Szkolenia BHP – przykry obowiązek czy przywilej?

Choć wiedza na temat bezpieczeństwa jest coraz większa, wciąż dochodzi do wielu wypadków przy pracy, którym można byłoby zapobiec. Przyczyną wielu z nich jest nieznajomość lub niestosowanie się do przepisów BHP. Dzięki odbywaniu okresowych szkoleń BHP taka sytuacja może ulec zmianie – pod warunkiem, że nie będą one traktowane jak przykry obowiązek, a jak okazja do poszerzenia swoich kompetencji. O szczegółach piszemy w poniższym artykule.

 

BHP – co dokładnie kryje się pod tym skrótem?

BHP, czyli bezpieczeństwo i higiena pracy, to ogromny zbiór zasad dotyczących, jak można się domyślić, bezpiecznego i higienicznego wykonywania pracy. Nie są to jednak sztywne reguły, które utrudniają nam życie – BHP należy postrzegać jako zestawienie cennych wskazówek i przepisów, których zadaniem jest poprawa bezpieczeństwa każdego z pracowników, a w konsekwencji każdego człowieka. BHP to dziedzina wiedzy, która pozwala pracodawcom i pracownikom kształtować odpowiednie, a co za tym idzie przyjazne, warunki pracy, dlatego warto z radością uczęszczać na (nie bez powodu) obowiązkowe szkolenia z tego zakresu.

 

Szkolenia BHP – niezwykle potrzebny obowiązek

Udział w szkoleniach BHP nie powinien wynikać jedynie z obowiązku nakładanego przez prawo pracy, a z poczucia odpowiedzialności każdego pracownika i pracodawcy. To okazja do podniesienia bezpieczeństwa w firmie – a każdy zatrudniony ma na nie wpływ! Aby szkolenie BHP niosło ze sobą realną wartość, warto podejść do niego poważnie – tylko wtedy wyjdziemy z niego bogatszym w wiedzę i umiejętności.

 

Jak często należy odbywać szkolenia BHP?

Wszyscy pracownicy mają obowiązek przystąpienia do wstępnego szkolenia BHP przed rozpoczęciem pracy – w innym wypadku nie mogą oni przystąpić do wykonywania swoich obowiązków. Są oni również zobowiązani do odbywania okresowych szkoleń – ich częstotliwość zależy od branży. Aż raz w roku powinni do nich przystępować pracownicy zajmujący stanowiska robotnicze, których praca wiąże się z wyjątkowym niebezpieczeństwem. Rzadziej, bo raz na trzy lata, szkolenia BHP powinni odbywać pracownicy na podobnych stanowiskach, które nie są obciążone tak dużym ryzykiem. Pracodawcy i inne osoby na stanowiskach kierowniczych, a także kadra inżynieryjno-techniczna oraz pracownicy służb BHP powinni przystępować do szkoleń bhp raz na 5 lat. Co 6 lat do szkolenia mają obowiązek przystąpić pracownicy biurowo-administracyjni i pozostali, o których nie wspomnieliśmy.

Artykuł powstał przy pomocy BHP-Center – dowiedz się więcej na temat BHP na blogu https://www.bhp-center.com.pl/blog/.

Artykuł zewnętrzny

Print Friendly, PDF & Email
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments