Urlop wychowawczy z umowy zlecenia

Zleceniobiorca wykonujący pracę na podstawie  umowy zlecenia jeżeli będzie chciał skorzystać z urlopu wychowawczego musi posiadać 6 miesięczny staż ubezpieczeniowy.

Do 6 miesięcznego stażu pracy zaliczamy wszystkie poprzednie okresy pracy u różnych pracodawców niezależnie od przerw w zatrudnieniu i sposobu rozwiązania umowy o pracę. Przy ustalaniu tego okresu nie jest wymagana aby pracownik faktycznie świadczył pracę co oznacza, że w trakcie tych 6 miesięcy pracownik może przebywać na zwolnieniu lekarskim.

 

Zasady finansowania składek

Pracownik który legitymuje się co najmniej 6 miesięcznym stażem ubezpieczeniowym budżet państwa za pośrednictwem ZUS, zapłaci składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i ubezpieczenie zdrowotne. Pracownik sam składa wniosek do ZUS o taki urlop jednocześnie zakład pracy jest zobowiązany wyrejestrować zleceniobiorcę z ubezpieczeń.

 

Podstawa naliczenia składki na ubezpieczenie

Podstawą do naliczenia składki na ubezpieczenie osoby przebywającej na urlopie wychowawczym, będzie średnia z 6 miesięcy i w roku 2014 podstawa nie może być niższa od 1 260 zł i wyższa niż 2 247,60 zł

Podstawa do ubezpieczenia zdrowotnego wynosi 520 zł

Wzory dokumentów

Print Friendly, PDF & Email
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bożena
Bożena
2 lat temu

Zleceniobiorca wykonujący pracę na podstawie umowy zlecenia nie ma prawa do urlopu wychowawczego