Prawa i przywileje opiekunki seniora w Niemczech

Praca kojarzy się przede wszystkim z obowiązkami i zadaniami zlecanymi przez pracodawcę. Warto jednak pamiętać, że każdy pracownik – również opiekunka seniora w Niemczech ma swoje prawa i przywileje. Warto je poznać, zanim podejmie się zatrudnienie za granicą. Zobacz, jakie prawa przysługują opiekunkom osób starszych zatrudnionych za naszą zachodnią granicą?

 

Gdzie sprawdzić prawa i przywileje opiekunki osób starszych?

Dokładne warunki zatrudnienia opiekunki seniora w Niemczech określa umowa, podpisywana jeszcze przed rozpoczęciem współpracy. To, dlatego tak ważne jest dokładne przeczytanie dokumentu i sprawdzenie, czy wszystkie jego zapisy się zgadzają. Bardzo ważne jest również zweryfikowanie czy zakres obowiązków i warunki zatrudnienia zgodne są z tymi zawartym w ogłoszeniu. Aby nie zostać oszukanym, najlepiej jest korzystać ze sprawdzonego pośrednika pracy np. u Felizajob na opieka.felizajob.pl, który gwarantuje ochronę, umowę o pracę oraz pomoc w czasie trwania kontraktu z niemiecką rodziną.

 

Jakie prawa mają opiekunki pracujące w Niemczech?

Podstawowym prawem każdej opiekunki seniora jest prawo do odpoczynku, czyli przerw i czasu wolnego. Zgodnie z niemieckimi przepisami prawa opiekunce pracującej w domu prywatnym przysługuje 2 godziny przerwy każdego dnia i jeden dzień wolny na tydzień. Dzień wolny może ona zamienić na dwa dni wolne – każdy po pół dnia. W przypadku, gdy senior wymaga opieki również w nocy, to opiekunka musi otrzymać więcej czasu dla siebie w dzień. Brak możliwości zapewnienia przerw oznacza, że pracodawca musi wypłacić wyższe wynagrodzenie.

Kolejnym podstawowym prawem jest to do prywatności. W praktyce oznacza to, że musi ona mieć zapewniony własny pokój oraz swobodny, nieskrępowany dostęp do innych pomieszczeń domowych – przede wszystkim kuchni i łazienki. Należy też pamiętać, że do pokoju, w którym znajdują się prywatne rzeczy opiekunki podopieczny i jego rodzina może wejść tylko za zgodą.

 

 

 

Opiekunki pracujące do 24 godzin muszą mieć zapewnione przez pracodawcę wyżywienie. Ma ona prawo wskazać rodzinie podopiecznego, jakich produktów spożywczych brakuje i oczekiwać, że niezwłocznie zostaną one dostarczone. W przypadku, gdy do zadań opiekunki należy robienie zakupów, pracodawca musi dostarczyć na ten cel środki finansowe.

Prawem opiekunki seniora, o którym warto pamiętać, jest też to, że może odmówić ona wykonywania czynności nieobjętych umową. Jeśli więc w umowie nie jest wpisane dbanie o przypadek w domu, to opiekunka nie musi sprzątać, może natomiast wymagać, aby pracodawca zapewnił higienę i ład w miejscu pracy. Opiekunka może też odmówić zadań, które zgodnie z prawem niemieckim może wykonać tylko personel medyczny np. podłączenie kroplówki, zbadania poziomu cukru, podania zastrzyka.

Artykuł zewnętrzny

Print Friendly, PDF & Email
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments