Napisane przez on 28/07/2013 in Orzecznictwo | 0 komentarzy

Jaki okres wypowiedzenia

Przykład

Czy do stażu pracy od którego zależy wypowiedzenie należy uwzględnić okres biegnącego już wypowiedzenia? Pracownik przepracował w zakładzie pracy 2 lata i 11 miesięcy. Trzyletni okres zatrudnienia minie w okresie wypowiedzenia.

Tak. Do stażu pracy od którego zależy okres wypowiedzenia umowy o pracę dolicza się okres biegnącego już wypowiedzenia umowy.

 

Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego.

Wyrok SN z dnia 11 maja 1999 r.
I PKN 34/99
(OSNAPiUS 2000/14/544)

 

O długości okresów wypowiedzenia (art. 36 par. 1 KP)1 decyduje okres zatrudnienia u danego pracodawcy liczony od dnia zawarcia umowy o pracę do daty jej rozwiązania z upływem okresu wypowiedzenia (art. 32 par. 2 KP)2

 

1 / Art. 36. § 1.  Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nie określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

1) 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,

2) 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,

3) 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

 

2/ Art. 32. § 2. Rozwiązanie umowy o pracę następuje z upływem okresu wypowiedzenia.

 

Print Friendly

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>