Komornik Gliwice – czym się zajmuje?

Zaciągnięcie kredytu bądź pożyczki lub kupienie produktu na raty zobowiązuje nas do spłaty tego zobowiązania. Jednak, gdy nie udaje się wyegzekwować zapłaty od dłużnika, potrzebna jest pomoc komornika.  W jaki sposób działa komornik Gliwice, podpowiadamy w tym artykule.

 

Komornik sądowy- jakie są jego prawa oraz obowiązki?

Ustawa o komornikach sądowych w rozumieniu kodeksu cywilnego mówi, że komornik sądowy jest funkcjonariuszem publicznym, który działa przy sądzie rejonowym. Zatem ta profesja jest dość znacząca, podobnie do zawodu prokuratora albo sędziego. Jednak komornika sądowego przy sądzie można odróżnić po tym, że prowadzi własną działalność, czyli kancelarię.

Do głównych zadań komornika należy prowadzenie spraw egzekucji. Czynności egzekucyjne polegają na ściągnięciu z majątku dłużnika należności, które należą się poszkodowanemu. W ramach postępowań egzekucyjnych dąży się do uzyskania określonej kwoty, która została ustalona w sądzie rejonowym. Komornik sądowy przy sądzie rejonowym odpowiada za postępowanie formalne, natomiast zadłużony musi się zgodzić na egzekucję, która jest nieodwołalna. Trzeba też podkreślić, że komornik sądowy nie bada zasadności zaistniałego zobowiązania.

 

Komornik działający przy sądzie rejonowym, a postępowanie komornicze

Do postępowania egzekucyjnego może dojść w momencie, gdy dłużnikom nie śpieszy się do spłacania zadłużenia. Wtedy podmiot odpowiedzialny, czyli wierzyciel może skierować sprawę do sądu. Następnie działać zaczyna kancelaria komornicza. Od wierzyciela zależy też, z jakich środków przymusu skorzysta komornik sądowy przy sądzie rejonowym. Skuteczny komornik będzie wiedział, jak poprowadzić sprawę, aby kwota dla wierzyciela została zwrócona.

Egzekucja wykonana przez komornika sądowego przy sądzie rejonowym może obejmować rachunek bankowy, konto w bankach, wynagrodzenia, świadczenia emerytalne oraz nieruchomości. Komornicy podmiot odpowiedzialny stosują różne środki przymusu w celu egzekucji. W momencie, gdy dłużnik nie zgadza się, by komornik wszedł do mieszkania, ma on prawo tego dokonać w asyście policji.

 

Kancelaria komornicza przy sądzie rejonowym w Gliwicach

Z kancelarii komornika zazwyczaj można skorzystać w tygodniu roboczym. Kancelaria komornicza nr X znajduje się przy ulicy Zawiszy Czarnego 8/1. Kancelaria czynna jest od poniedziałku do piątku. Komornik przyjmuje interesantów od 8:00 do 16:00. W pilnych sprawach warto kontaktować się telefonicznie i pojawić się po uzgodnieniu terminu telefonicznie. Dokładny adres biura to 44 100 Gliwice. Komornik sądowy Gliwice prowadzi egzekucję, wykonuje zabezpieczenie świadczeń, sporządza inwentarz po zmarłym. Więcej informacji można znaleźć  na https://komornikgliwice.com/.

Artykuł zewnętrzny

Print Friendly, PDF & Email
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments