Jak odzyskać dług od osoby prywatnej w Niemczech?


Jak odzyskać dług od osoby prywatnej w Niemczech?

Niejednokrotnie zdarza się, że osoba z Polski sprzedaje produkty lub świadczy usługi osobie z Niemiec bez podpisywania umowy, niekiedy także pożycza pieniądze osobie, która z jakiś względów ich później nie oddaje a znajduje się za granicami naszego kraju. Są to sytuacje problematyczne i często zastanawiać się możemy, czy taki dług od osoby prywatnej możliwy jest do odzyskania? Oczywiście że tak!

Na wstępie zaznaczyć należy jednak, iż odzyskiwanie należności od osoby prywatnej jest trudniejsze, niż od firmy czy innego podmiotu gospodarczego. Między innymi dlatego, że zazwyczaj z osobami prywatnymi nie zawiera się żadnych umów tylko załatwia sprawę „na słowo”. W takim przypadku warto zachować korespondencję sms-ową lub e-mailową, która może posłużyć jako dowód w sądzie.

 

W jaki sposób odzyskać dług?

Oczywiście należy rozpocząć od polubownego załatwiania sprawy. Należy skontaktować się z dłużnikiem, przypominając mu o zapłacie. Jeśli jednak nie będzie odpowiedzi, należy podjąć odpowiednie kroki w sądzie cywilnym. Należy mieć na uwadze, że zwłoka w podjęciu działań windykacyjnych wobec zagranicznego dłużnika działa na niekorzyść wierzyciela, stąd nie należy zwlekać w działaniach.

Narzędziem prawnym, które może pomóc w odzyskaniu długu od osoby prywatnej w Niemczech jest Europejski Nakaz Zapłaty (ENZ). Może on zostać wydany wobec dłużnika z każdego kraju członkowskiego Unii Europejskiej (wyjątek stanowi Dania).Dzięki tej możliwości dochodzenie należności od zagranicznego dłużnika jest zdecydowanie łatwiejsze i szybsze, a jednocześnie generuje minimalne koszty, gdyż omijane są w ten sposób dodatkowe procedury sądowe ana przeszkodzie nie stoją skomplikowane systemy prawne obu krajów- Polski oraz Niemiec. Jedynym warunkiem podjęcia tego trybu jest to, że dochodzimy roszczeń pieniężnych, bezspornych, o charakterze transgranicznym, w sprawach cywilnych i handlowych.

 

Europejski Nakaz Sądowy- tok postępowania

Procedurę tą reguluje Rozporządzenie nr 1896/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 grudnia 2006 r.  W jej ramach sporządza się pozew w formie formularza, który dostępny jest na stronie Europejskiego Atlasu Sądowniczego w Sprawach Cywilnych. Znaleźć się w nim muszą takie dane jak: oznaczenie sądu, dane kontaktowe stron, dochodzona kwota, uzasadnienie roszczenia, dowody oraz uzasadnienie transgranicznego charakteru sprawy. Jeśli formularz przygotowany będzie prawidłowo, sąd w ciągu 30 dni wyda ENZ wobec niemieckiego dłużnika. Następnie nakaz dostarczany jest pozwanemu, który zobowiązany jest do zapłaty należności. Może on też w ciągu 30 dni złożyć przeciw i jeśli to zrobi, powód wzywany jest do uzupełnienia dokumentacji.

 

Czy warto działać na własną rękę?

Samodzielne próby odzyskania długu są zazwyczaj nieskuteczne, gdyż najczęściej dłużnik nie odpowiada na ponaglenia do zapłaty. Z kolei działania podjęte w ramach ENZ są dość skomplikowane dla tego, kto po raz pierwszy ma styczność z tego typu procesem. Dodatkowo ENZ nie dotyczy spraw rodzinnych czy spadkowych, które także są częstym powodem sporów. Gdy kłopot dotyczy nas bezpośrednio i chcemy skutecznie odzyskać dług od osoby prywatnej w Niemczech, warto skorzystać z usług profesjonalistów. Kancelaria Komornicza w Niemczech (https://kancelariakomornicza.de) kompleksowo zajmuje się egzekwowaniem długu, cechując się wysoką skutecznością oraz szybkim czasem działania.

Artykuł zewnętrzny

Print Friendly, PDF & Email
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments