Terminy wystawiania zwolnień lekarskich

Zaświadczenie lekarskie co do zasady może być wystawione od dnia, w którym przeprowadzono badanie, lub od dnia bezpośrednio następującego po dniu badania.

Ile dni wstecz i ile dni do przodu lekarz  może zapisać okres orzeczonej niezdolności do pracy w zaświadczeniu?

 

Ile dni do przodu:

Zaświadczenie lekarskie może być wystawione na okres rozpoczynający się po dniu badania, nie później jednak niż 4 dnia po dniu badania, jeżeli:

1/ bezpośrednio po dniu badania przypadają dni wolne od pracy;

2/ badanie jest przeprowadzone w okresie wcześniejszej orzeczonej czasowej niezdolności do pracy.

Pierwszy przypadek dotyczy kiedy ubezpieczony jest badany np. w piątek po pracy a sobota i niedziela są dniami wolnymi od pracy a niekiedy także i poniedziałek (Wielkanoc). Zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy na wniosek ubezpieczonego może być wystawione w piątek a orzeczona niezdolność do pracy od wtorku. Przy czym należy pamiętać, że zasady tej nie stosujemy w przypadku niezdolności do pracy po ustaniu zatrudnienia gdyż przerwa w orzeczeniu niezdolności do pracy spowoduje utratę prawa do zasiłku.

Drugi przypadek dotyczy ubezpieczonego posiadającego już wcześniej orzeczoną niezdolność do pracy np. do czwartku, który np. w poniedziałek zgłasza się do lekarza z powodu pogorszenia się stanu zdrowia. W tym przypadku okres orzeczonej niezdolności do pracy może rozpoczynać się od piątku tj. od 4 dnia od przeprowadzonego badania.

 

Ile dni wstecz:

Okres orzeczonej czasowej niezdolności do pracy może obejmować okres nie dłuższy niż 3 dni poprzedzające dzień, w którym przeprowadzono badanie, jeżeli jego wyniki wskazują, że ubezpieczony w tym okresie niewątpliwie był niezdolny do pracy. Jedynie okres orzeczonej czasowej niezdolności do pracy przez lekarza psychiatrę może obejmować okres wcześniejszy niż 3 dni poprzedzające dzień, w którym przeprowadzono badanie w przypadku stwierdzenia lub podejrzenia zaburzeń psychicznych ograniczających zdolność ubezpieczonego do oceny własnego postępowania.

Zaświadczenie lekarskie stwierdzające okres pobytu ubezpieczonego w szpitalu albo innym przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne wystawia się nie później niż w dniu wypisania ubezpieczonego z tego szpitala albo innego przedsiębiorstwa podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne. Jednak w przypadku dłuższego niż 14 dni pobytu ubezpieczonego w szpitalu albo innym przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne, zaświadczenie lekarskie wystawia się co 14 dni lub na wniosek ubezpieczonego wystawione w terminie późniejszym.

 

Podstawa prawna:

  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 listopada 2015r. w sprawie trybu i sposobu orzekania o czasowej niezdolności do pracy, wystawienia zaświadczenia lekarskiego oraz trybu i sposobu sprostowania błędu w zaświadczeniu lekarskim.
Print Friendly, PDF & Email
Subskrybuj
Powiadom o
guest
41 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Miki
Miki
1 miesiąc temu

Dzień dobry,

czy lekarz podczas teleporady zareagował zgodnie z prawem? Wystawić L4 pracownikowi w przypadku gdy chorował w poniedziałek, ale we wtorek przyszedł do pracy i podczas teleporady lekarz przyznał, że musi wystawić L4wstecz,dla poniedziałku i wtorku włącznie.

Miki
Miki
w odpowiedzi do  Jowita
1 miesiąc temu

Pacjent potrzebował L4 jedynie na poniedziałek, ale lekarz odmówił i wystawił mu również na dzień w którym dzwonił czyli wtorek i pracownik musiał iść do domu z pracy, ponieważ jest na L4.

Miki
Miki
w odpowiedzi do  Jowita
1 miesiąc temu

To nie jest kwestia przebiegu rozmowy, pytanie czy pracownik musi wziąć L4 w dniu w którym ma teleporadę (wtorek), nawet jeżeli chodzi mu tylko o dzień poprzedzający (poniedziałek)? Pracownik nie mógł umówić się na teleporadę w poniedziałek.

Piotr
Piotr
4 miesięcy temu

Witam,
Moje zwolnienie się kończy 04.06.2021. Niestety lekarz dopiero przyjmie mnie 08.06. Czy w związku z tym ciągłość będzie przerwana? Zwolnienie po ustaniu zatrudnienia.

Ksrolina
Ksrolina
6 miesięcy temu

Mam zla do 23 (piątek) od lekarza rodzinnego a wizyta u specjalisty ortopedy 20 wtorek. Lekarz ortopeda przejmuje moje leczenie o wystawia kolejne zla od 24 czy taka sytuacja jest zgodna z prawem czy mam prosić o korektę zla

Karolina
Karolina
w odpowiedzi do  Jowita
6 miesięcy temu

Tylko lekarz ortopeda wystawia kolejne zla w przód od 24. Czy ten okres mieści się w tych 4 dniach? Wizyta 20 zla od 24 by była ciągłość.

Roman
Roman
6 miesięcy temu

Dzień dobry. W dniu 19.03.2021 roku zgłosiłem się do lekarza rodzinnego telefonicznie z obawami koronawirusa, tak mi się wydawało. Około godz. 12.00 znałem termin i miejsce badania. O 22.50 dostałem wynik testu negatywny. Ciągle miałem duszności, mdłości, ból głowy, temperaturę około 37.5°C, bóle w klatce piersiowej i pod łopatkami, dreszcze, typowe objawy zakażenia. W niedzielę objawy mi się pogorszyły, doszły zawroty głowy i podwyższony puls do130 /min przy ciśnieniu 90/60. W poniedziałek byłem u tego samego lekarza, który zlecił mi badania krwi, mocz i prześwietlenie płuc. Na pytanie o zwolnienie lekarskie odpowiedział że za 19.03.2021 mam kwarantannę, a od soboty… Czytaj więcej »

Eliza
Eliza
8 miesięcy temu

byłam u lekarza w środę, nie działał system e-zwolnienia, zapomniałam się przypomnieć lekarzowi i obudziłam się w poniedziałek po weekendzie, do 10 lutego miałam zwolnienie, a dziś wychodzi że jest 5 dzień, co w takiej sytuacji? (co z ciągłością?)

Lilka
Lilka
1 rok temu

Idąc do lekarza 31 października mogę uzyskać chorobowe od 6 listopada dodam że jest to zwolnienie że względu na ciążę

Lilka
Lilka
w odpowiedzi do  Jowita
1 rok temu

Chodzi o to czy lekarz może dać l4 później o parę dni od wizyty u niego.

Tomasz
Tomasz
1 rok temu

Dzień Dobry, czy jest jakaś regulacja prawna, która mówi ile ZUS ma teraz dni na wypłatę zasiłku po ustaniu zatrudnienia ? Wcześniej to było 30 dni, teraz tłumaczą się, że jest pandemia i jak Pani w ZUS mi powiedziała, okres 30 dni ich nie obowiązuje. Na moje pytanie zatem jaki okres teraz ich obowiązuje, odpowiedziała, że żaden, że nie ma określonego konkretnego terminu ze względu na pandemię. Powiedziała, że ludzie czekają nawet po 3,4 miesiące. To mi się w głowie nie mieści, jak oni mogą z siebie zrzucać od tak obowiązki wobec obywateli, które są poparte konkretnymi zapisami/ustawami. Przecież to… Czytaj więcej »

Ana
Ana
1 rok temu

Jestem w ciąży na zwolnieniu. W piątek kończy mi się zwolnienie i wtedy mam ustaloną wizytę. Czy lekarz może wystawić mi następne zwolnienie od soboty żeby była ciągłość? Dodam że pracujemy również w soboty.

Ana
Ana
w odpowiedzi do  Jowita
1 rok temu

Dziękuję 🙂

Barbara
Barbara
1 rok temu

Mam l4 do piątku 24 czy jak pójdę do lekarza np 21 lub 22 to będzie mógł mi przedłużyć l4 na kolejny okres?

Agnieszka
Agnieszka
1 rok temu

Dzien dobry. Jestem w ciazy. L4 mam do 15. Kwietnia. Zle sie czuje i raczej bedzie przedluzone.Czy idąc do lekarza 8. Kwietnia mam szanse uzyskac przedluzenie zwolnienia od 16. 04.? Dodam iz nie ma wolnego terminu u lekarza. Jest 08. Lub 29.04. – tak więc drugi termin jest za daleko.

Dagmara
Dagmara
w odpowiedzi do  Jowita
8 miesięcy temu

I nie ma z tego tytułu żadnych konsekwencji, istnieje taka możliwość?

Dagmara
Dagmara
w odpowiedzi do  Jowita
8 miesięcy temu

Rozumiem, że nie wyplaci dwa razy, ale czytając różne prawne zapisy dowiedziałam się że można wystawić zwolnienie do przodu raptem o 4 dni. Tu jest aż tydzien. Mam ten sam problem, i nie wiem czy lekarz będzie skory do przedłużenia w taki sposób i czy on z tego tytułu nie będzie miał nieprzyjemności

Paweł
Paweł
1 rok temu

Mam L4 od poniedziałku do piątku, czy jak pójdę w poniedziałek do lekarza i on wypisze L4 znów od poniedziałku do piątku, na tą samą chorobę, to czy pominięty datowo weekend zostanie zaliczony jako ciągłość i zostanie mi zapłacony ?

Paweł
Paweł
w odpowiedzi do  Jowita
1 rok temu

Dzięki

Karolina
Karolina
2 lat temu

Idę z dzieckiem w poniedziałek do lekarza np o godzinie 9.00 (zwalniam się z pracy na godzinę) lekarz stwierdza, że dziecko musi zostać w domu, ja muszę tego dnia wrócić do pracy i zostawiam w ten dzień (poniedziałek) dziecko z babcią. Czy lekarz może w tej sytuacji wystawić zwolnienie od wtorku?

Karolina
Karolina
w odpowiedzi do  Jowita
2 lat temu

A co w sytuacji jeżeli w poniedziałek lekarz stwierdza że dziecko musi być w domu np do piątku a ja na wtorek i środę zostawiam go pod opieką babci a zwolnienie muszę wziąć dopiero na czwartek i piątek? Czy wówczas muszę iść do lekarza jeszcze raz w czwartek rano aby lekarz wystawił zwolnienie na czwartek i piątek?

Grzegorz
Grzegorz
2 lat temu

Czy chirurg może mi wystawić zwolnienie tydzień wstecz?

Bożena
Bożena
3 lat temu

Mam zwolnienie lekarskie do piątku od ortopedy. Następną wizytę u ortopedy mam we wtorek. Czy ortopeda może wypisać mi zwolnienie mające ciągłość czyli od soboty?

Aleksandra
Aleksandra
3 lat temu

Witam, mam L4 na dziecko 3 dni od środy do piątku. W soboty i niedziele firma nie pracuje, ale wyjątkowo wszyscy pracownicy są oddelegowani na wyjazd do Warszawy i będą mieli dzień wolny do wybrania. Moje dzieci są chore i nie mogę pojechać. Czy w takiej sytuacji grożą mi jakieś konsekwencje bo L4 miałam do piątku.