Terminy wystawiania zwolnień lekarskich

Zaświadczenie lekarskie co do zasady może być wystawione od dnia, w którym przeprowadzono badanie, lub od dnia bezpośrednio następującego po dniu badania.

Ile dni wstecz i ile dni do przodu lekarz  może zapisać okres orzeczonej niezdolności do pracy w zaświadczeniu?

 

Ile dni do przodu:

Zaświadczenie lekarskie może być wystawione na okres rozpoczynający się po dniu badania, nie później jednak niż 4 dnia po dniu badania, jeżeli:

1/ bezpośrednio po dniu badania przypadają dni wolne od pracy;

2/ badanie jest przeprowadzone w okresie wcześniejszej orzeczonej czasowej niezdolności do pracy.

Pierwszy przypadek dotyczy kiedy ubezpieczony jest badany np. w piątek po pracy a sobota i niedziela są dniami wolnymi od pracy a niekiedy także i poniedziałek (Wielkanoc). Zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy na wniosek ubezpieczonego może być wystawione w piątek a orzeczona niezdolność do pracy od wtorku. Przy czym należy pamiętać, że zasady tej nie stosujemy w przypadku niezdolności do pracy po ustaniu zatrudnienia gdyż przerwa w orzeczeniu niezdolności do pracy spowoduje utratę prawa do zasiłku.

Drugi przypadek dotyczy ubezpieczonego posiadającego już wcześniej orzeczoną niezdolność do pracy np. do czwartku, który np. w poniedziałek zgłasza się do lekarza z powodu pogorszenia się stanu zdrowia. W tym przypadku okres orzeczonej niezdolności do pracy może rozpoczynać się od piątku tj. od 4 dnia od przeprowadzonego badania.

 

Ile dni wstecz:

Okres orzeczonej czasowej niezdolności do pracy może obejmować okres nie dłuższy niż 3 dni poprzedzające dzień, w którym przeprowadzono badanie, jeżeli jego wyniki wskazują, że ubezpieczony w tym okresie niewątpliwie był niezdolny do pracy. Jedynie okres orzeczonej czasowej niezdolności do pracy przez lekarza psychiatrę może obejmować okres wcześniejszy niż 3 dni poprzedzające dzień, w którym przeprowadzono badanie w przypadku stwierdzenia lub podejrzenia zaburzeń psychicznych ograniczających zdolność ubezpieczonego do oceny własnego postępowania.

Zaświadczenie lekarskie stwierdzające okres pobytu ubezpieczonego w szpitalu albo innym przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne wystawia się nie później niż w dniu wypisania ubezpieczonego z tego szpitala albo innego przedsiębiorstwa podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne. Jednak w przypadku dłuższego niż 14 dni pobytu ubezpieczonego w szpitalu albo innym przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne, zaświadczenie lekarskie wystawia się co 14 dni lub na wniosek ubezpieczonego wystawione w terminie późniejszym.

 

Podstawa prawna:

  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 listopada 2015r. w sprawie trybu i sposobu orzekania o czasowej niezdolności do pracy, wystawienia zaświadczenia lekarskiego oraz trybu i sposobu sprostowania błędu w zaświadczeniu lekarskim.
Print Friendly, PDF & Email
Subskrybuj
Powiadom o
guest
19 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ana
Ana
1 miesiąc temu

Jestem w ciąży na zwolnieniu. W piątek kończy mi się zwolnienie i wtedy mam ustaloną wizytę. Czy lekarz może wystawić mi następne zwolnienie od soboty żeby była ciągłość? Dodam że pracujemy również w soboty.

Ana
Ana
w odpowiedzi do  Jowita
1 miesiąc temu

Dziękuję 🙂

Barbara
Barbara
2 miesięcy temu

Mam l4 do piątku 24 czy jak pójdę do lekarza np 21 lub 22 to będzie mógł mi przedłużyć l4 na kolejny okres?

Agnieszka
Agnieszka
3 miesięcy temu

Dzien dobry. Jestem w ciazy. L4 mam do 15. Kwietnia. Zle sie czuje i raczej bedzie przedluzone.Czy idąc do lekarza 8. Kwietnia mam szanse uzyskac przedluzenie zwolnienia od 16. 04.? Dodam iz nie ma wolnego terminu u lekarza. Jest 08. Lub 29.04. – tak więc drugi termin jest za daleko.

Paweł
Paweł
6 miesięcy temu

Mam L4 od poniedziałku do piątku, czy jak pójdę w poniedziałek do lekarza i on wypisze L4 znów od poniedziałku do piątku, na tą samą chorobę, to czy pominięty datowo weekend zostanie zaliczony jako ciągłość i zostanie mi zapłacony ?

Paweł
Paweł
w odpowiedzi do  Jowita
6 miesięcy temu

Dzięki

Karolina
Karolina
10 miesięcy temu

Idę z dzieckiem w poniedziałek do lekarza np o godzinie 9.00 (zwalniam się z pracy na godzinę) lekarz stwierdza, że dziecko musi zostać w domu, ja muszę tego dnia wrócić do pracy i zostawiam w ten dzień (poniedziałek) dziecko z babcią. Czy lekarz może w tej sytuacji wystawić zwolnienie od wtorku?

Karolina
Karolina
w odpowiedzi do  Jowita
10 miesięcy temu

A co w sytuacji jeżeli w poniedziałek lekarz stwierdza że dziecko musi być w domu np do piątku a ja na wtorek i środę zostawiam go pod opieką babci a zwolnienie muszę wziąć dopiero na czwartek i piątek? Czy wówczas muszę iść do lekarza jeszcze raz w czwartek rano aby lekarz wystawił zwolnienie na czwartek i piątek?

Grzegorz
Grzegorz
1 rok temu

Czy chirurg może mi wystawić zwolnienie tydzień wstecz?

Bożena
Bożena
2 lat temu

Mam zwolnienie lekarskie do piątku od ortopedy. Następną wizytę u ortopedy mam we wtorek. Czy ortopeda może wypisać mi zwolnienie mające ciągłość czyli od soboty?

Aleksandra
Aleksandra
2 lat temu

Witam, mam L4 na dziecko 3 dni od środy do piątku. W soboty i niedziele firma nie pracuje, ale wyjątkowo wszyscy pracownicy są oddelegowani na wyjazd do Warszawy i będą mieli dzień wolny do wybrania. Moje dzieci są chore i nie mogę pojechać. Czy w takiej sytuacji grożą mi jakieś konsekwencje bo L4 miałam do piątku.