Napisane przez on 16/09/2016 in Wynagrodzenie | 2 komentarze

Dodatek za pracę w porze nocnej wyłączony z płacy minimalnej

Według nowych obowiązujących zasad od 01.01.2017r. , przy obliczaniu minimalnego wynagrodzenia  za pracę (przysługującego osobom zatrudnionym na podstawie stosunku pracy), nie uwzględnia się dodatku do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej. Obecnie tj. do 31.12.2016 r. dodatek ten jest brany pod uwagę przy obliczaniu pensji minimalnej.

Do obliczenia wysokości minimalnego wynagrodzenia pracownika przyjmuje się przysługujące pracownikowi składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, zaliczone do wynagrodzeń osobowych według zasad statystyki zatrudnienia i wynagrodzeń określonych przez Główny Urząd Statystyczny z wyłączeniem:

 • nagrody jubileuszowej,
 • odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy,
 • wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych,
 • dodatku do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej.

 

Podstawa prawna

 • art. 6 ust. 5 ustawy z dnia 10 października 2002r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę,
 • ustawa z dnia 22 lipca 2016r. o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz niektórych innych ustaw.
Print Friendly

2 Odpowiedzi na post “Dodatek za pracę w porze nocnej wyłączony z płacy minimalnej”

 1. Nocka pisze:

  Pracuję od kilku lat na nocki najpierw była normalna umowa o pracę plus dodatek nocny, w związku z kryzysem pracodawca zmienił umowę na stawkę godzinowa i dodatkiem nocnym uzupełnił do najniższej krajowej czy w tym roku może zrobić podobnie?

  • Jowita pisze:

   Według nowych obowiązujących zasad od 01.01.2017r. , przy obliczaniu minimalnego wynagrodzenia za pracę (przysługującego osobom zatrudnionym na podstawie stosunku pracy), nie uwzględnia się dodatku do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>