Informacja o warunkach zatrudnienia
Pracodawca zatrudniający powyżej 20 pracowników, informuje pracownika na piśmie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę, o:
- obowiązującej pracownika dobowej i tygodniowej normie czasu pracy,
- częstotliwości wypłat wynagrodzenia za pracę,
- wymiarze przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego,
- obowiązującej pracownika długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę,
- układzie zbiorowym pracy, którym pracownik jest objęty.
Poinformowanie pracownika o pierwszych czterech warunkach pracy może nastąpić poprzez pisemne wskazanie odpowiednich przepisów prawa pracy.
Przykład
- obowiązującą dobową i tygodniową normę czasu określa art. 129 § 1 K.p.
- wynagrodzenie wypłacane jest w ostatnim dniu każdego miesiąca, gdy dzień wypłaty wypada w dniu wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłacane jest w dniu bezpośrednio poprzedzającym ten dzień,
- wymiar przysługującego urlopu wypoczynkowego określa art. 154 K.p.
- okres wypowiedzenia zawartej umowy określa (w zależności od rodzaju umowy): art. 33 K.p. dla umów zawartych na czas określony; art. 331 K.p. dla umów zawartych na czas zastępstwa; art. 34 K.p. dla umów zawartych na okres próbny; art. 36 dla umów zawartych na czas nieokreślony.
Z kolei pracodawcy zatrudniający mniej niż 20 pracowników jednocześnie nie mający obowiązku ustalenia regulaminu pracy mają obowiązek dodatkowo poinformowania pracowników, o:
- obowiązującej porze nocnej,
- terminie i czasie wypłaty wynagrodzenia,
- przyjętym sposobie potwierdzania przez pracowników przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy.
Z powyższego wynika, że obowiązek przekazania pisemnej informacji o warunkach zatrudnienia obejmuje wszystkich pracodawców, a nie tylko pracodawców nie mających obowiązku ustalenia regulaminu. Z tą różnicą, że dla pracodawców zobowiązanych do ustalenia regulaminu pracy informacja zawiera pięć warunków zatrudnienia, a dla pozostałych pracodawców jeszcze trzy dodatkowe warunki zatrudnienia.
Podstawa prawna: art. 29 K.p.
Dodaj komentarz
2 komentarzy do "Informacja o warunkach zatrudnienia"
Pracodawca może zaproponować zmianę na mocy porozumienia stron w przypadku braku zgody pracownika będzie to jednostronna decyzja pracodawcy czyli wypowiedzenie warunków płacy i pracy.
W przypadku wypowiedzenia zmieniającego pracownik do połowy okresu wypowiedzenia ma czas na złożenie oświadczenia o odmowie przyjęcia nowych warunków i umowa ulegnie rozwiązaniu wraz końcem okresu wypowiedzenia.
W przypadku gdy pracownik nie złoży stosownego oświadczenia do połowy okresu wypowiedzenia, uważa się, że wyraził zgodę na nowe warunki. Zmiana zaczyna obowiązywać wraz z upływem okresu wypowiedzenia.
A co, jeżeli pracodawca poinformował mnie o warunkach zatrudnienia, dał do podpisania umowę z tymi samymi warunkami, ale po tygodniu szkolenia okazało się, że warunki zatrudnienia będą się znacznie różnić i otrzymam aneks do umowy (oczywiście warunki te będą gorsze)?