Jakie są rodzaje analizy finansowej?

Niektóre przedsiębiorstwa mogą być naprawdę bardzo złożone i skomplikowane, dlatego też w chwili obecnej można wyróżnić trzy różne rodzaje analizy finansowej. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla tych osób, które chcą zapoznać się z wszystkimi z nich.

 

Analiza wstępna

Każda rzetelna firma przed podjęciem jakikolwiek ruchów, powinna przeprowadzić analizę wstępną (ex ante). W dużej mierze to właśnie wstępna analiza finansowa dostarcza cennych informacji na temat efektywności oraz zasadności danej firmy. Dzięki analizie wstępnej łatwiej jest przygotować plany działania.

 

Analiza bieżąca

Analiza bieżąca (operatywna), jak sama nazwa wskazuje, odbywa się na bieżąco. To właśnie dzięki niej można bardzo szybko wykryć, czy podjęte przez kierownictwo działania idą w dobrym kierunku. Z praktycznego punktu widzenia analiza bieżąca jest tak naprawdę usystematyzowaniem kontroli wszystkich czynności biznesowych.

 

Analiza następcza

Głównym zadaniem analizy następczej jest oczywiście dokładne ocenienie rezultatów działań firmy z przeszłości. Wszystkie niekorzystne decyzje biznesowe powinny zostać wskazane właśnie przy analizie następczej, dzięki czemu będzie można ustalić odpowiednie wnioski i zniwelować ryzyko podejmowania kolejnych błędnych kroków. Nawet najlepsi specjaliści popełniają błędy, ale nigdy nie można dopuścić do tego, aby nieustannie popełniać te same błędy.

 

Jak często należy przeprowadzać analizę finansową?

Z praktycznego punktu widzenia analizę finansową można przeprowadzać nawet co kilka dni. Im więcej informacji mamy, tym oczywiście łatwiej jest zarządzać firmą. Dzięki częstej analizie finansowej zdecydowanie łatwiej jest podejmować decyzje o bieżących sprawach. Mowa tutaj na przykład o sprawach dotyczących aktualnego zaopatrzenia albo pozyskiwania dodatkowych środków finansowych na prowadzenie działalności. Pamiętać należy jednak o tym, że analiza finansowa kosztuje i ktoś musi ją rzetelnie przeprowadzić. Usługi dobrego analityka finansowego nie należą do najtańszych wydatków.

artykuł powstał we współpracy z eanaliza.pl

Artykuł zewnętrzny

Print Friendly, PDF & Email
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments