O co powinien zadbać pracodawca podczas wdrażania nowego pracownika?

Czasy, w których pracownik po podjęciu zatrudnienia w nowej firmie jest pozostawiany sam sobie, na szczęście odchodzą do lamusa. Coraz więcej pracodawców zdaje sobie sprawę ze znaczenia prawidłowego onboardingu. O co należy zadbać, wdrażając nową osobę do zespołu, na każdym etapie tego procesu?

 

1.Przed przyjściem do pracy Cały proces wdrażania pracownika powinien trwać kilka tygodni. Pierwszy etap warto rozpocząć jeszcze przed przybyciem nowej osoby do zespołu. Powinien on obejmować: Dobrym pomysłem jest wysłanie do nowego pracownika powitalnej wiadomości e-mail z kilkoma informacjami dotyczącymi organizacji pracy, najważniejszych zasad obowiązujących w firmie i dokumentów, które musi dostarczyć.

    1. przygotowanie stanowiska pracy i wszelkich niezbędnych narzędzi,
    2. konfigurację poczty elektronicznej i niezbędnych dostępów,
    3. przygotowanie dokumentów,
    4. zaplanowanie ewentualnych szkoleń.

 

2. Pierwszy dzień Pierwszy dzień w nowym miejscu pracy nie musi być trudny. Warto poświęcić chwilę czasu na oprowadzenie pracownika po firmie i opowiedzenie mu o zespole. Warto przedstawić mu kilku współpracowników oraz zadbać o to, by zespół należycie go przywitał. Należy zadbać o przyjazną atmosferę sprzyjającą budowaniu relacji. Pierwszego dnia warto też zadbać o formalności, np. uzupełnianie i podpisywanie dokumentów.

 

3. Pierwsze tygodnie w nowej pracy Na dalszym etapie wdrażania niezbędne jest wsparcie. Znakomicie sprawdza się tzw. buddy onboarding. Polega on na przydzieleniu nowemu pracownikowi tzw. buddy, czyli „kumpla”, który pełni funkcje przewodnika i mentora. Buddy pomaga zapoznać się z zespołem i systemem pracy, zapewnia wsparcie mentalne i jest osobą, do której można się zwrócić z pytaniami. Pracownik pełniący tę funkcję powinien być więc otwarty, przyjazny i mieć bardzo dobre zdolności komunikacyjne. Ważne również, aby miał odpowiednie doświadczenie i wiedzę!

 

4. Pełne wdrożenie Przy dobrze prowadzonym onboardingu pełne wdrożenie do pracy powinno trwać kilka tygodni. Na tym etapie warto zebrać feedback od samego pracownika, a także buddy’ego oraz zespołu. Jest to również dobry czas na planowanie rozwoju oraz wyznaczanie celów.

Artykuł zewnętrzny

 

Print Friendly, PDF & Email
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments