Niezdolność do pracy w okresie wypowiedzenia

Często zadawane przez Czytelników pytania dotyczące choroby w trakcie wypowiedzenia umowy o pracę:

1. W takcie 1 miesięcznego wypowiedzenia umowy będąc na urlopie wypoczynkowym  zachorowałam (L-4) co z urlopem wypoczynkowym? Przepada?

2. Czy mogę przerwać urlop wypoczynkowy i przejść na L-4? Czy wypowiedzenie zostanie cofnięte do czasu mojego powrotu z chorobowego?

 

W przypadku wystąpienia niezdolności do pracy w trakcie przebywania na urlopie wypoczynkowym, potwierdzonej zaświadczeniem lekarskim – urlop wypoczynkowy ulega przerwaniu z mocy prawa. Za dni niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego pracodawca zobowiązany jest wypłacić ekwiwalent.

 

Przyczyny powodujące przerwanie rozpoczętego urlopu wypoczynkowego wymienione w art. 166 Kodeksu pracy stanowią zamknięty katalog i należą do niego:

1) czasowa niezdolność do pracy w skutek choroby (chodzi o chorobę samego pracownika a nie członka jego rodziny),
2) odosobnienie w  związku z chorobą zakaźną,
3) odbywanie ćwiczeń wojskowych albo przeszkolenia wojskowego przez czas do 3 miesięcy,
4) urlop macierzyński.

Gdy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę przebywamy na urlopie wypoczynkowym  i jednocześnie zachorujemy ( L-4) w takim przypadku wypowiedzenie umowy o pracę nie zostanie wycofane przez pracodawcę do dnia powrotu z chorobowego oraz okres wypowiedzenia umowy nie ulegnie przedłużeniu o czas choroby. Za okres choroby zostanie nam wypłacone wynagrodzenie chorobowe a za niewykorzystany urlop ekwiwalent.

Print Friendly

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>