Urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim

Pracodawca nie może odmówić udzielenia urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim.

 

Zgodnie z Kodeksem pracy art. 163 § 3. Na wniosek pracownicy udziela się jej urlopu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim; dotyczy to także pracownika – ojca wychowującego dziecko lub pracownika – innego członka najbliższej rodziny, o którym mowa w art. 1751 pkt 3, który korzysta z urlopu macierzyńskiego.

 

wyrok SN z dnia 20.08.2001r. I PKN 590/00

Pracodawca nie jest związany wnioskiem pracownika zawierającym propozycję terminu udzielenia mu urlopu wypoczynkowego. Jest jednak związany takim wnioskiem pochodzącym od pracownicy, która urodziła lub ma urodzić dziecko i chciałaby skorzystać z urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim.

 

Przykład

Pracownica po urlopie macierzyńskim, który kończy się  15 lipca 2020 r. zamierza od 16 lipca  2020 r. wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy, oraz cały bieżący urlop, a następnie przejść na urlop wychowawczy. Pracodawca jest związany wnioskiem pracownicy w sprawie udzielenia jej urlopu wypoczynkowego.

 

Kiedy pracodawca nie ma obowiązku udzielenia urlopu wypoczynkowego po urlopie macierzyńskim

Przykład

Pracownica po urlopie macierzyńskim, który kończy się  14 lipca 2020 r. zamierza w okresie:

  • 15 i 16 lipca 2020 wykorzystać zwolnienie od pracy przewidziane w art. 188 K.p.
  • od 17 lipca 2020r. urlop wypoczynkowy

Pracodawca nie jest związany wnioskiem pracownicy w sprawie udzielenia jej urlopu wypoczynkowego, ponieważ korzystanie z urlopu wypoczynkowego nie rozpoczyna się bezpośrednio po urlopie macierzyńskim.

 

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 26 czerwca 1974r. Kodeks pracy,
  • Wyrok SN z dnia 20.08.2001r. I PKN 590/00.
Print Friendly, PDF & Email
Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anna
Anna
7 lat temu

Witam,chciałabym się dowiedzieć w jaki wiążący sposób dostarczyć wniosek urlopowy szefowi? Obecnie przebywam na rocznym urlopie zwiazanym z urodzeniem dziecka , po jego zakończeniu chciałabym wykorzystać zaległy i bieżący urlop wypoczynkowy, o czym sygnalizowalam pracodawcy. Chcę złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy, ale pracodawca jest dla mnie nieuchwytny tzn.: nie odbiera ode mnie telefonów, po nagraniu na pocztę z prośbą o kontakt również nie odpowiada. Jak dzwonię do firmy to ciągle go nie ma, jadę do firmy tez go nie ma. W jaki wiążący sposób dostarczyć wniosek? Czy wysłać emailem?Ale czy odczyta ode mnie wiadomosc? Czy wysłanie listem poleconym z potwierdzeniem… Czytaj więcej »

Anna
Anna
w odpowiedzi do  Jowita
7 lat temu

A czy jest jakas podstawa prawna czy wyrok sądowy mowiacy o tym, ze wyslanie wniosku urlopowego w tej sytuacji jest wiazace?