Umowa na czas określony a ciąża

Problematyka zatrudnienia na okres próbny w okresie ciąży, uregulowana została w art. 177 Kodeksu pracy:

§ 1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

§ 2. Przepisu § 1 nie stosuje się do pracownicy w okresie próbnym nieprzekraczającym jednego miesiąca.

§ 3. Umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

 

Omówienie powyższego przepisu:

  1. Bez względu na wiek ciąży, przy zatrudnieniu na okres próbny nie przekraczający jednego miesiąca, pracodawca nie ma obowiązku przedłużenia umowy do dnia porodu.

Przykład

Pani Filomena P. będąc w 4 miesiącu ciąży, podjęła zatrudnienie na umowę o pracę na jeden miesiąc na okres próbny od 1 do 30.06.2018r. Pracodawca nie ma obowiązku przedłużenia umowy do dnia porodu.

 

  1. Umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie 3 miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

Przykład

Pani Filomena P., podjęła zatrudnienie na umowę o pracę  na czas określony od 01.02 do 30.06.2018r. w ostatnim dniu zatrudnienia będzie w 2 miesiącu ciąży. Koniec umowy przypada przed upływem 3 miesiąca ciąży, pracodawca nie jest zobowiązany do przedłużenia umowy i umowa ulegnie rozwiązaniu z upływem czasu na który była zawarta. Ale gdyby w ostatnim dniu zatrudnienia była np. w 4 miesiącu ciąży, pracodawca zobowiązany jest do przedłużenia umowy do dnia porodu.

 

Przykład

 Katarzyna C.  zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony do 31 maja. W dniu 17 marca przedstawiła pracodawcy zaświadczenie lekarskie stwierdzające 7 tydzień ciąży. Pracodawca zobowiązany będzie do przedłużenia umowy.

 

Przedłużenie umowy do dnia porodu uprawnia pracownika do zasiłku macierzyńskiego w pełnym przysługującym wymiarze wynikającym z przepisów Kodeksu pracy.

Zgodnie z art. 185 § 1 Kodeksu pracy, stan ciąży powinien być stwierdzony świadectwem lekarskim.

 

Jak liczyć upływ trzeciego miesiąca ciąży

Upływ trzeciego miesiąca ciąży oblicza się w miesiącach księżycowych, gdzie 1 miesiąc księżycowy odpowiada 4 tygodniom ciąży czyli 28 dniom.

3 miesiące x 28 dni = 84 dni

84 dni : 7 dni = 12 tygodni

Kodeksowy upływ 3 miesiąca ciąży = 12 tygodniom a ostatnim dniem w którym pracodawca jest zobowiązany do przedłużenia umowy upływa z  84 dniem ciąży.

Wyrok SN z 15 stycznia 2019r. II PK 252/17
Zasady obliczania terminu, w którym upłynął trzeci miesiąc i aktywowała się ochrona, o której mowa w art. 177 § 3 k.p. wyjaśniono w wyroku Sądu Najwyższego z 5 grudnia 2002 r. I PK 33/02 (OSNP 2004 nr 12, poz. 204). Z jego uzasadnienia wynika, że termin upływu trzeciego miesiąca ciąży oblicza się w równej miary miesiącach księżycowych (28 dni). Oznacza to, że dla aktywowania ochrony przewidzianej w art. 177 § 3 k.p. konieczne jest ustalenie, że w dniu, w którym umowa o pracę na czas określony miała ulec rozwiązaniu, upłynęło już co najmniej 85 dni (3 miesiące księżycowe + 1 dzień) od dnia poczęcia. Ochrona z art. 177 § 3 k.p. przysługuje bowiem dopiero po upływie trzeciego miesiąca ciąży, a nie w okresie do zakończenia trzeciego miesiąca ciąży.

 

Przedłużenie umowy do dnia porodu pracownikowi tymczasowemu

 

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 26 czerwca 1974r Kodeks pracy
  • wyrok SN z dnia 5 grudnia 2012r I PK 33/02, OSNP 2004/12/204
Print Friendly, PDF & Email
Subskrybuj
Powiadom o
guest
595 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marta
Marta
2 lat temu

Dzień dobry, chciałabym się dowiedzieć kiedy mogę bezpiecznie powiedzieć pracodawcy o ciąży. Obecnie jestem w 4 tygodniu ciąży. Moja umowa jest ważna do 31.12.2021. Wiem, że zostanie przedłużona, chciałabym też prosić o podwyżkę przy przedłużeniu, jednak podejrzewam, że umowa zostanie przedłużona na rok, maksymalnie 3 lata.

Kiedy zatem mogę powiedzieć pracodawcy o ciąży, zakładając, że umowę przedłuży mi na rok, tak aby w razie czego przysługiwało mi płatne L4 oraz zasiłek macierzyński?

Patrycja
Patrycja
2 lat temu

Cześć, mam pytanie.
Posiadam umowę na czas nieokreślony jednak w pracy zmienia się spółka i placówkę przejmuje nowy pracodawca. Czy będąc w ciąży mogę być spokojna o powrót w to samo miejsce, mimo ze umowę mam na starą spółkę? Czy nowy pracodawca ma obowiązek podpisać ze mną nową umowę? Czy w razie gdybym dostała już nową umowę muszę przepracować jakiś określony czas zanim pójdę na L4?
Dziękuję za odpowiedz.

Renata
Renata
2 lat temu

Cześć mam pytanie pierwsza umowę dostałam na 1 miesiąc i teraz podpisałam kolejna umowę na 1 miesiąc okresu próbnego u tego samego pracodawcy okazało się że jestem w ciąży czy pracodawca ma prawo przedłużyć mi umowę do dnia porodu proszę o odp

Renata
Renata
w odpowiedzi do  Jowita
2 lat temu

Czyli jak zorumie umowa powinna mi zostać przedłużona do dnia porodu

Justyna
Justyna
2 lat temu

Cześć, jestem zatrudniona na 3/4 etatu na okres próbny 6m-cy, przepracowalam już ponad m-c ale niedawno dowiedziałam się, że jestem na początku ciąży. I teraz moje pytanie jakie prawa mi przysługują i od kiedy mogłabym pójść na l4 i w ogóle jaki sposób będzie ono wypłacane jeśli nie mam pełnego etatu a w dalszej kolejności jak wygląda potem macierzyński? Pozdrawiam

Agnieszka
Agnieszka
2 lat temu

Witam, chciałabym od 2 miesiąca ciazy isc na zwolnienie l4 czyli od początku listopada. Umowa na czas określony kończy mi się na koniec listopada. Czy w takim przypadku pracodawca przedluzy mi umowę? Zgodnie z upływem tygodni do ostatniego dnia umowy tj. Do 30.11. Będę w 13 tyg ciazy

Ola
Ola
2 lat temu

Dzień dobry. Miałam umowe o pracę od 12 lipca, na okres próbny, do 11 wrzesnia. Dostałam kolejną umowę w tej samej firmie od 12 wrzesnia do końca Marca przyszego roku(podpisałam ją kilka dni wczesniej). Tylko, że 12 Września to Niedziela i rozpoczęcie pracy nastąpiłoby jutro, czyli 13.09. Jestem w 23 tygodniu ciąży i rozchorowałam się. Czy mogę teraz iść na zwolnienie? Mimo że nie przepracowałam jeszcze ani jednego dnia na nowej umowie, ale mam ciągłość zatrudnienia od 2 miesiecy?

Anna
Anna
2 lat temu

Witam, jestem w 14 tyg ciąży podpisałam dzisiaj umowe o prace, czy po 1 miesiacu pracy mogę iść na zwolnienie lekarskie, a umowa zostanie przedluzona do dnia porodu ? Czy zostanie zerwana ?

Kinga
Kinga
2 lat temu

Witam, jestem zatrudniona na czas określony umowa kończy się 31.08 od maja jestem na zwolnieniu lekarskim z powodu ciąży. Firma chce teraz podpisać ze mną umowę na czas nieokreślony . Jaki jest interes firmy podpisywać umowę z pracownikiem który nie pracuje ? Czy ja przez to nie stracę żadnych świadczeń po urodzeniu dziecka ?

Kasia
Kasia
2 lat temu

Dzień dobry, w dniu dzisiejszym podpisałam przedłużenie umowy na czas 2 lat. Poprzednia był to okres próbny na 2 miesiące. Kiedy mogę iść na zwolnienie spowodowane ciąża jeśli jestem w 4 miesiącu? Póki co nikt w pracy o tym nie wie.

Małgorzata
Małgorzata
2 lat temu

Witam mam pytanie dostałam anks do umowy zmiana etatu na caly , między czasie dowiedziałam że jestem ciąży teraz moje pytanie jak dostałam anks 1 sierpnia czy moge iść na l4 czy muszę odczekać 30 dni? Lekarza każe mi iść na l4 A ja nie wiem czy mogę?

Małgorzata
Małgorzata
w odpowiedzi do  Jowita
2 lat temu

Dziękuję za odpowiedź

Małgorzata
Małgorzata
w odpowiedzi do  Małgorzata
2 lat temu

Jeżeli jeszcze mogła się zapytać , jeżeli mam umowę od 1 czerwca na czas nie określony tylko pierw szef dał mi umowę na 1/4 na dwa miesiące po tym okresie dostałam anks na caly etat na czas nie określony,proszę mi powiedzieć czy również na leży mi się płatne l4 bo wiem że 20 osób pracodawca płacić 33 dni później ZUS

Małgorzata
Małgorzata
w odpowiedzi do  Jowita
2 lat temu

Czyli jak bym poszła na l4 obecnie to będzie ono płatne, ma ciążę zagrożona i lekarza mówi że muszę iść l4 i dużo leżeć Ale też boję się że jak pójdę na l4 to szef mi nie zapłaci za l4 bo mi powiedział że muszę 30 dni przechodzi po tym dostaniu anksu

Małgorzata
Małgorzata
w odpowiedzi do  Jowita
2 lat temu

Więc muszę przechodzić 30 dni
Jeżeli z 1/4 zmieniłam na caly etat ?

Martyna
Martyna
w odpowiedzi do  Jowita
2 lat temu

Witam, zatrudniłam się umowę dostałam od razu na rok czasu jestem w ciąży a przepracowałem 2tyg . Czy mogę iść na L4? Czy będą mi płacić

Martyna
Martyna
w odpowiedzi do  Jowita
2 lat temu

Wcześniej byłam za granicą 2lata . Czyli ani złotówki nie dostanę? Dziwne bo jeszcze przed praca zagranicą jak dawałam l4to mi płacili a w pracy byłam 2dni..

Kasia
Kasia
2 lat temu

Umowę o pracę mam od 18.05.2020 na czas określony do 17.08. 2021. Obecnie jestem na l4 i końcówka ciąży TP 11.08. Lekarz wystawił ostatnie l4 do TP. Czy po terminie porodu jeśli nie nastąpi jeszcze rozwiązanie mogę składać wniosek o urlop macierzyński? Czy taki urlop należy mi się jeśli umowa skończy się przed urodzeniem dziecka?

Marzena
Marzena
w odpowiedzi do  Jowita
2 lat temu

Mam pytanie jetwm w 7 tyg ciazy a umowa konczy mi sie 28 sierpnia czy przedurza mi ja do porodu a jak nie to co mam zrobic czy jest na to zloty srodek by nie zostac z niczym

Kamila
Kamila
2 lat temu

Jestem w 6 tyg ciąży, dowiedziałam ze 4 dni temu. Lekarz kazał mi przejść na zwolenienie L4 a umowa na czas określony kończy mi się z dniem 30 września, będę wtedy juz w 13 tygodniu ciąży, czy pracodawca ma prawo mnie zwolnić ? I nie przedłużyć umowy jeśli dowie się teraz, a ja będę na l4 ?

Amira
Amira
2 lat temu

Jest umowa na czas określony do 08.09.2021. W sierpniu ma być podpisana nowa umowa na czas nieokreślony od 09.09.2021. Jeżeli kobieta zajdę w ciąże w sierpniu, czy może od września iść na L4, czy ma pracować jeszcze 30 dni od nowej umowy czyli od 09.09.2021?

Izabela
Izabela
2 lat temu

Dzień dobry,
mam pytanie 31.08.2021r. kończy mi się umowa w firmie w, której pracuję od 1.09.2021r. i powinnam dostać teraz umowe na czas nieokreslony ale jestem 4 miesiącu ciąży i pracuje normalnie jak przyniosę teraz zaświadczenie że jestem w ciąży to pracodawca z automatu musi przedłużyć mi na czas nieokreślony? Czy tylko do dnia porodu a później już nie?

Z góry Dziękuję za odpowiedź

Klaudia
Klaudia
2 lat temu

Witam,
Dowiedziałam się że jestem w ciąży. Mam umowę o pracę na okres próbny od 15.01.2021 do 14.07.2021,czy pracodawca może mnie zwolnić tzn nie przedłużyć umowy? Czy powinnam mu zanieść zaświadczenie o stwierdzeniu ciąży czy poczekać do dnia końca umowy?
Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

Klaudia
Klaudia
w odpowiedzi do  Jowita
2 lat temu

Dziękuję. Ale jeżeli to jest drugi tydzień ciąży? Nie rozumiem tego 3 paragrafu.

Andzelika
Andzelika
2 lat temu

Witam . Mam pytanie . Mam umowę na czas określony która została zawarta 1 maja 2021 do 31 lipca 2021 . 16 lipca będę w 3 miesiącu ciąży czy pracodawca może mnie zwolnić? Pracodawca o mojej ciazy już wie jak byłam w 9 tyg ciazy . Proszę o pomoc .

Ania
Ania
2 lat temu

Jestem zatrudniona od 1.06.2021 na czas nieokreślony. Po upływie trzech tygodni poszlam na zwolnienie w związku z ciążą i poinformowałam o tym stanie pracodawcę. Jestem obecnie w czwartym miesiącu ciąży. Czy moja umowa na czas nieokreślony może zostac unieważniona?

Ania
Ania
w odpowiedzi do  Jowita
2 lat temu

Nawet jeśli krótko na niej pracowalam i zaraz poszłam na zwolnienie?

Anastasiia
Anastasiia
2 lat temu

Witam.
Jestem zatrudniona na podstawie próbnej umowy o pracy od 7.06.21 do 31.08.21. 9.07.21 lekarz chce wypisać zwolnienia lekarskie wędliny ciąży. Czy pracodawca będzie przedłużać umowę ? Czy mam prawo iść na macierzyńskie od dnia porodu?
Dziękuje.

Ewelina
Ewelina
2 lat temu

Witam, jestem na umowie na czas określony, trwającej 1 rok, a upływającej z dniem ostatniego dnia sierpnia br. Obecnie podpisałam wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron skracającej (poprzez okres 1 miesiąca wypowiedzenia )tę umowę do ostatniego dnia lipca. Czy w momencie gdy dowiaduję się o ciąży podczas okresu wypowiedzenia o stanie ciąży, który dopiero w dniu zakończenia umowy na czas określony przypadłby na 12 lub 13 tydzień ciąży kwalifikuje tę umowę do jej przedłużenia u tego pracodawcy do czasu porodu? Podczas gdy koniec okresu wypowiedzenia przypada przed 12 tygodniem? Co z podpisanym wypowiedzeniem? Jak postąpić w takim wypadku? Proszę… Czytaj więcej »

Katarzyna
Katarzyna
2 lat temu

Witam, otrzymałam przedłużenie umowy od 1.07.21 do 31.03.22. Wcześniej pracowałam w firmie już przez rok to jest moja kolejna umowa, dowiedziałam się że jestem w 5 tygodniu ciąży czy pracodawca może mnie zwolnić? Kiedy mogę udać się bezpiecznie na L4?

Agata
Agata
2 lat temu

Dzień dobry. Mam umowę o pracę na czas określony do 30.08.2021. Od dnia 21.01.2021 jestem na zwolnieniu „ciążowym”, data porodu na 23.09.2021. Czy przedłużenie umowy do dnia porodu oznacza, że również za część września dostanę wypłatę czy tylko za sierpień?

Klaudia
Klaudia
2 lat temu

Witam, jestem na miesięcznej umowie na czas określony po zakończonym stażu. Jestem w 5 miesiącu ciąży. Czy powinnam pójść na zwolnienie lekarskie przed zakończeniem umowy (koniec umowy jest 30 czerwca) czy np. już po czyli 1 lipca, nie wiem co wówczas będzie mi się należało, i jak będą wyglądały moje świadczenia. Czy jest jakaś różnica?

Ania
Ania
2 lat temu

Moja firma ma kilka spółek, jestem zatrudniona w jednej z nich od 2007 r i mam umowę na czas nieokreślony. Od dwóch lat jestem zatrudniona w innej spółce w projekcie do 15.06.2021, a w swojej pierwotnej mam urlop bezpłatny do 15.06.2021 r. Zaszłam w ciążę i obecnie jest 9 tydzień ciąży, więc nie minęło 3 miesiące. Czy pracodawca może przedłużyć mi umowę mimo to do dnia porodu??

Ania
Ania
w odpowiedzi do  Jowita
2 lat temu

Właśnie wiem że nie ma obowiązku, ale chciałam się właśnie dowiedzieć czy może z własnej woli.

Michalina
Michalina
2 lat temu

Witam ja jestem zatrudniona od 1.05.2021 do 31.07.2021 na umowę o pracę na okres próbny. Moja szefowa się niestety dowiedziała że jestem w ciąży i jestem w 7 tygodniu zaraz będzie 8 czy może mnie teraz zwolnić lub dać wypowiedzenie?

Monika
Monika
2 lat temu

Witam, mam pytanie: Czy w art. 177 § 3 zapis przekraczający jeden miesiąc dotyczy tylko umowy na okres próbny czy też dotyczy umowy na czas określony.?
Koleżanka jest zatrudniona na umowę na czas określony na jeden miesiąc (od 12.05 do 11.06), pracodawcy przedłożyła zaświadczenie, że jest w ciąży powyżej 3 miesiąca, czy pracodawca ma obowiązek przedłużyć jej umowę do dnia porodu?

Karolina
Karolina
2 lat temu

Witam,
Obecnie jestem w 6 miesiącu ciąży, termin porodu wypada na wrzesień. Umowa na czas określony kończy mi się w październiku. Jak będzie wyglądał mój urlop macierzyński? Czy pracodawca będzie musiał przedłużyć mi umowę, czy do końca macierzyńskiego będę otrzymywać pieniądze z ZUSu? Jak to wygląda?

Karolina
Karolina
w odpowiedzi do  Jowita
2 lat temu

Czyli jak mam to rozumieć? Przez jaki okres czasu będę otrzymywać ten zasiłek? Czym różni się zasiłek macierzyński od urlopu macierzyńskiego?

Maja
Maja
2 lat temu

Witam, mam umowę na czas określony którą trwa do listopada.
Niedawno dowedzialam się, że jestem w ciąży. Dłużej już nie dam rady pracować. Czy kiedy pójdę na zwolnienie które wystawi lekarz, wtedy pracodawca może żądać ode mnie w którym tygodniu/ miesiącu ciąży jestem ? Czy będę otrzymywać wynagrodzenie czy raczej zostanę z niczym ? Bardzo proszę o szczegółne wytłumaczenie.???? Dziękuję.

Maja
Maja
w odpowiedzi do  Jowita
2 lat temu

Umowa na czas określony została podpisana 1.06.21.
Czy muszę przepracować jeszcze 30 dni i potem iść na zwolnienie lekarskie?
Jak obecnie muszę postępować? Bardzo proszę o pomoc z góry dziękuję.

Edyta
Edyta
2 lat temu

Witam.pracodawca nie przedłużył mi umowy. Przepracowałam rok,skończyła mi się umowa na czas określony 02.06.21r ale zrobiłam test ciążowy 04.06.21 wyszedł pozytywny jestem w ciąży czy przysługują mi jakieś prawa w stosunku od firmy ? Co mogę zrobić?

Dorota
Dorota
3 lat temu

Witam . Mam umowę na czas próbny do dnia 30.06. jestem w 7 tygodniu ciąży , trzeci miesiąc kończy się 29.06 lub 30.06 . Czy umowa zostanie przedłużona ?

Ewelina
Ewelina
3 lat temu

Witam, dostałam umowę 1kwietnia 2021roku na rok ale mam okres próbny 3 miesiące. zaszłam w ciąże i dostałam zwolnienie od 28.04.2021 roku. Nie mam pełnego przepracowanego miesiąca ale dostałam już pierwszą wypłatę bo jest wypłacana ostatniego dnia miesiąca. Czy teraz jak jestem w ciąży to dostanę normalnie wynagrodzenie ? Dostałam tez zakaz pracy od pracodawcy. Pozdrawiam

Ewelina
Ewelina
w odpowiedzi do  Jowita
3 lat temu

Czyli dostanę pieniądze czy nie dostanę ? Bo nie wiem bo nie mam przepracowanego całego miesiąca . To już w ogóle nie dostanę pieniędzy przez okres całej ciąży to dostanę bo ja już nie wiem….

Magda
Magda
3 lat temu

Witam,
mam pytanie odnośnie wyliczenia kwoty zasiłku macierzyńskiego. Pracuję od dwóch miesięcy, jestem w pierwszym miesiącu ciąży. Przed rozpoczęciem nowej pracy miałam 6 miesięcy przerwy i nie pracowałam nigdzie. Czy kwota zasiłku to średnia z 12 ostatnich miesięcy, wliczając „puste miesiące” bez zarobków? Czy jest to kwota równa 80 % moich zarobków w nowej pracy przy założeniu roku macierzyńskiego?

Natalia
Natalia
3 lat temu

Witam. Chciałabym się dowiedzieć jak będzie wyglądało moje wynagrodzenie chorobowe w czasie ciąży, jeżeli od listopada 2020 do lutego 2021roku miałam umowę na 3 miesiące na pół etatu, a obecnie od 1 lutego 2021 w tej samej firmie zmieniły się warunki mojej umowy na 3/4 etatu ?

Milena
Milena
3 lat temu

Dzien dobry mam takie pytanie od 15.03 2021 mam umowe na pol etatu a od 1. 04. 2021 dostalam aneks do umowy na caly etat do 31.12.2021 jestem w 11 tyg ciazu i tu moje pytanie kiedy bez obaw moge isc na zwolnienie abym miala płacone. Z góry dziękuje za odpowiedź.

Karolina
Karolina
3 lat temu

Dzień dobry, w poniższych komentarzach nie znalazłam rozwiązania dla mojej sytuacji. Do końca sierpnia jestem zatrudniona w szkole na umowę na czas określony. Pracodawca i ja wyrażamy chęć podpisania umowy na czas nieokreślony od początku września. Termin porodu wypada na końcówkę września. Chciałabym udać się w najbliższych dniach na zwolnienie lekarskie. Czy jeżeli przez najbliższe 3,5 miesiąca będę przebywać na zwolnieniu lekarskim z powodu ciąży to będę mogła 1 dnia września bez problemu podpisać umowę na czas nieokreślony? Zachodzi obawa, że po tak długim czasie zwolnienia lekarskiego lekarz musi stwierdzić czy pracownik jest zdalny do pracy. Czy można podpisać umowę… Czytaj więcej »

Paaulina
Paaulina
3 lat temu

Witam. Jestem w pracy na czas określony 3 miesiące od 1.03.2021 do 31.05.2021. Zaszłam w Ciążę w kwietniu więc teraz jest 4 może 5 tydzień ciąży. Wiem że w mojej pracy nie wytrzymam do 3 miesiąca. I moje pytanie brzmi jeżeli pójdę na l4 w połowie maja to czy będę w firmie na l4 czy na zasiłku chorobowym? I czy później zasiłek macierzy;ski będzie mi przysługiwał czy wtedy już tylko kosiniakowe świadczenie rodzicielskie?

Asia
Asia
3 lat temu

Witam mam umowę tymczasową przedłużana co miesiąc pracuje tam od lutego dziś dowiedziałam się ze jestem w ciąży, czy dostanę zasiłek macierzyński z ZUS jak pójdę na l4?

Asia
Asia
3 lat temu

Dodaje że od lutego pracuje w tej agencji

Mia
Mia
3 lat temu

Witam,
Mam pytanie, znajoma jest w ciężkiej sytuacji szuka dobrego rozwiązania.
Otóż dziewczyna pracuje na umowie próbnej 3 miesiecznej czyli do mają.
Potem podpisuje nową umowe na czas określony w tej samej firmie. Jeżeli podpisując umowę będzie w 1 miesiącu ciąży czy dopiero zgłaszając pracodawcy na przykład w czerwcu że jest w ciąży to czy jej umowa zostanie rozwiązana? Czy poniesie konsekwencje? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Mia
Mia
w odpowiedzi do  Jowita
3 lat temu

Dobrze, czyli rozumiem że Pracodawca może również posadzić ja o wymuszenie zasiłku i zgłosić do ZUS żeby sprawdzili?
A przyczyną rozwiązania umowy , czyli ona sama osobiście się zgłosi, że już nie chce pracować i się zwolni ? Dobrze rozumiem? Mega dziękuję za odpowiedź????

Mia
Mia
w odpowiedzi do  Jowita
3 lat temu

I jeszcze jedno, czy będąc na umowie o pracę pracodawca może żądać od kobiety w ciąży zaświadczenia w którym tygodniu bądź miesiącu obecnie jest ?
Serdecznie pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź ????

Aniela
Aniela
3 lat temu

Witam, pracuje w jednej firmie umowa o prace na pełen etat od 01.03.21 do 01.03.22 Oraz w drugiej firmie na 1/4 etatu umowa o prace na czas nieokreślony. Jestem w pierwszym miesiącu ciąży kiedy zgłosić l4 w pierwszej pracy i czy jeżeli urodze przed końcem umowy przysługuje mi urlop macierzyński ? Na ile przysługuje mi zasiłek z pierwszej pracy a na jaki czas z drugiej ? Mogłabym prosić o wytłumaczenie co w takiej sytuacji dwóch prac ?

Magda
Magda
3 lat temu

Mam jeszcze jedno pytanie jeśli pójdę na zwolnienie w 4 miesiącu ciąży, mając umowę zlecenie wraz z odprowadzanymi składkami chorobowymi , i moja umowa będzie aktywna w dniu porodu to w jaki sposób jest obliczany zasiłek macierzyński bo przeczytałam ze na podstawienie poprzednich 12 miesięcy ? A jeśli dostaje chorobowe z ZUS od 4 miesiąca w jaki sposób jest to obliczane ?

Victoria
Victoria
3 lat temu

Podpisałam umowę na 3 miesiące. Od 1 marca do końca maja. Jestem na l4 ciążowym. W ostatnim dniu umowy będę w 14 tygodniu ciąży. Pracodawca ma obowiązek przedłużenia umowy do dnia porodu? Czy będzie należał mi się zasiłek macierzyński? I czy będę musiała l4 przez cały okres ciąży wysyłać do pracodawcy czy też do ZUSu?

Magda
Magda
3 lat temu

Witam

Mam dwa dochody jednej z umowy zlecenie która kończy mi pod koniec roku i są odprowadzane składki chorobowe. Oraz druga umowę o prace ta umowa jest przedłużana z miesiąc na miesiąc pracuje już w taki sposób od czerwca 2020 roku. Czy przysługuje mi zasiłek jeśli poszłabym na l4 po 12 tygodniach ciąży ? Oraz urlop macierzyński z tych dwóch przychodów ?. Dodam ze dopiero teraz dowiedziałam się ze jestem w ciąży.

Elżbieta
Elżbieta
3 lat temu

Witam. Czy pracodawca może przedłużyć umowę na czas nieokreślony kobiecie w ciąży? Aktualnie posiadam umowę na czas określony, rozumiem że przedłużenie umowy po trzecim miesiącu następuje do dnia porodu. Ale czy jest możliwość, że pracodawca przedłuży ze mną umowę na czas nieokreślony?

Gabriela
Gabriela
3 lat temu

Witam. Myślę o drugim dziecku. Umowę mam zawartą do września tego roku. Dodam że to moja pierwsza umowa u tego pracodawcy. Została zawarta od razu na rok. Czy jeżeli teraz zajdę w ciążę to czy pracodawca przedłuży mi umowę do dnia porodu.? Czy później będę mogła liczyć na zasiłek macierzyński z ZUS.?

MAGDALENA
MAGDALENA
3 lat temu

Kiedy powiedzieć pracodawcy ze jestem w ciąży? Czy muszę pracować do 12 tygodnia ciazy zeby umowa została przedłużona do dnia porodu Umowe? Umowe mam do 30.06.21r…

Magdalena
Magdalena
w odpowiedzi do  MAGDALENA
3 lat temu

Witam, jestem w wyjątkowej sytuacji. Podpisałam umowę o pracę 1/04na 3 miesiące, po 2dniach pod wpływem emocji napisałam do szefa smsa z prośbą o anulowanie umowy.. Następnego dnia zrobiłam test ciążowy, przeprosiłam szefa prosząc o rozmowę.w zaistniałej sytuacji wszystko szefowi rano wyjaśniłam.. Poszłam do lekarza i dostałam l4na miesiąc.. Po czym szef zadzwonił zdenerwowany ze nie będzie za mnie bulił i wyśle mi wymówienie z pracy opierając się o treść feralnego smsa.. Co zrobić w takiej sytuacji. Przypomnę że z dniem 1/04stracilam zasiłek z urzędu pracy. Będę wdzięczna za pomoc

Ola
Ola
3 lat temu

Witam,
Umowa na okres probny kończy mi się 30.04.2021, wtedy będzie 10 pełnych tygodni ciąży. Co w takim wypadku? Kiedy poinformować pracodawce o ciąży, zostanie mi przedłużona umowa do dnia porodu? Czy ew. przed 30.04 lepiej iść na l4 (mam wskazania)?

MAGDALENA
MAGDALENA
3 lat temu

Dzien dobry… mam umoweo prace na czas określony od 3.02.2021 do 30.06.2021. Ale z dniem 8.04.21 podpisuje aneks do umowy z wyższym wynagrodzeniem. Jestem w 4 tygodniu ciąży. Czy umowa zostanie przedłużona do dnia porodu? Czy aneks cos zmienia? Czy będę mieć zasilek po porodzie? Kiedy mogę iść na zwolnienie lekarskie bo zle się czuje? Według moich obliczeń w ostatnim dniu umowy będę w 16 tygodniu ciąży. Proszę o pomoc.

Joanna
Joanna
3 lat temu

Witam, Czy jeśli jestem zatrudniona na umowie o pracę (3 miesiące) i koniec umowy wychodzi mi 06.04.2021,a jestem zatrudniona od Grudnia (obecnie 12 tydzień ciąży,zaświadczenie lekarskie posiadam) to pracodawca ma prawo mi nie przedłużyć umowy czy powinien ? Będę wdzięczna za odpowiedź bo martwi mnie to.

Iza
Iza
3 lat temu

Czy jak miałam pierwszy pieśniach umowę o pracę na czas określony a już jesteśmy na czasie nie określonym (czyli wynika 2 miesiące pracy) to mogę iść na l4? I dostane przelew z ZUS? Czy już mi przysługuje? 16 tydzień ciąży.

Iza
Iza
w odpowiedzi do  Jowita
3 lat temu

Czyli mogę już iść na l4 ? I dostane normalnie zasiłek tak ?

Marta
Marta
3 lat temu

Jestem na stażu od września, 19 kwietnia powinnam podpisać umowę o pracę na okres nie krótszy niż 4 miesiące. Jestem w ciąży w 16 tygodniu. Czy jeżeli pójdę na zwolnienie załóżmy po 2 dniach od podpisania umowy, które to będzie trwało do zakończenia ciąży będą należały mi się jakieś pieniądze? Czy muszę przepracować okres 33 dni? Czy do okresu wyczekiwania wliczy się okres przebywania na zwolnieniu w pierwszym miesiącu zatrudnienia? Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź.