Jakie dokumenty są potrzebne do sprzedaży działki?

Sprzedaż działki podobnie jak sprzedaż nieruchomości jest złożoną procedurą, a wszystkie formalności muszą odbyć się w obecności notariusza. Aby wizyta poszła sprawnie należy jednak dostarczyć do kancelarii odpowiednie dokumenty, które umożliwią przygotowanie umowy. 

 

Dokumenty, które potrzebne są do aktu notarialnego

Na wstępie warto powiedzieć o tym, że lista poszczególnych dokumentów może różnić się w zależności od statusu prawnego nieruchomości. Każdą kwestią indywidualnie zajmuje się notariusz, który prowadzi sprawę. Zachęcamy do kontaktu z naszą kancelarią https://notariusz-wola.pl/, a po przeanalizowaniu sprawy przedstawimy listę dokumentów, które należy przygotować przed pierwszym spotkaniem.

W poniższym artykule przedstawiamy listę niezbędnych dokumentów, które stanowią podstawę i z pewnością będą potrzebne.

 

Działka budowlana niezabudowana

Przede wszystkim należy przedstawić dokument, który potwierdza, że dana nieruchomość jest naszą własnością. Może być to umowa kupna sprzedaży z poprzednim właścicielem czy poświadczenie dziedziczenia. Dodatkowym dokumentem, który będzie niezbędny do sprzedaży nieruchomości każdego typu jest odpis z księgi wieczystej. Stanowi on podstawowe źródło informacji o samej nieruchomości i ewentualnych obciążeniach, które są na nią nałożone.

 

Jeżeli mowa już o kwestiach związanych z obciążeniami to konieczne będzie także przedstawienie zaświadczenia z US mówiącego o tym, że wszystkie kwestie podatkowe są uregulowane.

 

W przypadku działek budowlanych potrzebne będzie także zaświadczenie z urzędu o miejscowym planie zagospodarowania chyba, że zostało już wydane pozwolenie na budowę.

 

Nabywca może wymagać także dodatkowych dokumentów, które dostarczą mu więcej informacji na temat kupowanej nieruchomości. Może poprosić o dostarczenie:

  • Zaświadczenia o tym, że działka nie znajduje się na terenie rewitalizacyjnym
  • Jeżeli działka powstała z podziału większego gruntu konieczne będzie zaświadczenie o tym, że decyzja podziałowa jest ostateczna
  • Zaświadczenie czy sprzedawana działka objęta jest uproszczonym planem urządzenia lasu

 

Działka budowlana zabudowana

W przypadku kiedy przedmiotem sprzedaży jest działka, na której znajdują się nieruchomości potrzebne będą także dodatkowe dokumenty:

  • Informacja o osobach zameldowanych lub o braku meldunku
  • Świadectwo charakterystyki energetycznej

 

Jak widzisz do sprzedaży nieruchomości należy się odpowiednio przygotować i konieczna będzie wizyta w kilku urzędach:

  • Urzędzie Skarbowym
  • Urzędzie Miasta lub Gminy
  • Starostwie Powiatowym

Z pewnością notariusz, który będzie prowadził sprawę udzieli Ci dodatkowych informacji w razie potrzeby.

Artykuł zewnętrzny

Print Friendly, PDF & Email
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments