Potrzebny dobry adwokat – jak go znaleźć?

Nikt nie chciałby się znaleźć w sytuacji, gdy jego przyszłość będzie zależeć od decyzji kilku osób na sali sądowej. Niestety praktyka często weryfikuje nasze oczekiwania i zmusza nas do podjęcia decyzji, których nie chcielibyśmy podejmować. Jedną z nich jest wybór dobrego adwokata, gdyż to od niego może zależeć nasza sytuacja w trakcie i po rozprawie. Jak zatem znaleźć mecenasa, który w rzeczowy i przemyślany sposób będzie bronił naszych praw przed sądem?

 

Pierwsza wizyta i… wszystko jasne?

Może nie do końca, ale z pewnością dzięki niej będzie nam o wiele łatwiej podjąć decyzję co do wyboru dobrego i skutecznego adwokata, np: https://kancelaria-kfk.pl/.

Psychologowie twierdzą, że ocena konkretnej osoby zajmuje nam mniej więcej kilka sekund. W tym przypadku to zdecydowanie za mało. Nawet najlepsza aparycja o solidny, biały uśmiech, nie wygrają za nas sprawy sądowej.

 

Dlaczego warto zwrócić uwagę na:

 • pewność siebie adwokata, który (po przedstawieniu mu problemu) powinien wiedzieć, jak postąpić w danej sytuacji; jeśli ma on ciekawy pomysł na rozwiązanie problemu, to z pewnością warto mu poświęcić więcej czasu,
 • uporządkowanie miejsca pracy – może i jest to kwestia drugorzędna, ale dużo mówi ona o charakterze i sposobie pracy naszego przyszłego adwokata; uporządkowane biurko świadczy o rzetelnym podejściu do pracy, podobnie zresztą jak schludny wygląd,
 • kontakt wzrokowy również dużo może powiedzieć o danym adwokacie; jeśli patrzy się on nam w oczy, to najprawdopodobniej oznacza, że jest pewny siebie,
 • umiejętność przedstawienia faktów kolejna zaleta dobrego adwokata, gdyż musi on nie tylko znaleźć wyjście z sytuacji, ale też przedstawić ją w sposób zrozumiały.

Dobry adwokat powinien być też dyspozycyjny. Jeśli on sam nie jest w stanie przedstawić nam wszystkich interesujących informacji, to powinien to zrobić jego pełnomocnik.

 

Doświadczenie i umiejętności – podstawa pracy adwokata

Skuteczny adwokat to osoba, która dużo potrafi i jednocześnie umie poradzić sobie w każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji. Jest to trudne, gdyż prawo dzieli się na wiele różnych specjalności, często bardzo wąskich.

 

Jak znaleźć dobrego adwokata?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na:

 1. Jego umiejętności, specjalizację i osiągnięcia. Większość adwokatów lubi się chwalić swoimi sukcesami. Warto sprawdzić, czy dotyczą one tej samej specjalizacji, którą i my jesteśmy zainteresowani. Jeśli tak, to jak najbardziej warto skorzystać z jego pomocy
 2. Nie szukajmy osób, które znają się na wszystkim. Nie ma adwokata, który odnosi sukcesy na każdym polu działań prawnych. Obszar specjalizacji jest na to po prostu zbyt duży.
 3. Doświadczenie adwokata nie zawsze ma znaczenie. Specjalista, który przez kilkanaście lat działał w jednej branży, może „przegrać” rywalizację z osobą, która prowadzi swoją działalność krócej, ale za to jest bardziej ambitną i zorientowaną na sukces.

 

Z polecenia, czy z Internetu?

Dobry adwokat to niekoniecznie osoba „z polecenia”. Owszem, jeśli bliska nam osoba poleca go nam, to z pewnością wart jest on naszej uwagi i zapewne ma dobre opinie. Niemniej warto zwrócić uwagę na to, jakie kwalifikacje i doświadczenie on posiada. Osoba, która u naszego znajomego odniosła sukces np. w kontekście prawa pracy, nie musi posiadać analogicznego doświadczenia w prawie karnym lub skarbowym.

Wybór adwokata z polecenia sprawdza się przy typowych sprawach, takich jak np. kwestie związane z postępowaniem spadkowym. Oczywiście można też skorzystać z pomocy profesjonalnej kancelarii prawnej, która zatrudnia wielu adwokatów i radców prawnych. Istnieje bowiem prawdopodobieństwo, że w tym dużym zespole znajdzie się przynajmniej jedna osoba, której kompetencje będą zbieżne z naszymi oczekiwaniami.

 

Indywidualne potrzeby Klienta

Znalezienie dobrego adwokata będzie uzależnione również od naszych własnych preferencji.

W tym przypadku główną rolę będzie odgrywać:

 • odległość, jaką dzieli nasze miejsce zamieszkania od wybranej kancelarii; ma to szczególne znaczenie w przypadku długotrwałej współpracy z adwokatem,
 • zdolność do współpracy z innymi specjalistami w zakresie konkretnych specjalizacji prawnych, co ma istotne znaczenie w przypadku bardzo zawiłych spraw,
 • komunikatywność adwokata, dzięki której będzie on otwarty na dyskusje i jednocześnie będzie mógł dostosować się do zmiennej sytuacji w danej sprawie,
 • wiedza adwokata, którą można dość łatwo zweryfikować, jeśli prowadzi on np. swój własny blog na stronie prowadzonej przez siebie kancelarii.

Przy wyborze adwokata warto też przeanalizować jego oczekiwania płacowe. Jeśli pierwsza wizyta jest u niego za darmo, to można oczekiwać, że jest to osoba bardzo popularna i ceniona w środowisku. Oczywiście taka zależność nie zawsze musi być zgodna z rzeczywistością. Zwłaszcza, jeśli mówimy o małych kancelariach, które dopiero rozpoczynają swoją działalność.

 

Podsumowanie
Dobry adwokat to osoba kompetentna, pełna optymizmu (ale nie przesadnego) i pewna siebie. Człowiek ten musi być zdolny do podejmowania często niestandardowych decyzji i dostosowywania się do zmieniających się okoliczności w sprawie. Tylko taka osoba jest godna naszej uwagi!

Źródło:

Kancelaria Adwokacka Florczak Keller
https://kancelaria-kfk.pl/.
ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 23, lok. 3
90-248 Łódź

Artykuł zewnętrzny

Print Friendly, PDF & Email
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments