Windykacja należności. Co zrobić, gdy ktoś nie chce nam zapłacić?

Windykacja należności to częsty problem natury prawnej, z którym spotkaliśmy się lub dopiero spotkamy się w przyszłości. To nieprzyjemny i uciążliwy proces, jeżeli jesteśmy na pozycji wierzyciela, jednak zdecydowanie warto podejmować walkę o swoje pieniądze. W sytuacji, gdy nie jesteśmy związani z prawem pod względem zawodowym, najlepszym sposobem na poradzenie sobie z nierzetelnym dłużnikiem jest oddanie sprawy w ręce prawnika. Dzięki temu mamy pewność, że wszelkie czynności zostaną przeprowadzone poprawnie, a my odzyskamy nasze pieniądze. Co dokładnie należy zrobić, gdy ktoś nie chce nam zapłacić? Dlaczego warto iść po pomoc do kancelarii prawnej? Ile czasu zajmuje windykacja należności i co sami możemy zrobić, aby ją w miarę możliwości skrócić? Jak przygotować materiały i dokumenty do wglądu dla prawnika?

  1. Po pierwsze – bez paniki
  2. Gdy prośba nie przynosi rezultatu
  3. Jak przygotować dokumenty dla prawnika
  4. Jakie działania podejmuje za nas prawnik
  5. Ile trwa windykacja należności?

Po pierwsze – bez paniki

Gdy znajdziemy się w sytuacji, kiedy ktoś nie chce nam zapłacić np. za wykonaną dodatkową pracę czy inną usługę, przede wszystkim nie panikujmy. W pierwszej kolejności powinniśmy próbować dogadać się w sposób polubowny – przedstawić dłużnikowi sytuację, spróbować wyjaśnić, że jeżeli zmusi nas do wniesienia sprawy do sądu, to poniesie jeszcze większe koszty, niż pierwotny dług. Można również posiłkować się przedsądowym wezwaniem do zapłaty, najlepiej podpisanym przez prawnika – w większości przypadków to będą wystarczające kroki, aby odzyskać należne nam pieniądze. Może jednak zdarzyć się tak, że trafimy na upartego dłużnika, który nie będzie chciał poddać się tak łatwo. Co wtedy zrobić?

 

Gdy prośba nie przynosi rezultatu

Jeżeli nie jesteśmy w stanie przemówić drugiej stronie do rozsądku, kolejnym krokiem powinno być wybranie się do prawnika. Wprawdzie jego usługi będą kosztować nas część pieniędzy, które próbujemy odzyskać, jednak zdecydowanie lepiej jest poprosić o pomoc profesjonalistę, niż samodzielnie szarpać się z sądem. Warto pamiętać, że jeżeli nasz dłużnik nie chce oddać pieniędzy po dobroci, to najpewniej w sądzie również będzie się bronił, zapewne za pomocą prawnika właśnie. W momencie, w którym decydujemy się załatwiać sprawę samodzielnie, skazujemy się więc na oddanie dużej przewagi w ręce naszego oponenta.

 

Jak przygotować dokumenty dla prawnika

Aby prawnik mógł zacząć swoją pracę, potrzebuje od nas dowodów. Najprostsze sprawy to zawsze takie, gdzie mamy fizyczny dokument potwierdzający zawarcie umowy, przy czym nie musi to być formalny arkusz z napisem „umowa”. Jeżeli dysponujemy e-mailami, SMSami czy wpisami z komunikatora, które wyraźnie poświadczają fakt uzgodnienia wykonania na przykład jakiejś pracy, jest to bardzo ważny dowód który absolutnie musimy dostarczyć prawnikowi. Dodatkowo dobrze jest zebrać jak najwięcej informacji o dłużniku, ponieważ pozwoli to na sprawniejsze działania prowadzące do wyegzekwowania pieniędzy.

 

Jakie działania podejmuje za nas prawnik

Kancelaria Adwokacka nie tylko przygotuje za nas przedsądowe wezwanie do zapłaty. Oczywiście jest obowiązkiem, aby najpierw wysłać podobny dokument do dłużnika, a także ponowić próbę, gdy ten nie odbierze listu za pierwszym razem. W sytuacji, gdy pisma nie przyniosą żadnego rezultatu, prawnik przekaże sprawę do sądu. My jako klient nie musimy praktycznie nic robić – kancelaria zajmuje się za nas całym procesem przeprowadzenia sprawy i przedstawienia sędziemu wszystkich dokumentów. Dalszy ciąg postępowania zależy od tego, czy dłużnik odwoła się od wyroku, czy nie. W pierwszym przypadku nastąpi ponowne rozpatrzenie sprawy w wyniku apelacji, w drugim sąd wysyła do dłużnika sądowy nakaz zapłaty. Poza pierwotną kwotą, o jaką toczyliśmy spór, ma on teraz do zapłaty również koszt rozprawy oraz odsetki ustawowe.

Co dzieje się w sytuacji, gdy dłużnik się do takiego nakazu nie zastosuje? Nasz prawnik będzie miał prawo wnieść o przekazanie sprawy dalej i zaangażowanie w nią komornika, który ma możliwość nie tylko zajęcia konta dłużnika, ale także zajęcia jego majątku na poczet długów. Od tego momentu nie ma już odwołania, a komornik będzie „ścigał” dłużnika do czasu, aż nie odzyska naszych pieniędzy.

 

Ile trwa windykacja należności?

Cały proces odzyskiwania pieniędzy jest zróżnicowany pod względem długości, w zależności od tego, czy osoba, która się z nami nie rozliczyła próbuje zablokować nasze działania, czy nie. W przypadku, gdy wystarczy tylko przedsądowe wezwanie do zapłaty spór może zająć zaledwie kilka dni, jednak jeżeli ktoś uporczywie nie odbiera pism, składa wszelkie możliwe dokumenty aby opóźnić lub wydłużyć proces czy po prostu próbuje ukryć swój majątek przed komornikiem, proces windykacji należności może być bardzo długi. Właśnie z tego powodu dobrze jest dać się reprezentować prawnikowi, a także działać możliwie szybko, tak aby nasz dłużnik nie miał za wiele czasu na utrudnianie nam życia przed sądem.

Artykuł zewnętrzny

Print Friendly, PDF & Email
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments