Napisane przez on 21/06/2015 in Umowy o pracę | 2 komentarze

Informacja o warunkach zatrudnienia

Pracodawca zatrudniający powyżej 20 pracowników, informuje pracownika na piśmie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę, o:

 1. obowiązującej pracownika dobowej i tygodniowej normie czasu pracy,
 2. częstotliwości wypłat wynagrodzenia za pracę,
 3. wymiarze przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego,
 4. obowiązującej pracownika długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę,
 5. układzie zbiorowym pracy, którym pracownik jest objęty.

 

Poinformowanie pracownika o pierwszych czterech warunkach pracy może nastąpić poprzez pisemne wskazanie odpowiednich przepisów prawa pracy.

Przykład

 1. obowiązującą dobową i tygodniową normę czasu określa art. 129 § 1 K.p.
 2. wynagrodzenie wypłacane jest w ostatnim dniu każdego miesiąca, gdy dzień wypłaty wypada w dniu wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłacane jest w dniu bezpośrednio poprzedzającym ten dzień,
 3. wymiar przysługującego urlopu wypoczynkowego określa art. 154 K.p.
 4. okres wypowiedzenia zawartej umowy określa  (w zależności od rodzaju umowy):  art. 33 K.p. dla umów zawartych na czas określony; art. 331  K.p. dla umów zawartych na czas zastępstwa; art. 34 K.p. dla umów zawartych na okres próbny; art. 36 dla umów zawartych na czas nieokreślony.

 

Z kolei pracodawcy zatrudniający mniej niż 20 pracowników jednocześnie nie mający obowiązku ustalenia regulaminu pracy mają obowiązek dodatkowo poinformowania pracowników, o:

 1. obowiązującej porze nocnej,
 2. terminie i czasie wypłaty wynagrodzenia,
 3. przyjętym sposobie potwierdzania przez pracowników przybycia i obecności  w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy.

 

Z powyższego wynika, że obowiązek przekazania pisemnej informacji o warunkach zatrudnienia obejmuje wszystkich pracodawców, a nie tylko pracodawców nie mających obowiązku ustalenia regulaminu. Z tą różnicą, że dla pracodawców zobowiązanych do ustalenia regulaminu pracy informacja zawiera pięć warunków zatrudnienia, a dla pozostałych pracodawców jeszcze trzy dodatkowe warunki zatrudnienia.

 

 

Podstawa prawna: art. 29 K.p.

 

Print Friendly

2 Odpowiedzi na post “Informacja o warunkach zatrudnienia”

 1. Jowita pisze:

  Pracodawca może zaproponować zmianę na mocy porozumienia stron w przypadku braku zgody pracownika będzie to jednostronna decyzja pracodawcy czyli wypowiedzenie warunków płacy i pracy.

  W przypadku wypowiedzenia zmieniającego pracownik do połowy okresu wypowiedzenia ma czas na złożenie oświadczenia o odmowie przyjęcia nowych warunków i umowa ulegnie rozwiązaniu wraz końcem okresu wypowiedzenia.

  W przypadku gdy pracownik nie złoży stosownego oświadczenia do połowy okresu wypowiedzenia, uważa się, że wyraził zgodę na nowe warunki. Zmiana zaczyna obowiązywać wraz z upływem okresu wypowiedzenia.

 2. wero pisze:

  A co, jeżeli pracodawca poinformował mnie o warunkach zatrudnienia, dał do podpisania umowę z tymi samymi warunkami, ale po tygodniu szkolenia okazało się, że warunki zatrudnienia będą się znacznie różnić i otrzymam aneks do umowy (oczywiście warunki te będą gorsze)?

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>