Urlop okolicznościowy po rozwodzie

Wiele wątpliwości Czytelników budzi sytuacja: czy po rozwodzie należy się urlop okolicznościowy w przypadku śmierci byłej teściowej/teścia?

Tak. W opisanym powyżej przypadku należy udzielić urlopu okolicznościowego w wymiarze jednego dnia zgodnie z § 15 pkt 2 rozporządzenia w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.

Powinowactwo nie ustaje pomimo ustania małżeństwa, mówi o tym art. 61§ 1. Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

Art. 61§ 1. Z małżeństwa wynika powinowactwo między małżonkiem a krewnymi drugiego małżonka. Trwa ono mimo ustania małżeństwa.

 

Wymiar urlopu okolicznościowego

2 dni przysługuje w związku z:

  •  twoim ślubem,
  •  narodzinami dziecka,
  • zgonem i pogrzebem małżonka, dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy.

1 dzień przysługuje w przypadku:

  •  ślubu Twojego dziecka,
  •  zgonu i pogrzebu siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.

 

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 25 lutego 1964r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy,
  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.
Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz