Niezdolność do pracy w okresie wypowiedzenia

Często zadawane przez Czytelników pytania dotyczące choroby w trakcie wypowiedzenia umowy o pracę:

1. W takcie 1 miesięcznego wypowiedzenia umowy będąc na urlopie wypoczynkowym  zachorowałam (L-4) co z urlopem wypoczynkowym? Przepada?

2. Czy mogę przerwać urlop wypoczynkowy i przejść na L-4? Czy wypowiedzenie zostanie cofnięte do czasu mojego powrotu z chorobowego?

 

W przypadku wystąpienia niezdolności do pracy w trakcie przebywania na urlopie wypoczynkowym, potwierdzonej zaświadczeniem lekarskim – urlop wypoczynkowy ulega przerwaniu z mocy prawa. Za dni niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego pracodawca zobowiązany jest wypłacić ekwiwalent.

 

Przyczyny powodujące przerwanie rozpoczętego urlopu wypoczynkowego wymienione w art. 166 Kodeksu pracy stanowią zamknięty katalog i należą do niego:

1) czasowa niezdolność do pracy w skutek choroby (chodzi o chorobę samego pracownika a nie członka jego rodziny),
2) odosobnienie w  związku z chorobą zakaźną,
3) odbywanie ćwiczeń wojskowych albo przeszkolenia wojskowego przez czas do 3 miesięcy,
4) urlop macierzyński.

Gdy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę przebywamy na urlopie wypoczynkowym  i jednocześnie zachorujemy ( L-4) w takim przypadku wypowiedzenie umowy o pracę nie zostanie wycofane przez pracodawcę do dnia powrotu z chorobowego oraz okres wypowiedzenia umowy nie ulegnie przedłużeniu o czas choroby. Za okres choroby zostanie nam wypłacone wynagrodzenie chorobowe a za niewykorzystany urlop ekwiwalent.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

1 Komentarz do "Niezdolność do pracy w okresie wypowiedzenia"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
sympatyczna
Proszę o pomoc. Od 07-11-2016 r pracowałam na pełny etat na umowę na czas określony do 30-04-2016. W dniu 30-12-2016 dostałam wypowiedzenie umowy od pracodawcy, rozwiązanie umowy z dn. 13-01-2017r. w tym okresie mam wykorzystać urlop wypoczynkowy ( Jestem osobą niepełnosprawną). Obecnie mam 39 st. temperatury niewątpliwie jestem chora. Jeśli dostane zwolnienie lekarskie to do dnia 13-01-2017 zasiłek chorobowy będzie wypłacać mi były pracodawca, a jeśli choroba będzie się przedłużać tzn. po 13-01-2017 r. Jestem osobą w wieku 56 lat i mam przyznane świadczenie przedemerytalne. Czy przysługuje mi zasiłek chorobowy po 13-01-2017 r. Będę wdzięczna za odpowiedz. Pozdrawiam. Barbara
wpDiscuz