Kto dziedziczy spadek? Musisz o tym wiedzieć

Prawo spadkowe w Polsce wbrew pozorom nie jest skomplikowane. Nie każdy jednak ma czas i chęci, by zaznajomić się z przepisami prawa cywilnego dotyczącymi spadku. Trzeba jednak przyznać, że warto znać te regulacje, gdyż tak naprawdę nigdy nie wiadomo, kiedy ich znajomość się przyda. Jak wygląda prawo spadkowe w Polsce? Kto po kim dziedziczy? Na te oraz na wiele innych pytań odpowiedzi znaleźć można w poniższym artykule.

 

Prawo spadkowe

Tak naprawdę, dopóki nikt bliski z rodziny nie umiera, nie myśli się o tym, kto otrzyma określone dobra materialne. Gdy jednak człowiek staje nagle w obliczu tragedii i przychodzi mu pożegnać się z rodzicem, mężem lub krewnym, pojawiają się pytania, jak rozwiązać wówczas kwestie spadkowe, komu przypada nieruchomość i środki pieniężne pozostawione po zmarłym. Tego rodzaju kwestie zostały uregulowane w kodeksie cywilnym. Prawa spadkowe to prawa ustawowe, które pomagają ustalić, kto dziedziczy po kim, gdy dana osoba umiera. Są złożone i różnią się w zależności od sytuacji rodzinnej. Zasadniczo przepisy te pomagają określić, kto co zyskuje po śmierci danej osoby. Dziedziczenie może przysporzyć jednak poważne problemy, jeśli zmarły zostawił po sobie tylko długi.

 

Dziedziczenie ustawowe

W Polsce główne prawo dziedziczenia nazywa się dziedziczeniem ustawowym. Oznacza to, że przepisy ściśle regulują, kto po kim i w jakim stopniu dziedziczy majątek. Najłatwiej zobrazować sytuację na przykładzie czteroosobowej rodziny (rodzice i dwójka dzieci). Gdy umiera kobieta, to jej mąż dziedziczy po niej połowę ich majątku, a druga połowa należy do dzieci, po 1/2. Potwierdzenie nabycia spadku można dokonać zarówno u notariusza, jak i w sądzie. Jeżeli zmarły nie zostawił długów, a jego spadkobiercy bez problemu dogadują się w kwestii podzielenia majątku, to szybko i sprawnie można dokonać wszelkich formalności już na jednym spotkaniu w kancelarii notarialnej. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy umiera kobieta, która nie ma męża ani dzieci, ani też rodziców, jednak posiada np. czworo rodzeństwa. Jeżeli posiada mieszkanie, samochód oraz środki pieniężne to wówczas zgodnie z ustawą w pierwszej kolejności dziedziczą po niej w równym stopniu jej najbliżsi, czyli rodzeństwo. Wszystko jest dobrze, jeżeli rodzeństwo jest ze sobą zgodne.

 

Spadek – jak to wygląda gdzie indziej?

Chociaż system ten jest powszechny w całej Europie, prawa spadkowe innych krajów mogą znacznie różnić się od normy. Na przykład we Francji obowiązuje prawo spadkowe zwane „hérédité intestinale”, zgodnie z którym cały majątek bez testamentu automatycznie trafia do pozostałych przy życiu krewnych. W innych krajach europejskich obowiązują różne przepisy określające, kto może dziedziczyć ustawowo, a kto przejmuje wszystkie dobra w momencie, gdy zmarły pozostawił np. testament.

 

Testament jest bardzo ważnym dokumentem, który respektowany jest przez sądy, gdyż to w nim jest zawarta wola zmarłego. Niestety coraz częściej rodziny po śmierci bliskich nie respektują woli spadkodawcy, tylko dochodzą swoich praw w sądzie, podważając testament.

Więcej o aspektach prawnych możesz dowiedzieć się z bloga Radcy Prawnego Ewa Tomala

Artykuł zewnętrzny

Print Friendly, PDF & Email
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments