Urlop w okresie wypowiedzenia

Pracodawca w okresie wypowiedzenia umowy o pracę jest jedyną stroną, która decyduje o wykorzystaniu przez pracownika urlopu wypoczynkowego.
Pracownik może złożyć wniosek o urlop, jednak musi się pogodzić z ewentualną decyzją odmowną swojego przełożonego.
Co ważne, pracodawca decydując się na udzielenie pracownikowi urlopu w okresie wypowiedzenia, nie musi tego uzgadniać z pracownikiem.

Możliwe są dwie sytuacje:

– pracownik w okresie wypowiedzenia pracuje, a po rozwiązaniu stosunku pracy otrzymuje ekwiwalent za niewykorzystany urlop,

– pracodawca udziela urlopu a pracownik urlop jest zobowiązany wykorzystać.

W przypadku gdy okres wypowiedzenia będzie zbyt krótki na wykorzystanie zaległego i bieżącego urlopu, pracodawca będzie zobowiązany do wypłaty ekwiwalentu pieniężnego.

 

Za bieżący rok urlop udzielany jest proporcjonalnie w stosunku do okresu przepracowanego u danego pracodawcy.

 

Przykład

Okres wypowiedzenia dla pracownika kończy się w kwietniu 2014 r. Zakład pracy może pracownika wysłać na urlop w wymiarze 4/12 z 26 dni, czyli 9 dni. Pozostałe 17 dni wykorzysta u nowego pracodawcy, jeżeli podejmie zatrudnienie od maja 2014 r.

 

Zasada proporcjonalności nie dotyczy urlopu zaległego.

 

Przykład

Pracownik ma zaległy urlop za 2013 r. w wymiarze 10 dni. Umowa z pracownikiem kończy się w kwietniu 2014 r. Bieżący urlop do wykorzystania to 4/12 z 26 dni, czyli 9 dni. W okresie wypowiedzenia pracownik będzie miał do wykorzystania 10 dni zaległego urlopu plus 9 dni bieżącego, razem 19 dni.  

 

Mówi o tym art. 1671 kodeksu pracy. Urlop w okresie wypowiedzenia

W okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu. W takim przypadku wymiar udzielonego urlopu, z wyłączeniem urlopu zaległego, nie może przekraczać wymiaru urlopu wynikającego z przepisów art. 155.

Powyższe potwierdza wyrok SN z dnia 26 kwietnia 2011 r. w którym mowa jest, że „udzielenie pracownikowi wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia zależne jest jedynie od woli pracodawcy, której pracownik nie może się sprzeciwić” (wyrok SN z dnia 26 kwietnia 2011r. sygn. akt. II PK 302/10)

Print Friendly, PDF & Email

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Wątki komentarzy
0 Odpowiedzi
0 Obserwujący
 
Najwięcej reakcji na komentarz
Najciekawszy komentarz
1 Autorzy komentarzy
dominik Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
dominik
dominik

Witam,

jestem na wypowiedzeniu. Z szefem uzgodniliśmy, że w ostatnich dniach wypowiedzenia wykorzystam przysługujący urlop wypoczynkowy. Wniosek o urlop został zatwierdzony i podpisany. Czy w takim przypadku pracodawca może zmienić zdanie i zażądać abym jednak nie szedł na urlop, za co dostanę ekwiwalent? Czy zmiana decyzji zależy tylko od niego, czy w przypadku kiedy zostało wszystko już uzgodnione, zmiana sposobu rozliczenia zaległego urlopu będzie wymagać zgody dwóch stron?