Urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim

Zgodnie z art. 163 § 3 Kodeksu pracy, na wniosek pracownicy udziela się jej urlopu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim co oznacza, że pracodawca jest zobowiązany wnioskiem pracownika pod warunkiem, że między ostatnim dniem pobytu na macierzyńskim a pierwszym dniem urlopu wypoczynkowego nie może być żadnej przerwy.

Czyli nie wnioskujemy w pierwszej kolejności po urlopie macierzyńskim np. o dwa dni wolne na opiekę na dziecko lub nie wracamy do pracy na tydzień a następnie wnioskujemy o urlop wypoczynkowy, w takim przypadku pracodawca nie będzie zobowiązany do udzielania urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim lecz udzieli nam urlopu np. zgodnie z planem urlopów.

Jak wyjaśnia Sąd Najwyższy w wyroku z 20 sierpnia 2001 r. (sygn akt I PKN 590/00, OSNP 2003/14/336). Pracodawca nie jest związany wnioskiem pracownika zawierającym propozycję terminu udzielenia mu urlopu wypoczynkowego. Jest jednak związany takim wnioskiem pochodzącym od pracownicy, która urodziła lub ma urodzić dziecko i chciałaby skorzystać z urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Obowiązek udzielenia urlopu dotyczy również pracownika-ojca korzystającego z ww. urlopu , oraz z urlopu ojcowskiego.

Przykład

Pracownica po urlopie macierzyńskim, który kończy się  15 września 2015 r. zamierza od 16 września 2015 r. wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy, oraz cały bieżący urlop, a następnie przejść na urlop wychowawczy. Pracodawca jest zobowiązany wnioskiem pracownicy w sprawie udzielenia jej urlopu wypoczynkowego.

 

Kiedy pracodawca nie ma obowiązku udzielenia urlopu wypoczynkowego po urlopie macierzyńskim

Przykład

Pracownica po urlopie macierzyńskim, który kończy się  15 września 2015 r. zamierza od 16 września 2015 r. wykorzystać 2 dni opieki nad dzieckiem (art. 188 K.p), a następnie od 18 września 2015 r. wnioskuje o zaległy urlop wypoczynkowy, oraz cały bieżący urlop, a następnie zamierza przejść na urlop wychowawczy. Pracodawca nie jest zobowiązany wnioskiem pracownicy w sprawie udzielenia jej urlopu wypoczynkowego.

Art. 163 § 3 mówi precyzyjnie o udzieleniu urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. A w tym przykładzie zdarzenie to nie następuje bezpośrednio: urlop wypoczynkowy po macierzyńskim, co za tym idzie pracodawca może ale nie musi udzielić urlopu wypoczynkowego. 

Print Friendly, PDF & Email

3
Dodaj komentarz

avatar
1 Wątki komentarzy
2 Odpowiedzi
0 Obserwujący
 
Najwięcej reakcji na komentarz
Najciekawszy komentarz
3 Autorzy komentarzy
AnnaJowitaAnna Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Anna
Anna

Witam,chciałabym się dowiedzieć w jaki wiążący sposób dostarczyć wniosek urlopowy szefowi? Obecnie przebywam na rocznym urlopie zwiazanym z urodzeniem dziecka , po jego zakończeniu chciałabym wykorzystać zaległy i bieżący urlop wypoczynkowy, o czym sygnalizowalam pracodawcy. Chcę złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy, ale pracodawca jest dla mnie nieuchwytny tzn.: nie odbiera ode mnie telefonów, po nagraniu na pocztę z prośbą o kontakt również nie odpowiada. Jak dzwonię do firmy to ciągle go nie ma, jadę do firmy tez go nie ma. W jaki wiążący sposób dostarczyć wniosek? Czy wysłać emailem?Ale czy odczyta ode mnie wiadomosc? Czy wysłanie listem poleconym z potwierdzeniem… Czytaj więcej »