Operator wózka widłowego – wymagania i predyspozycje

Na rynku pracy zwiększa się zapotrzebowanie na wykwalifikowanych operatorów wózków widłowych, a ich zarobki mają tendencję wzrostową. W związku z tym praca operatora wózka widłowego staje się coraz bardziej atrakcyjna. Uzyskanie uprawnień na wózki widłowe stwarza możliwości zdobycia lepiej płatnej pracy w kraju i za granicą w różnych branżach. Zanim jednak podejmie się decyzję o pracy jako operator wózka widłowego, warto nieco więcej dowiedzieć się na czym ona polega.

 

Predyspozycje i obowiązki

Choć zdobycie uprawnień na wózki widłowe nie jest trudne, to należy liczyć się, że jest to mimo wszystko praca fizyczna, wymagająca pewnych predyspozycji. Przede wszystkim trzeba umieć radzić sobie ze stresem, posiadać precyzje i odpowiednią koordynację. Pomocna jest będzie umiejętność szacowania odległości ułatwiająca manewrowanie pomiędzy choćby regałami czy paletami, zwłaszcza przy obsłudze wózków widłowych wysokiego składowania. Praca jako operator wózka widłowego może odbywać się wewnątrz hal, ale również na dworze niezależnie od panujących warunków atmosferycznych (np. deszcz, upał, śnieg) – warto mieć to na uwadze. Do obowiązków operatora wózka widłowego należy nie tylko załadunek i rozładunek czy transport towarów przy użyciu wózków widłowych, ale także na przykład drobne prace magazynowe czy też przechowywanie dziennika konserwacji oraz księgi rewizyjnej wózka.

 

Wymagania

W celu zdobycia uprawnień na obsługę wózków widłowych należy odbyć kurs na wózki widłowe UDT – https://kursyalfa.pl/operator-wozka-widlowego i zdać egzamin państwowy. Aby przystąpić do kursu należy:

– mieć skończone 18 lat;

– posiadać wykształcenie podstawowe;

– dysponować kompletem aktualnych badań lekarskich wraz z zaświadczeniem od lekarza medycyny pracy o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu operatora wózków widłowych.

Kurs na wózki widłowe składa się z części teoretycznej i praktycznej oraz kończy się egzaminem przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego, który trzeba oczywiście zdać. Zdobyte w ten sposób uprawnienia na wózki widłowe są wydawane bezterminowo.

Artykuł zewnętrzny

Print Friendly, PDF & Email
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments