Czym jest konwencja ADR i na czym polega kurs ADR?

ADR to międzynarodowa konwencja, opracowana w celu normalizacji zasad drogowego przewozu niebezpiecznych ładunków i towarów. Sporządzona została w Genewie w 1957 roku, a do Polski trafiła w 1975. Nowelizacja przepisów umowy odbywa się co dwa lata. Osoby zamierzające realizować przewóz materiałów niebezpiecznych, muszą ukończyć ADR w zakresie podstawowym lub rozszerzonym.

 

Warunki konwencji ADR

Od 2003 roku, do współpracy z doradcą ADR zobowiązane są wszystkie firmy związane z drogowym transportem niebezpiecznych ładunków. Dotyczy to zarówno przewoźników, jak i przedsiębiorstw wysyłających i odbierających towary. Doradca ADR pomaga w realizacji wymogów ustanowionych przez konwencję, poprzez sporządzanie rocznych sprawozdań czy wdrażanie odpowiednich instrukcji i procedur bezpieczeństwa. W państwach objętych konwencją, wszystkie pojazdy transportu drogowego przewożące niebezpieczne materiały muszą być oznaczone odpowiednimi tablicami ADR.

 

Kurs ADR

Kursy ADR przeznaczone są dla zawodowych kierowców, którzy pragną otrzymać niezbędne uprawnienia. Dotyczą one także pracowników, których uprawnienia wygasły. Na szkolenie mogą udać się ponadto kierowcy zawodowi, którzy dysponują uprawnieniami ADR i muszą przedłużyć ich ważność o kolejne pięć lat. Kurs odbywa się wówczas w ostatnim roku ważności uprawnień, w formie dokształcenia. Szkolenie zakończone jest państwowym egzaminem, którego przeprowadzeniem zajmuje się Urząd Marszałkowski. Po otrzymaniu zaświadczenia ADR, kierowca zyskuje uprawnienia i może wykonywać pracę w zakresie towarów i ładunków niebezpiecznych – zarówno w kraju, jak i za granicą.

Kursy ADR przeprowadza firma TRAWERS

 

Zakres i wymogi kursu ADR

Kursy ADR obejmuje szkolenie podstawowe i specjalistyczne. W pierwszym przypadku dotyczy ono przewozu drogowego materiałów niebezpiecznych każdej klasy. Do szkolenia specjalistycznego przystąpić można po odbyciu kursu podstawowego. Dotyczy ono drogowego przewozu towarów i ładunków niebezpiecznych za pośrednictwem cysterny. Kurs ADR może ukończyć każdy kierowca, który skończył 21 lat i posiada prawo jazdy kategorii B.

Artykuł zewnętrzny

Print Friendly, PDF & Email
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments