PPK- kompendium niezbędnej wiedzy i informacji

Niestety wraz z przejściem na emeryturę jakość życia może diametralnie się zmienić, a jego poziom zdecydowanie spaść. W przeciwieństwie to wielu krajów, w tym np. Japonii, Polacy boją się zostania emerytami i tego jakie emerytury otrzymają.

 

Wszak zamiast podróżować i odpoczywać niestety muszą oszczędzać. Dlatego Rząd ma zamiar wprowadzić w 2019 roku reformę emerytalną, która ma pozwolić na oszczędzanie pracownikom, tak aby ich emerytury były zdecydowanie większe. Zatem co warto wiedzieć o PPK?

 

PPK- co trzeba wiedzieć?

PPK to pracownicze plany kapitałowe. Pod tą enigmatyczną nazwą kryje się dobrowolny system oszczędzania dla osób płacących składki ZUS. W tym przypadku forma zatrudnienia nie jest istotna. Celem tego programu jest zwiększenie bezpieczeństwa finansowego Polaków. W każdej chwili osoby w nim uczestniczące mają prawo zrezygnować z przynależności do niego. Wraz z ukończeniem 60 lat zgromadzone oszczędności będą wypłacane, niezależnie od płci. Wpłata podstawowa wynosić będzie 2% w przypadku wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe dotyczy to pracownika i 1, 5 % wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne rentowe od pracodawcy. Zatem to minimum 1, 5%, ale nie więcej niż 4%. Składka powitalna wynosi 250 zł i będzie ją ponosić Państwo.

 

Rewolucja w Prawie Pracy w 2019 roku

Wraz z wprowadzeniem RODO nastąpiła zmiana przepisów Prawa Pracy. Jednak przedsiębiorców czekają kolejne zmiany wraz z uchwaleniem ustawy o PPK. Pracownicze plany kapitałowe generują zmiany w Prawie Pracy i kodeksie, jednak już teraz warto się do tych zmian właściwie przygotować. Przede wszystkim pracodawcy zyskują nowe obowiązki. W pierwszej kolejności firmy, które zatrudniają powyżej 250 osób muszą wprowadzić zmiany, a PPK od 2021 roku będzie dotyczyła także firm zatrudniających nawet jednego pracownika. Zatem konieczne jest znalezienie odpowiedniego brokera, który będzie zarządzał oszczędnościami. Konieczne jest także utworzenie rezerwy na składki. Warto pamiętać, że nadzorem kontrolującym PPK jest Państwowa Inspekcja Pracy, a zmiany dotyczą III filaru systemu emerytalnego.

 

Szkolenia PPK

Szkolenia pracownicze dotyczące planów kapitałowych są niewątpliwie bardzo potrzebne i warto z nich skorzystać. Dzięki nim można uzyskać fachową wiedzę, która jest niezbędna. Zatem na samym początku należy poznać założenia tego programu. Konieczne jest również zdobycie fachowej wiedzy z zakresy naliczania składek, a także naliczania kwoty uprawniającej do niższej składki. Również istotna jest wiedza z zakresu opodatkowania i rozliczania z ZUS. Dzięki szkoleniom można również zdobyć wiedzę dotyczącą zarządzania funduszami, ale również korzystania z dedykowanych do tego celu programów komputerowych. Swoistą kropką nad „i” jest zdobycie wiedzy dotyczącej funduszy inwestycyjnych, jak i emerytalnych oraz praw i obowiązków przedsiębiorców.

Przepisy PPK należy bardzo dokładnie znać, ale i rozumieć. Tylko tak można rzetelnie wykonywać założenia programu. Konieczna jest zatem specjalistyczna wiedza, którą można zdobyć uczestnicząc w szkoleniach z tego zakresu.

Dla osób zainteresowanych zmianami w prawie pracy w 2019 roku przygotowaliśmy szkolenie:

https://www.projektgamma.pl/szkolenia-eksperckie/prawo-pracy-w-2019

Firma szkoleniowa Gamma. Zapoznaj się z naszymi szkoleniami eksperckimi.

Artykuł zewnętrzny

Print Friendly, PDF & Email
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Amelia
Amelia
3 lat temu

Moim zdaniem to dobry pomysł. Ważne jest to że nikt nikogo do niczego nie zmusza. A patrząc z perspektywy czasu i na emerytury, które dziś mają co niektórzy seniorzy..To szczerze wolałbym inaczej widzieć swoją przyszłość w podeszłym wieku. Jest to dobrowolny i prywatny system długoterminowego oszczędzania .Więc jak najbardziej .