Formuła partnerstwa publiczno-prywatnego w samorządach

Model partnerstwa publiczno-prywatnego jest coraz częściej wykorzystywany w praktyce realizacji zadań publicznych jednostek samorządu terytorialnego, które pragną stawiać na jakość inwestycji.

 

Jaki model wybrać

Każda realizacja zadania publicznego wiąże się z kwestią wyboru odpowiedniego modelu, dzięki któremu możliwe będzie stworzenie właściwego zaplecza instytucjonalnego. Realizacja zadań publicznych wiąże się z koniecznością poświęcenia dużej sumy środków finansowych. Jednostki samorządu terytorialnego jak i jednostki organizacyjne samorządu terytorialnego nie posiadają najczęściej wystarczającego zaplecza finansowego, aby samodzielnie realizować swoje zadania własne, zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami lokalnej społeczności. Wybór formuły partnerstwa publiczno-prywatnego pozwala na finansowanie projektów i inwestycji bez konieczności wkładu własnego jednostki samorządowej.

 

Wkład własny w modelu partnerstwa publiczno-prywatnego

Wybierając model partnerstwa publiczno-prywatnego partner prywatny zobowiązany jest do uiszczenia wkładu własnego, w nieokreślonej w ustawie kwocie ani stopniu. Ustawa mówi, że partner prywatny musi wnieść przynajmniej minimalną część wkładu własnego, aby możliwe było zawarcie umowy w tejże formule. Jeśli chodzi o kwestię wkładu własnego strony publicznej, czyli najczęściej samorządowej, to ustawa nie przewiduje konieczności wyłożenia choćby minimalnego wkładu własnego. Jednak najczęściej wkładem własnym strony publicznej jest infrastruktura, taka jak budynki do remontu lub też modernizacji, ziemia pod inwestycje, nieruchomości co do których strony publiczna posiada dokumenty potwierdzające prawio posiadania i prawo do wykorzystywania na cele związane z przedmiotowymi inwestycjami.

 

Sposób finansowania inwestycji

Aby zaspokoić ogromne potrzeby finansowe związane z realizacją inwestycji potrzebna jest alternatywa forma finansowania. Taką formę finansowania zapewnia wybór formuły partnerstwa publiczno-prywatnego. Dzięki możliwości wykorzystywania środków finansowych strony prywatnej, nawet inwestycje, które wymagają bardzo dużego zaangażowania środków finansowych, są możliwe do realizacji, o czym szerzej można znaleźć informacje na stronie https://jacekkosinski.pl/uslugi/partnerstwo-publiczno-prywatne/. Należy wykorzystywać możliwości jakie daje formuła partnerstwa publiczno-prywatnego, gdyż pozwala ona finansować najbardziej kosztowne inwestycje, nawet w przypadku braku wystarczającego kapitału.

Artykuł zewnętrzny

Print Friendly, PDF & Email
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments