Umowa na czas określony a ciąża

Problematyka zatrudnienia na okres próbny w okresie ciąży, uregulowana została w art. 177 Kodeksu pracy:

§ 1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

§ 2. Przepisu § 1 nie stosuje się do pracownicy w okresie próbnym nieprzekraczającym jednego miesiąca.

§ 3. Umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

 

Omówienie powyższego przepisu:

  1. Bez względu na wiek ciąży, przy zatrudnieniu na okres próbny nie przekraczający jednego miesiąca, pracodawca nie ma obowiązku przedłużenia umowy do dnia porodu.

Przykład

Pani Filomena P. będąc w 4 miesiącu ciąży, podjęła zatrudnienie na umowę o pracę na jeden miesiąc na okres próbny od 1 do 30.06.2018r. Pracodawca nie ma obowiązku przedłużenia umowy do dnia porodu.

 

  1. Umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie 3 miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

Przykład

Pani Filomena P., podjęła zatrudnienie na umowę o pracę  na czas określony od 01.02 do 30.06.2018r. w ostatnim dniu zatrudnienia będzie w 2 miesiącu ciąży. Koniec umowy przypada przed upływem 3 miesiąca ciąży, pracodawca nie jest zobowiązany do przedłużenia umowy i umowa ulegnie rozwiązaniu z upływem czasu na który była zawarta. Ale gdyby w ostatnim dniu zatrudnienia była np. w 4 miesiącu ciąży, pracodawca zobowiązany jest do przedłużenia umowy do dnia porodu.

 

Przykład

 Katarzyna C.  zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony do 31 maja. W dniu 17 marca przedstawiła pracodawcy zaświadczenie lekarskie stwierdzające 7 tydzień ciąży. Pracodawca zobowiązany będzie do przedłużenia umowy.

 

Przedłużenie umowy do dnia porodu uprawnia pracownika do zasiłku macierzyńskiego w pełnym przysługującym wymiarze wynikającym z przepisów Kodeksu pracy.

Zgodnie z art. 185 § 1 Kodeksu pracy, stan ciąży powinien być stwierdzony świadectwem lekarskim.

 

Jak liczyć upływ trzeciego miesiąca ciąży

Upływ trzeciego miesiąca ciąży oblicza się w miesiącach księżycowych, gdzie 1 miesiąc księżycowy odpowiada 4 tygodniom ciąży czyli 28 dniom.

3 miesiące x 28 dni = 84 dni

84 dni : 7 dni = 12 tygodni

Kodeksowy upływ 3 miesiąca ciąży = 12 tygodniom a ostatnim dniem w którym pracodawca jest zobowiązany do przedłużenia umowy upływa z  84 dniem ciąży.

Przedłużenie umowy do dnia porodu pracownikowi tymczasowemu

 

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 26 czerwca 1974r Kodeks pracy
  • wyrok SN z dnia 5 grudnia 2012r I PK 33/02, OSNP 2004/12/204
Print Friendly, PDF & Email
Subskrybuj
Powiadom o
guest
524 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Dorota
Dorota
1 dzień temu

Witam . Mam umowę na czas próbny do dnia 30.06. jestem w 7 tygodniu ciąży , trzeci miesiąc kończy się 29.06 lub 30.06 . Czy umowa zostanie przedłużona ?

Ewelina
Ewelina
6 dni temu

Witam, dostałam umowę 1kwietnia 2021roku na rok ale mam okres próbny 3 miesiące. zaszłam w ciąże i dostałam zwolnienie od 28.04.2021 roku. Nie mam pełnego przepracowanego miesiąca ale dostałam już pierwszą wypłatę bo jest wypłacana ostatniego dnia miesiąca. Czy teraz jak jestem w ciąży to dostanę normalnie wynagrodzenie ? Dostałam tez zakaz pracy od pracodawcy. Pozdrawiam

Ewelina
Ewelina
w odpowiedzi do  Jowita
6 dni temu

Czyli dostanę pieniądze czy nie dostanę ? Bo nie wiem bo nie mam przepracowanego całego miesiąca . To już w ogóle nie dostanę pieniędzy przez okres całej ciąży to dostanę bo ja już nie wiem….

Magda
Magda
13 dni temu

Witam,
mam pytanie odnośnie wyliczenia kwoty zasiłku macierzyńskiego. Pracuję od dwóch miesięcy, jestem w pierwszym miesiącu ciąży. Przed rozpoczęciem nowej pracy miałam 6 miesięcy przerwy i nie pracowałam nigdzie. Czy kwota zasiłku to średnia z 12 ostatnich miesięcy, wliczając „puste miesiące” bez zarobków? Czy jest to kwota równa 80 % moich zarobków w nowej pracy przy założeniu roku macierzyńskiego?

Natalia
Natalia
13 dni temu

Witam. Chciałabym się dowiedzieć jak będzie wyglądało moje wynagrodzenie chorobowe w czasie ciąży, jeżeli od listopada 2020 do lutego 2021roku miałam umowę na 3 miesiące na pół etatu, a obecnie od 1 lutego 2021 w tej samej firmie zmieniły się warunki mojej umowy na 3/4 etatu ?

Milena
Milena
15 dni temu

Dzien dobry mam takie pytanie od 15.03 2021 mam umowe na pol etatu a od 1. 04. 2021 dostalam aneks do umowy na caly etat do 31.12.2021 jestem w 11 tyg ciazu i tu moje pytanie kiedy bez obaw moge isc na zwolnienie abym miala płacone. Z góry dziękuje za odpowiedź.

Karolina
Karolina
20 dni temu

Dzień dobry, w poniższych komentarzach nie znalazłam rozwiązania dla mojej sytuacji. Do końca sierpnia jestem zatrudniona w szkole na umowę na czas określony. Pracodawca i ja wyrażamy chęć podpisania umowy na czas nieokreślony od początku września. Termin porodu wypada na końcówkę września. Chciałabym udać się w najbliższych dniach na zwolnienie lekarskie. Czy jeżeli przez najbliższe 3,5 miesiąca będę przebywać na zwolnieniu lekarskim z powodu ciąży to będę mogła 1 dnia września bez problemu podpisać umowę na czas nieokreślony? Zachodzi obawa, że po tak długim czasie zwolnienia lekarskiego lekarz musi stwierdzić czy pracownik jest zdalny do pracy. Czy można podpisać umowę… Czytaj więcej »

Paaulina
Paaulina
21 dni temu

Witam. Jestem w pracy na czas określony 3 miesiące od 1.03.2021 do 31.05.2021. Zaszłam w Ciążę w kwietniu więc teraz jest 4 może 5 tydzień ciąży. Wiem że w mojej pracy nie wytrzymam do 3 miesiąca. I moje pytanie brzmi jeżeli pójdę na l4 w połowie maja to czy będę w firmie na l4 czy na zasiłku chorobowym? I czy później zasiłek macierzy;ski będzie mi przysługiwał czy wtedy już tylko kosiniakowe świadczenie rodzicielskie?

Asia
Asia
25 dni temu

Witam mam umowę tymczasową przedłużana co miesiąc pracuje tam od lutego dziś dowiedziałam się ze jestem w ciąży, czy dostanę zasiłek macierzyński z ZUS jak pójdę na l4?

Asia
Asia
25 dni temu

Dodaje że od lutego pracuje w tej agencji

Mia
Mia
25 dni temu

Witam,
Mam pytanie, znajoma jest w ciężkiej sytuacji szuka dobrego rozwiązania.
Otóż dziewczyna pracuje na umowie próbnej 3 miesiecznej czyli do mają.
Potem podpisuje nową umowe na czas określony w tej samej firmie. Jeżeli podpisując umowę będzie w 1 miesiącu ciąży czy dopiero zgłaszając pracodawcy na przykład w czerwcu że jest w ciąży to czy jej umowa zostanie rozwiązana? Czy poniesie konsekwencje? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Mia
Mia
w odpowiedzi do  Jowita
22 dni temu

Dobrze, czyli rozumiem że Pracodawca może również posadzić ja o wymuszenie zasiłku i zgłosić do ZUS żeby sprawdzili?
A przyczyną rozwiązania umowy , czyli ona sama osobiście się zgłosi, że już nie chce pracować i się zwolni ? Dobrze rozumiem? Mega dziękuję za odpowiedź🙏

Mia
Mia
w odpowiedzi do  Jowita
22 dni temu

I jeszcze jedno, czy będąc na umowie o pracę pracodawca może żądać od kobiety w ciąży zaświadczenia w którym tygodniu bądź miesiącu obecnie jest ?
Serdecznie pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź 🙏

Aniela
Aniela
27 dni temu

Witam, pracuje w jednej firmie umowa o prace na pełen etat od 01.03.21 do 01.03.22 Oraz w drugiej firmie na 1/4 etatu umowa o prace na czas nieokreślony. Jestem w pierwszym miesiącu ciąży kiedy zgłosić l4 w pierwszej pracy i czy jeżeli urodze przed końcem umowy przysługuje mi urlop macierzyński ? Na ile przysługuje mi zasiłek z pierwszej pracy a na jaki czas z drugiej ? Mogłabym prosić o wytłumaczenie co w takiej sytuacji dwóch prac ?

Magda
Magda
1 miesiąc temu

Mam jeszcze jedno pytanie jeśli pójdę na zwolnienie w 4 miesiącu ciąży, mając umowę zlecenie wraz z odprowadzanymi składkami chorobowymi , i moja umowa będzie aktywna w dniu porodu to w jaki sposób jest obliczany zasiłek macierzyński bo przeczytałam ze na podstawienie poprzednich 12 miesięcy ? A jeśli dostaje chorobowe z ZUS od 4 miesiąca w jaki sposób jest to obliczane ?

Victoria
Victoria
1 miesiąc temu

Podpisałam umowę na 3 miesiące. Od 1 marca do końca maja. Jestem na l4 ciążowym. W ostatnim dniu umowy będę w 14 tygodniu ciąży. Pracodawca ma obowiązek przedłużenia umowy do dnia porodu? Czy będzie należał mi się zasiłek macierzyński? I czy będę musiała l4 przez cały okres ciąży wysyłać do pracodawcy czy też do ZUSu?

Magda
Magda
1 miesiąc temu

Witam

Mam dwa dochody jednej z umowy zlecenie która kończy mi pod koniec roku i są odprowadzane składki chorobowe. Oraz druga umowę o prace ta umowa jest przedłużana z miesiąc na miesiąc pracuje już w taki sposób od czerwca 2020 roku. Czy przysługuje mi zasiłek jeśli poszłabym na l4 po 12 tygodniach ciąży ? Oraz urlop macierzyński z tych dwóch przychodów ?. Dodam ze dopiero teraz dowiedziałam się ze jestem w ciąży.

Elżbieta
Elżbieta
1 miesiąc temu

Witam. Czy pracodawca może przedłużyć umowę na czas nieokreślony kobiecie w ciąży? Aktualnie posiadam umowę na czas określony, rozumiem że przedłużenie umowy po trzecim miesiącu następuje do dnia porodu. Ale czy jest możliwość, że pracodawca przedłuży ze mną umowę na czas nieokreślony?

Gabriela
Gabriela
1 miesiąc temu

Witam. Myślę o drugim dziecku. Umowę mam zawartą do września tego roku. Dodam że to moja pierwsza umowa u tego pracodawcy. Została zawarta od razu na rok. Czy jeżeli teraz zajdę w ciążę to czy pracodawca przedłuży mi umowę do dnia porodu.? Czy później będę mogła liczyć na zasiłek macierzyński z ZUS.?

MAGDALENA
MAGDALENA
1 miesiąc temu

Kiedy powiedzieć pracodawcy ze jestem w ciąży? Czy muszę pracować do 12 tygodnia ciazy zeby umowa została przedłużona do dnia porodu Umowe? Umowe mam do 30.06.21r…

Magdalena
Magdalena
w odpowiedzi do  MAGDALENA
1 miesiąc temu

Witam, jestem w wyjątkowej sytuacji. Podpisałam umowę o pracę 1/04na 3 miesiące, po 2dniach pod wpływem emocji napisałam do szefa smsa z prośbą o anulowanie umowy.. Następnego dnia zrobiłam test ciążowy, przeprosiłam szefa prosząc o rozmowę.w zaistniałej sytuacji wszystko szefowi rano wyjaśniłam.. Poszłam do lekarza i dostałam l4na miesiąc.. Po czym szef zadzwonił zdenerwowany ze nie będzie za mnie bulił i wyśle mi wymówienie z pracy opierając się o treść feralnego smsa.. Co zrobić w takiej sytuacji. Przypomnę że z dniem 1/04stracilam zasiłek z urzędu pracy. Będę wdzięczna za pomoc

Ola
Ola
1 miesiąc temu

Witam,
Umowa na okres probny kończy mi się 30.04.2021, wtedy będzie 10 pełnych tygodni ciąży. Co w takim wypadku? Kiedy poinformować pracodawce o ciąży, zostanie mi przedłużona umowa do dnia porodu? Czy ew. przed 30.04 lepiej iść na l4 (mam wskazania)?

MAGDALENA
MAGDALENA
1 miesiąc temu

Dzien dobry… mam umoweo prace na czas określony od 3.02.2021 do 30.06.2021. Ale z dniem 8.04.21 podpisuje aneks do umowy z wyższym wynagrodzeniem. Jestem w 4 tygodniu ciąży. Czy umowa zostanie przedłużona do dnia porodu? Czy aneks cos zmienia? Czy będę mieć zasilek po porodzie? Kiedy mogę iść na zwolnienie lekarskie bo zle się czuje? Według moich obliczeń w ostatnim dniu umowy będę w 16 tygodniu ciąży. Proszę o pomoc.

Joanna
Joanna
1 miesiąc temu

Witam, Czy jeśli jestem zatrudniona na umowie o pracę (3 miesiące) i koniec umowy wychodzi mi 06.04.2021,a jestem zatrudniona od Grudnia (obecnie 12 tydzień ciąży,zaświadczenie lekarskie posiadam) to pracodawca ma prawo mi nie przedłużyć umowy czy powinien ? Będę wdzięczna za odpowiedź bo martwi mnie to.

Iza
Iza
1 miesiąc temu

Czy jak miałam pierwszy pieśniach umowę o pracę na czas określony a już jesteśmy na czasie nie określonym (czyli wynika 2 miesiące pracy) to mogę iść na l4? I dostane przelew z ZUS? Czy już mi przysługuje? 16 tydzień ciąży.

Iza
Iza
w odpowiedzi do  Jowita
1 miesiąc temu

Czyli mogę już iść na l4 ? I dostane normalnie zasiłek tak ?

Marta
Marta
1 miesiąc temu

Jestem na stażu od września, 19 kwietnia powinnam podpisać umowę o pracę na okres nie krótszy niż 4 miesiące. Jestem w ciąży w 16 tygodniu. Czy jeżeli pójdę na zwolnienie załóżmy po 2 dniach od podpisania umowy, które to będzie trwało do zakończenia ciąży będą należały mi się jakieś pieniądze? Czy muszę przepracować okres 33 dni? Czy do okresu wyczekiwania wliczy się okres przebywania na zwolnieniu w pierwszym miesiącu zatrudnienia? Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź.

Kasia
Kasia
1 miesiąc temu

Witam
Dwa tygodnie temu podjęłam pracę. Nie miałam okresu próbnego Podpisałam od razu umowę na rok Będąc teraz w ciąży od kiedy mogłabym iść na l4 czy musi minąć 3miesiace?

Malwina
Malwina
1 miesiąc temu

Witam.
Mam umowe o prace na okres probny 3 miesiace zawarta od 1.02.2021 do 30.04.2021. Jestem w 7 tygodniu ciazy. W momencie ustania umowy bede w 12 tygodniu (11+2) czy pracodawca ma obowiazek przedluzenia umowy? Czy zmieni to cos jezeli powiem mu dopiero po podpisaniu kolejnej umowy? Jezeli nie to czy jezeli pojde na zwolnienie to czy po ustaniu stosunku pracy beda nalezaly mi sie jakies pieniadze?

Ewa
Ewa
1 miesiąc temu

Witam, 31.05.2021 kończy mi się umowa na czas określony (od 1.06.2020),jestem w 7tyg ciąży i jestem na l4 pod koniec maja bede juz w 3 miesiącu ciąży więc wiem, że umowa samoistnie mi się przedłuży,mam zalegly urlop z 2020r. 9dni, czy pracodawca musi mi wypłacić za niego ekwiwalent?

Ewa
Ewa
w odpowiedzi do  Jowita
1 miesiąc temu

Dziękuję za odpowiedź, a czy ten ekwiwalent pracodawca musi mi wypłacić po ustaniu umowy 31.05.2021 czy dopiero po narodzinach dziecka?

Paulina
Paulina
1 miesiąc temu

Witam, pracuje od 01.09.2020 u nowego pracodawcy. Miałam umowę na 6 mcy i w lutym 2021 podpisałam umowę na okres próbny na rok czasu. Dowiedziałam się że jestem w ciąży. Proszę o informację czy po wygaśnięciu umowy i nie przedłużeniu jej będzie mi przysługiwał zasiłek macierzyński z Zusu? *czy jest jakiś okres czasu który trzeba przepracować u pracodawcy żeby mieć prawo do tego zasiłku?

Paulina
Paulina
w odpowiedzi do  Jowita
1 miesiąc temu

Tak. Na czas określony. Dziękuję za informację

Justyna
Justyna
1 miesiąc temu

Dzień dobry, Umowa na okres próbny kończy mi się teraz 31 marca, 1 kwietnia podpisuję umowę na czas określony ( 1 rok ) Czy po podpisaniu tej nowej umowy na rok mogę już spokojnie iść na l4 , mimo iż bedę w 7 tygodniu ciąży nie 12 ? Czy pracodawca może mi wypowiedzieć umowę korzystając z tego, że jeszcze nie minął 12 tydzień ciąży?
Jeszcze mam pytanie, czy o ciąży pracodawca lepiej żeby się dowiedział z l4, czy mogę powiedzieć mu wcześniej przed uzyskaniem l4 , ale po podpisaniu nowej umowy?
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie

Anja
Anja
1 miesiąc temu

Pracowałam przez 18 m-cy na umowach miesięcznych przez agencje. Po skończonym okresie dostałam nowa umowę na czas określony od 22.02 do 31.03 i zaszłam w ciążę 6 tydzień. Co w takiej sytuacji z płatnym chorobowym? Kto wypłaca?

Anja
Anja
w odpowiedzi do  Jowita
1 miesiąc temu

A co z resztą okresu po 33 dniach? ZUS wypłaca?

Anja
Anja
w odpowiedzi do  Jowita
1 miesiąc temu

I jak wyglądaja wypłaty świadczeń z ZUS? Ile się czeka jakie dokumenty trzeba złożyć?

Karolina
Karolina
1 miesiąc temu

Witam, czy jeśli w dniu wygaśnięcia umowy o pracę będę w 10 tygodniu ciąży i poinformuję pracodawcę o l4 to będzie przysługiwało mi płatne l4 do dnia porodu? Czy po porodzie będzie należał mi się macierzyński? Jeśli nie to czy podczas trwania ciąży muszę zarejestrować się w Urzędzie Pracy aby otrzymać Kosiniakowe?

Karolina
Karolina
w odpowiedzi do  Jowita
1 miesiąc temu

Umowa zawarta na rok

Natalia
Natalia
2 miesięcy temu

Dzień dobry, pod koniec marca konczy mi się umowa zlecenie. Czy przez kwiecień (30 dni od rozwiązania umowy) jestem ubezpieczona? Gdybym w kwietniu zachorowała, ale dopiero po 14 dniach od zwolnienia, to czy mogę starać się o zasiłek chorobowy?
Oraz drugie pytanie: czy po zwolnieniu z pracy mogę sama opłacać sobie składki ZUS? Skoro będę wtedy nadal ubezpieczona, a zajdę w ciążę np. w maju, to czy mogę starać się o zasiłek chorobowy?
Dziękuję

Alex
Alex
2 miesięcy temu

Czy jeśli przed ciąża pracowałam tylko 6 miesięcy, potem byłam na zasiłku macierzynskkm to czy należy się po zajerejstriwaniu w UP zasiłek dla bezrobotnych

Dominika
Dominika
2 miesięcy temu

Dzień Dobry. Chciałam się dowiedzieć jeżeli zajdę w ciążę np w sierpniu 2021 a umowę o pracę mam na czas określony do grudnia 2021 to czy po przedłużeniu umowy do dnia porodu mam potem prawo do rocznego urlopu macierzyńskiego? Dziękuję za odpowiedź.

Dominika
Dominika
w odpowiedzi do  Jowita
2 miesięcy temu

Czyli istnieje możliwość że umowa może nie zostać przedłużona do dnia porodu ?

Ala
Ala
2 miesięcy temu

Witam czy jesli w dniu końca umowy nie będę w 3 miesiącu ciąży ale będę na L4 to czy po porodzie będzie mi.przuslugiwam zasiłek macierzyński

Nina
Nina
2 miesięcy temu

Witam. Umowa kończy mi się 30 czerwca 2021 roku. Czy gdybym zaszła w ciążę np w maju. Ale nie przekracza to 12 tygodni ciazy to czy mogę iść na L4 do dnia porodu? Co prawda pracodawca nie musi mi przedłużać umowy, ale czy l4 ciazowe przejmuje ZUS?
Jak to wygląda? Chodzi mi głównie na stabilności finansowej. Umowa nie musi być przedłużona, ale czy ZUS wyplaca mi świadczenie do dnia porodu po upływie 30 czerwca?

Nina
Nina
w odpowiedzi do  Jowita
2 miesięcy temu

Dziekuje za odpowiedz. A mam jeszcze jedno pytanie. Czy gdybym zaszła nawet w maju w ciążę to mogę poczekać do 30 czerwca ze zwolnieniem i poinformowaniem pracodawcę o tym fakcie, ze jestem w ciazy ? Chodzi mi o to, że pracodawca nie wie w czerwcu, ze jestem w ciąży i następna umowa moja jest na czas nieokreślony, ale nie mam pewności czy zostanie ze mną podpisana. Jeśli ją przedłuzy to teoretycznie mogłabym dalej pracować. A jeśli nie to wtedy mogę dać zwolnienie lekarskie od 30 czerwca? W dniu wygaśnięcia umowy? zeby zabezpieczyć siebie zasiłkiem chorobowym z powodu ciazy?

Monika
Monika
2 miesięcy temu

Witam mam krótkie ptanie na, które nie mogę znaleźć odpowiedzi. Jestem na zwolnieniu „ciążowym” czy mogę podjąć pracę na umowę zlecenie w innej firmie ?

Monika
Monika
w odpowiedzi do  Jowita
2 miesięcy temu

Dziękuję za odpowiedź.
Wszędzie jest tylko o macierzynskim , że można pracować natomiast nic nie znalazłam o L4- ze względu na ciążę, ale teraz już wiem.
Pozdrawiam

Jola
Jola
2 miesięcy temu

Witam , jestem w 5 tyg ciąży ,a moja umowa na okres próbny trwa do 31 marca, 1 kwietnia podpisze nowa umowę na czas określony (1 rok)
Czy po podpisaniu tej nowej umowy mogę już przedstawić pracodawcy zwolnienie lekarskie od ginekologa , mimo iż nie będzie to jeszcze 12 tydzień ciąży ?
Czy nie powinnam tego robić i muszę czekać do 12 tyg bo grozi mi to wypowiedzeniem umowy ?
Chodzi mi i to czy jeśli jest podpisane umowa o pracę na rok ,to przed ukończeniem 12 tyg można iść na zwolnienie lekarskie bez ryzyka wypowiedzenia umowy ?
Pozdrawiam serdecznie

Jolanta
Jolanta
w odpowiedzi do  Jowita
2 miesięcy temu

Dziękuję bardzo za odpowiedź,
Czy istnieje jakiekolwiek ryzyko, czy sytuacja, że będąc przed 12 tyg ciąży i idąc wtedy na l4, pracodawca domyśliwszy się, że mogę być w ciąży, wypowie mi umowę, pozbawiając mnie świadczenia do dnia porodu, a potem zasiłku macierzyńskiego? Rozumiem, ze mimo , że 1 kwietnia będę w 8 tyg i pójdę na l4, zwolnienie mi nie grozi.
Z góry ogromnie dziękuję za odpowiedż i Pozdrawiam

Juatyna
Juatyna
2 miesięcy temu

Witam. Bardzo proszę o podpowiedź, czy jest jakaś szansa na ugryzienie tematu. A więc tak, z dniem 1 marca dostałam umowę o pracę na okres próbny 3-ech miesięcy. W momencie podpisywania umowy byłam w 13 tygodniu ciąży o czym pracodawcy nie poinformowałam bo z tego co się dowiedziałam, nie miałam takiego obowiązku. Chciałam pracować ogólnie w miarę sił jak najdłużej (miałam nadzieję że przepracuję cały okres próbny i dostanę umowę na dłuższy okres). Niestety (to tylko moje przypuszczenia), pracodawca najprawdopodobniej dowiedział się że jestem w ciąży i z dniem wczorajszym (tj. 04.03.2021 otrzymałam wypowiedzenie umowy z zachowaniem okresu wypowiedzenia oraz… Czytaj więcej »

Dorota
Dorota
3 miesięcy temu

Witam,
Jestem zatrudniona na umowie o pracę na czas nieokreślony, czy w związku z tym jestem objęta ochroną przed zwolnieniem od dnia poczęcia? Czy pracodawca może mi wypowiedzieć umowę jeżeli okres wypowiedzenia (3-miesieczny )upłynie przed stwierdzeniem 12 tygodnia ciąży ? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Sławomira
Sławomira
3 miesięcy temu

Witam serdecznie, czy mogę powiedzieć pracodawcy o ciąży będąc w 2 miesiącu bez obaw że mnie zwolni ?(umowę mam na czas określony do czerwca br.) i drugie pytanie czy w trakcie macierzyńskiego będzie przysługiwać mi 80% wynagrodzenia czy zasiłek wysokości 1000 zł ? zakładając że pracodawca przedłuży umowę do dnia porodu. Za odpowiedź z góry dziękuję.

Sandra
Sandra
3 miesięcy temu

Witam, niedawno dowiedziałam się że jestem w ciąży. Umowę o pracę na czas określony mam do 31 kwietnia 2021, będzie to już 4 miesiąc ciąży. Termin porodu na wrzesień 2021 . Moje pytanie brzmi, czy będę mogła podjąć pracę u obecnego pracodawcy w grudniu 2021?

Sandra
Sandra
w odpowiedzi do  Jowita
3 miesięcy temu

Tak, ponownie , ponieważ w dniu porodu umowa zostanie rozwiązana. Wiem że wtedy będzie wolne stanowisko , tylko nie wiem czy pod względem prawnym będąc na zasiłku macierzyńskim będę mogła podjąć na nim pracę u tego pracodawcy

Patrycja
Patrycja
3 miesięcy temu

Witam, posiadam umowę o prace na czas określony, umowę podpisuje co miesiąc pracuje prawie 3 miesiące. Jeżeli byłabym w ciąży czy pracodawca ma obowiązek przedłużyć mi umowę do dnia porodu ?

Patrycja
Patrycja
w odpowiedzi do  Jowita
3 miesięcy temu

Czyli mam rozumieć że po podpisaniu 4 umowy pracodawca będzie miał obowiązek przedłużyć mi umowę do dnia porodu ?

Aneta
Aneta
3 miesięcy temu

Witam mam pytanie ponieważ moja umowa kończy się z dniem 30 maja obecnie jestem w 3 MSC ciąży i mam pytanie czy wgl jest możliwość abym np przychodziła do pracy do tego czasu i zamiast przedłużenia umowy do czasu porodu to pracodawca mógł by mi przedłużyć umowę tak jak miałam dostać na czas nie określony czy to jest wgl możliwe prawnie? oczywiście pytanie tyczy się tego jesli szef by się zgodził. Ponieważ nie wiem czy wgl jest sens abym poszła porozmawiać czy po prostu iść na zwolnienie. Proszę o szybką odp.

Sabina
Sabina
4 miesięcy temu

Witam,nizej bylo pytanie bardzo mnie interesujace,mianowicie mam umowe do 9 marca na okres probny 3 mies, w tym dniu bede w 12 tyg i 5 dniu ciazy, nie rozumiem czy to juz skonczony 12 tydz czy nie?wiem ze lacznie to 84 dni i wg tego obliczania 84 dzien ciazy mam 4 marca, czyli ok, jednak gdzies wyczytalam, ze 12 tydz i 7 dzien jeszcze obliguje pracodawce do nieprzedluzenia umowy, a dopiero jak bedzie 13 tydz i 1 dzien,wiec juz nic nie rozumiem, bo wtedy sie nie lapie…prosze o odpowiedz.

Milena
Milena
4 miesięcy temu

Witam , obecnie dowiedziałam się o ciąży plus minus 5 tyg , umowa kończy mi się pod koniec lutego z obliczeń przypadałoby 10 tydz. Moje pytanie czy pracodawca przedłuży umowę do dnia porodu ?

Anna
Anna
4 miesięcy temu

Dzień dobry, bardzo proszę o udzielenie mi informacji czy jeśli w dniu zakończenia umowy o pracę na czas określony byłam w 12 tc+4 to czy już to znaczy, że byłam powyżej 12 tygodnia ciąży i pracodawca ma obowiązek przedłużenia mi umowy do dnia porodu? Czy muszę przekroczyć 13 tydzień aby spełnić warunek do przedłużenia umowy?

Patrycja
Patrycja
4 miesięcy temu

Witam. Pracuje jako pracownik tymczasowy 15 miesięcy teraz dostałam umowę do końca marca i okazało się że jestem w ciąży. Czy przedluza mi umowę do dnia porodu jeśli to będzie już 18 miesięcy pracy. Wtedy będę już po 3 miesiącu ciąży. I czy należy mi się macierzyński?

Magda
Magda
4 miesięcy temu

W maju podjęłam pracę. Dostałam umowę na czas określony – rok. Pracodawca zapewniał, że kolejna umowa będzie już na czas nieokreślony. Zastanawiam się czy gdybym zaszła w ciążę przed wygaśnięciem pierwszej umowy pracodawca może przedłużyć mi umowę na czas nieokreślony czy może ona zostać przedłużona jedynie do dnia porodu?

Justyna
Justyna
4 miesięcy temu

Witam, zaszłam w drugą ciaze w trakcie trwania urlopu macierzyńskiego, 2-letnia umowa o pracę kończy mi się 31.12.2020r. Natomiast jestem dopiero w 6 tygodniu ciąży. Czy w przypadku rezygnacji z urlopu macierzyńskiego w dniu 29.12 i powrotu do pracy z l4 na dzień 30.12 pracodawca ma obowiązek przedłużyć mi umowę do dnia porodu?

Karolina
Karolina
w odpowiedzi do  Jowita
1 miesiąc temu

12+1 dzień wystarczy?

Kora
Kora
4 miesięcy temu

Dzień dobry,
Moje 3 umowy o pracę przekroczyły już limit 33 miesięcy.(33 miesiące minęły 1 października).Ostatnia 3 umowa została podpisana do końca roku. Nie otrzymałam umowy na stałe po 1 października ale wiem ze zostanie przedłużona po uplywie obecnej. W listopadzie zaszłam w ciążę. Czy pracodawca może przedłużyć mi umowę tylko do końca trwania porodu? Jak to wygląda w tej kwestii. Czy otrzymam już umowę na stałe z racji tego że 33 miesiące już minęły? Dziękuję za odpowiedź

Kora
Kora
w odpowiedzi do  Jowita
4 miesięcy temu

Miałam umowę na zastępstwo, natomiast kolejne trzy umowy były już umowami o pracę.

Kora
Kora
w odpowiedzi do  Jowita
4 miesięcy temu

Dziękuję za odpowiedź.

Alicja
Alicja
5 miesięcy temu

Witam, mam pytanie dotyczące wysokości świadczenia w drugiej ciąży. Mam umowę na czas nieokreślony, od kwietnia 2019 do listopada 2019 pozostawałam na zwolnieniu lekarskim w związku z ciążą i pobierałam zasiłek w wysokości średniej z 12 miesięcy. Od listopada 2019 do października 2020 dostawałam 80% tej kwoty w związku z urlopem macierzyńskim i rodzicielskim. Chciałabym wiedzieć co będzie podstawą obliczenia wysokości świadczenia w kolejnej ciąży jeśli przepracuję pełne 3 miesiące. Wiem że będzie znowu liczona średnia z 12 miesięcy tylko czy będzie się liczyć kwota jaką mam na umowie czy 80% tej kwoty, które faktycznie pobierałam podczas urlopu rodzicielskiego?