podpisac ze mna nowa umowe w marcu jesli bede przebywac na zwolnieniu ?

Anna
Anna

Witam,
Jestem w 1 miesiącu ciąży, ale pracuje na zastępstwo osoby, która już nie wróci. Mam umowe do ostatniego września, a będą wtedy niepełne 3miesiące. Czy przysługuje mi jakieś wynagrodzenie na okres ciąży?

Anna
Anna

Źle to opisałam… mam umowę o pracę jako PO dekoratora salonu, ktora wygasa z dniem 30października (umowa była na 2 lata ale na zastępstwo). Koleżanka za którą pracuje i pełnie jej funkcje jest do tego czasu na macierzyńskim lecz nie wraca do pracy. Czy pracodawca powinien mi przedłużyc umowę choć będę wtedy w 2gim miesiącu ciąży? Czy zostanę, że tak powiem na lodzie? Warunki w pracy są ciężkie więc wkrótce powinnam iść na L4 i teraz martwię się czy cokolwiek mi się należy, a to moja pierwsza ciąża

Karola
Karola

Witam. Co w przypadku gdy okres do zakończenia umowy jest krótszy niż 3 miesiące? Czy przysługuje mi zasiłek chorobowy i macierzyński?

Weronika
Weronika

Dzień dobry. Od roku staraliśmy się z mężem o dziecko. W końcu się udało. Najprawdopodobniej trzeci tydzień. Umowę mam do 31 lipca tego roku (więc nie będę w 12 tygodniu do tego czasu). Pracuje w firmie gdzie kobiety w ciąży od razu muszą iść na l4 (szkodliwe warunki). Co w tej sytuacji? Czy pracodawca nie musi mi przedłużyć umowy pomimo ciąży? Z od sierpnia zostanę z niczym? Z jednej strony cieszę się z dziecka ale z drugiej strony nie wiem co robić. Boje się chodzić do konca lipca i narażać życie dziecka a nie mogę stracić pracy. Bardzo proszę o… Czytaj więcej »

Ania
Ania

Czy będąc na umowie o prace na czas określony na rok i będąc w ciąży (po 3 miesiącu) obowiązuje mnie te same prawa, jeżeli mam status studenta a moje stanowisko jest stażowe?

Julka
Julka

Witam dostałam umowę na czas określony po 2 tygodniach trafiłam do szpitala okazało się ze jestem w ciąży i ginekolog dał mi l4. Czy należy mi się pensja za miesiąc i czy maja prawo mnie zwolnić ?

Justyna
Justyna

Jestem w 8 tygodniu ciąży umowę dali mi do 31 lipca!czy mogą mnie zwolnić czy powinni mi przedłużyć do dnia porodu?