Urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim

Pracodawca nie może odmówić udzielenia urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim.

 

Zgodnie z Kodeksem pracy art. 163 § 3. Na wniosek pracownicy udziela się jej urlopu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim; dotyczy to także pracownika – ojca wychowującego dziecko lub pracownika – innego członka najbliższej rodziny, o którym mowa w art. 1751 pkt 3, który korzysta z urlopu macierzyńskiego.

 

wyrok SN z dnia 20.08.2001r. I PKN 590/00

Pracodawca nie jest związany wnioskiem pracownika zawierającym propozycję terminu udzielenia mu urlopu wypoczynkowego. Jest jednak związany takim wnioskiem pochodzącym od pracownicy, która urodziła lub ma urodzić dziecko i chciałaby skorzystać z urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. (Wyrok SN z dnia 20.08.2001r. I PKN 590/00).

 

Przykład

Pracownica po urlopie macierzyńskim, który kończy się  15 lipca 2020 r. zamierza od 16 lipca  2020 r. wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy, oraz cały bieżący urlop, a następnie przejść na urlop wychowawczy. Pracodawca jest związany wnioskiem pracownicy w sprawie udzielenia jej urlopu wypoczynkowego.

 

Kiedy pracodawca nie ma obowiązku udzielenia urlopu wypoczynkowego po urlopie macierzyńskim

Przykład

Pracownica po urlopie macierzyńskim, który kończy się  14 lipca 2020 r. zamierza w okresie:

  • 15 i 16 lipca 2020 wykorzystać zwolnienie od pracy przewidziane w art. 188 K.p.
  • od 17 lipca 2020r. urlop wypoczynkowy

Pracodawca nie jest związany wnioskiem pracownicy w sprawie udzielenia jej urlopu wypoczynkowego, ponieważ korzystanie z urlopu wypoczynkowego nie rozpoczyna się bezpośrednio po urlopie macierzyńskim.

 

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 26 czerwca 1974r. Kodeks pracy,
  • Wyrok SN z dnia 20.08.2001r. I PKN 590/00.
Print Friendly, PDF & Email
Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anna
Anna
3 lat temu

Witam,chciałabym się dowiedzieć w jaki wiążący sposób dostarczyć wniosek urlopowy szefowi? Obecnie przebywam na rocznym urlopie zwiazanym z urodzeniem dziecka , po jego zakończeniu chciałabym wykorzystać zaległy i bieżący urlop wypoczynkowy, o czym sygnalizowalam pracodawcy. Chcę złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy, ale pracodawca jest dla mnie nieuchwytny tzn.: nie odbiera ode mnie telefonów, po nagraniu na pocztę z prośbą o kontakt również nie odpowiada. Jak dzwonię do firmy to ciągle go nie ma, jadę do firmy tez go nie ma. W jaki wiążący sposób dostarczyć wniosek? Czy wysłać emailem?Ale czy odczyta ode mnie wiadomosc? Czy wysłanie listem poleconym z potwierdzeniem… Czytaj więcej »

Anna
Anna
w odpowiedzi do  Jowita
3 lat temu

A czy jest jakas podstawa prawna czy wyrok sądowy mowiacy o tym, ze wyslanie wniosku urlopowego w tej sytuacji jest wiazace?