Podnieś swoje kwalifikacje robiąc kurs na wózek widłowy

Wózek widłowy – sposób na podniesienie swoich kwalifikacji w zawodzie.

Kurs wózków widłowych w obecnych czasach jest jedną z najbardziej pożądanych kwalifikacji, jeśli chodzi o pracownika. Pozwala to bowiem zapewnić stabilną i dobrze płatną pracę. Ma to miejsce głównie ze względu na rosnące zapotrzebowanie i dużą odpowiedzialność, jaka się z tym wiąże. Pracownik z takimi uprawnieniami może również o wiele częściej liczyć na premie i awanse w swoim miejscu pracy, niż osoba, która takowych uprawnień nie posiada. Z tych właśnie powodów warto starać się, by zdobyć niezbędne uprawnienia i wiedzę, które otworzą wam drogę do lepszych perspektyw i zarobków.

 

Czy kurs wózków widłowych jest dla każdego?

Zanim jednak przejdziemy do kwestii, które są niezbędne do ukończenia takiego kursu, powinniśmy poruszyć kwestię obowiązków i niebezpieczeństw, jakie czekają na operatora wózka widłowego. Przede wszystkim musi się liczyć z faktem, że jego praca niejednokrotnie będzie odbywać się podczas zmiany nocnej. Jest to uwarunkowane systemem pracy na magazynach i zakładach produkcyjnych, gdzie bardzo często większość wysyłek realizowana jest nocą.
Kolejnym czynnikiem, który potrafi zniechęcić do takiej pracy, jest hałas. Na halach produkcyjnych czy magazynach pracuje wiele maszyn i ludzi, które nie tylko generują duże natężenie dźwięku, ale i potencjalne zagrożenie. Jest to element bardzo uciążliwy i dekoncentrujący, dlatego też trzeba brać go pod uwagę, jeśli decydujemy się na pracę w tym zawodzie.

Ostatnim czynnikiem, z którym spotyka się operator podczas swojej pracy, są trujące opary oraz trudne warunki cieplne. Wentylowanie hal, praca w chłodniach czy duże wahania temperatur potrafią niekorzystanie wpływać na organizm ludzki i zaburzać jego pracę, dlatego należy upewnić się, że nasze zdrowie na to  Kurs na wózek widłowy to nie wszystko.

Jeśli już wiemy, z jakimi zagrożeniami spotyka się operator, powinniśmy również poruszyć kwestię umiejętności i cech, które są wręcz niezbędne na tym stanowisku. Pozwalają bowiem nie tylko bezpiecznie wykonywać swoje obowiązki, ale również sprawiają, że pracownik jest efektywny i poradzi sobie nawet w najtrudniejszych momentach. Jednym z ważniejszych i elementów jest tężyzna fizyczna i brak schorzeń układu kostnego. Operator spędza wiele godzin w pozycji siedzącej, bardzo często się przy tym pochylając, przez co objawy takich chorób mogłyby bardzo szybko się u niego nasilić. Taki pracownik musi mieć również bardzo dobrą koordynację, refleks oraz wyostrzony zmysł równowagi. Pozwala to operatorowi w bezpieczny sposób układać palety na sporych wysokościach, a dzięki zmysłowi równowagi wyczuje on, gdy z wózek będzie się niepokojąco zachowywał.

 

Jeśli masz te cechy, to oznacza to, że możesz bezpiecznie podjąć się pracy jako operator wózka widłowego.

Pora więc abyśmy przeszli do zagadnień związanych z samym kursem i egzaminem.

Po przejściu badań lekarskich przychodzi pora na kurs. Odbywa się on w dwóch częściach, z których pierwsza dotyczy wiedzy teoretycznej a druga praktycznej. Meteoryt zdobywa się wiedzę z zakresu budowy wózka widłowego oraz ich rodzajów i paliwa, jakim są napędzane. Dzięki temu kursant zdobywa rozeznanie z obsługi i konserwacji i jest przygotowany na obsługę urządzeń, które różnią się budową i sposobem prowadzenia. Kolejnymi zagadnieniami, jakie poznaję, są obowiązki jakie spadają na operatora oraz zasady bhp związane zarówno z załadunkiem, jak i ogólnym poruszaniem się wózkiem widłowym. Dzięki temu potrafi on bezpiecznie obsługiwać urządzenie oraz zna prawa i obowiązki płynące z regulaminu jego miejsca pracy. Ostatnią grupą zagadnień jaką musi poznać każdy kursant, są zachwiania w niebezpiecznych sytuacjach oraz okresowe kontrole i serwis wózków. Pozwala to nie tylko wyłapać awarię na czas, ale również ogranicza zużywanie się sprzętu podczas pracy.

Ukończ kurs na wózek widłowy razem z https://kursnawozekwidlowy.pl/

Po części teoretycznej przychodzi pora na praktyczną. Tutaj kursant uczy się pod okiem instruktora jak operować wózkiem i jak radzić sobie w określonych sytuacjach. Jest to sprawdzenie wiedzy zdobytej na kursie teoretycznym, dzięki któremu zdobywany niezbędne umiejętności. Po odbyciu określonej ilości godzin, podczas których trenowaliśmy pod okiem instruktora, przychodzi pora na egzamin. Odbywa się on przed komisją UDT i trwa około dwóch godzin. Egzamin teoretyczny to 5 pytań z zasad BHP i działania wózka widłowego i by go zdać konieczne jest poprawne odpowiedzenie na 3 z nich. Po egzaminie teoretycznym pora na praktyczny, podczas którego testuje się umiejętności płynnego i bezpiecznego prowadzenia wózka oraz przewożenia towarów. Jeśli komisja UDT nie będzie miała co do naszej jazdy zastrzeżeń, otrzymamy potwierdzenie zdobytej kwalifikacji UDT.

Artykuł zewnętrzny

Print Friendly, PDF & Email
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments