Przerwy na karmienie dziecka

Pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy wliczanych do czasu pracy. Pracownica karmiąca więcej niż jedno dziecko ma prawo do dwóch przerw w pracy, po 45 minut każda.  Przerwy w pracy mogą być na wniosek pracownicy udzielane łącznie.

 

Pracownicy zatrudnionej przez czas krótszy niż 4 godziny dziennie przerwy na karmienie nie przysługują. Jeżeli czas pracy pracownicy nie przekracza 6 godzin dziennie, przysługuje jej przerwa na karmienie.

 

Dzieci Czas pracy Ilość przerw w ciągu dnia jeżeli

pracujesz co najmniej 6 godzin

Ilość przerw w ciągu dnia jeżeli pracujesz mniej niż 6 godzin dziennie Ilość przerw w ciągu dnia jeżeli pracujesz mniej niż 4 godziny dziennie
1 dziecko 30 minut 2 1 0
2 dzieci i więcej 45 minut 2 1 0

 

Przerwy na karmienie udzielane są na wniosek pracownicy na podstawie jej oświadczenia o karmieniu dziecka piersią. Nie ma żadnych ograniczeń czasowych co do tego, jak długo kobieta może korzystać z tego przywileju. Wzór wniosku o karmienie dziecka do pobrania TUTAJ oraz wzór oświadczenia o zaprzestaniu karmienia dziecka do pobrania TUTAJ

 

Art. 187 Kodeksu pracy nie mówi w jakich porach pracownica może korzystać z przerw na karmienie, przewiduje jedynie, że na wniosek pracownika przerwy te mogą być udzielane łączenie przykładowo zamiast dwóch 30 minutowych przerw można wnioskować o udzielenie jednej godzinnej przerwy w czasie dnia pracy. Nie ma przeszkód w korzystaniu z przerw w ten sposób, że pracownik będzie rozpoczynał pracę o godzinę później albo kończyć pracę o godzinę wcześniej albo o 1,5 godziny.

 

Nie ma podstaw prawnych do żądania od pracownicy karmiącej dziecko piersią przedstawienia zaświadczenia lekarskiego, potwierdzającego tę okoliczność. Żadne przepisy prawne nie przewidują również obowiązku wystawiania przez lekarzy zaświadczenia o karmieniu piersią.

 

Za czas przerwy przysługuje wynagrodzenie tak jakby w tym czasie pracownik pracował.

  

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy
Print Friendly, PDF & Email
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments