Napisane przez on 5/04/2013 in Orzecznictwo | 4 komentarze

Zwolnienie lekarskie a urlop

Wysłanie pracownika na urlop wypoczynkowy, w okresie, gdy pracownik choruje, nawet jeśli pracownik zgodził się wykorzystać urlop, jest niedopuszczalne i prawnie nieskuteczne.

Wyrok z dnia 10 listopada 1999 r. 
I PKN 350/99

Pracodawca nie może udzielić skutecznie urlopu wypoczynkowego pracownikowi niezdolnemu do pracy nawet wówczas, gdy pracownik wyraził na to zgodę, a więc udzielenie urlopu wypoczynkowego nie przerywa niezdolności pracownika do pracy.

Print Friendly

4 Odpowiedzi na post “Zwolnienie lekarskie a urlop”

 1. Paulina pisze:

  Witam. Chciałbym się dowiedzieć czy przysluguje mi ekwiwalent za niewykorzystany urlop w pracy jesli bylam na urlopie macierzynskim do 15.04.2017, umowa o pracę konczy mi sie 26.05.2017a jestem w kolejnej ciąży 8tydz. Pracodawca zaproponowal abym teraz poszla na niewykorzystany urlop do konca umowy a dopiero dzień przed końcem przyniosla L 4 . Jeśli nie wykorzystam teraz urlopu to po drugiej ciąży nie mam co liczyć na ekwiwalent?

  • Jowita pisze:

   Ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypłacany jest w przypadku zakończenia stosunku pracy. Może Pani wykorzystać urlop tak jak proponuje pracodawca a za pozostałą niewykorzystaną część urlopu otrzyma Pani ekwiwalent.

 2. jowita pisze:

  Urlop wypoczynkowy pracownikowi jak najbardziej przysługuje w pełnej wysokości, bez znaczenia jest tutaj fakt przebywania na zasiłku chorobowym, czy dalej rehabilitacyjnym.

  Trudno mi odpowiedzieć ile dni się należy, ponieważ nie znam wymiaru przysługującego urlopu 20 czy 26 dni jaki jest wymiar etatu tego pracownika? I czy pracował od stycznia 2013?

 3. Stanisław pisze:

  Witam serdecznie i proszę o poradę w pewnej sprawie.
  Pracownik od połowy lutego 2013 r. nieprzerwanie przebywał na zwolnieniu lekarskim L-4 a od połowy lipca 2013 r do połowy marca 2014 r. jest na zasiłku rehabilitacyjnym. Moje pytanie dotyczy urlopu wypoczynkowego za 2013 r. Ile dni się należy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>