Urlop bezpłatny bez zgody pracownika?

Czy pracodawca bez zgody pracownika może wysłać go na bezpłatny urlop?

 

Nie. Zgodnie z art. 174 § 1 Urlopu bezpłatnego udziela się na pisemny wniosek pracownika. Lub za zgodą pracownika, wyrażoną na piśmie gdy celem jest wykonywanie pracy u innego pracodawcy przez okres ustalony w zawartym w tej sprawie porozumieniu z pracodawcami. Art. 1741 § 1

 

Wniosek

Pracodawca nie może zmusić pracownika, by ten udał się na urlop bezpłatny.

 

Orzecznictwo:

Sąd Apelacyjny w Łodzi w wyroku z dnia 15 października 1996 r., III AUa 34/96, uznał, że: „Udzielenie pracownikowi urlopu bezpłatnego – niezgodnie z  art. 174 § 1 k.p. – z inicjatywy pracodawcy i bez pisemnego wniosku  o jego  udzielenie jest w świetle prawa bezskuteczne”.

 

 

Print Friendly, PDF & Email

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Wątki komentarzy
0 Odpowiedzi
1 Obserwujący
 
Najwięcej reakcji na komentarz
Najciekawszy komentarz
1 Autorzy komentarzy
Magdalena Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Magdalena
Magdalena

Witam jestem w nietypowej sytuacji pani kadrowa źle wyliczyła mi urlop tzn na dzień 1 grudzień miałam jeszcze 19dni urlopu i skutkiem tego w miesiacu grudniu zostałam wysłana na zaległy urlop 11 dni lecz przy rozliczeniu wypłaty okazało się że mam 5dni bezpłatnego urlopu.