Wymiar urlopu macierzyńskiego
Wymiar urlopu macierzyńskiego, zależy od liczby narodzonych dzieci przy jednym porodzie i wynosi:
- 20 tygodni (140 dni) – urodzenie jednego dziecka
- 31 tygodni (217 dni) – urodzenie dwojga dzieci
- 33 tygodnie (231 dni) – urodzenie trojga dzieci
- 35 tygodni (245 dni) – urodzenia czworga dzieci
- 37 tygodni (259 dni) – urodzenie pięciorga i więcej dzieci.
Jeśli pracownica lub pracownik przyjęli dziecko na wychowanie i wystąpili do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka mają prawo do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego do ukończenia przez dziecko 14 roku życia.
Jeśli pracownica lub pracownik przyjęli dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza (z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej) lub przyjęli dziecko i złożyli do sądu opiekuńczego wniosek o przysposobienie, mają prawo do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.
Wymiar urlopu zależy od liczby przyjętych dzieci:
- 20 tygodni (140 dni) – przyjęcie jednego dziecka
- 31 tygodni (217 dni) – jednoczesne przyjęcie dwojga dzieci
- 33 tygodnie (231 dni) – jednoczesne przyjęcie trojga dzieci
- 35 tygodni (245 dni) – jednoczesne przyjęcie czworga dzieci
- 37 tygodni (259 dni) – jednoczesne przyjęcie pięciorga i więcej dzieci.
W takiej sytuacji urlop nie może trwać dłużej niż do dnia ukończenia przez dziecko 7 roku życia lub 10 roku życia, jeśli dziecko ma odroczony obowiązek szkolny. Jeśli dziecko nie ukończyło w chwili przyjęcia 7 lat (lub 10 w przypadku odroczonego obowiązku szkolnego), pracownikowi zawsze przysługuje urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego w minimalnym wymiarze 9 tygodni.
Prawo do 9 tygodni urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego ma również pracownik, który dziecko w wieku do 14 roku życia na wychowanie i wystąpił do sądu opiekuńczego
z wnioskiem o przysposobienia dziecka.
Zasady wykorzystania urlopu macierzyńskiego
Pracownica w ciąży może, na swój wniosek, wykorzystać maksymalnie 6 tygodni urlopu macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu. Po porodzie przysługuje jej urlop w niewykorzystanym wcześniej wymiarze.
Przykład
Pracownica ma zaplanowany poród na 17 stycznia 2024 r. Przysługuje jej 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, przed porodem może wykorzystać 6 tygodni urlopu macierzyńskiego po porodzie pozostanie jeszcze do wykorzystania 14 tygodni urlopu.
Pracownica, po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, ma prawo zrezygnować z pozostałej części tego urlopu i powrócić do pracy, jeżeli:
- pozostałą część urlopu macierzyńskiego wykorzysta pracownik – ojciec wychowujący dziecko,
- przez okres odpowiadający okresowi, który pozostał do końca urlopu macierzyńskiego, osobistą opiekę nad dzieckiem będzie sprawował ubezpieczony – ojciec dziecka, który w celu sprawowania tej opieki przerwał działalność zarobkową.
Pracownikowi – ojcu wychowującemu dziecko przysługuje, w przypadku rezygnacji przez ubezpieczoną – matkę dziecka z pobierania zasiłku macierzyńskiego po wykorzystaniu przez nią tego zasiłku za okres co najmniej 14 tygodni po porodzie, prawo do części urlopu macierzyńskiego przypadającej po dniu rezygnacji przez ubezpieczoną – matkę dziecka z pobierania zasiłku macierzyńskiego.
Minimalny urlop macierzyński
W razie urodzenia martwego dziecka lub zgonu dziecka przed upływem 8 tygodni życia, pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 8 tygodni po porodzie, nie krócej jednak niż przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka. Pracownicy, która urodziła więcej niż jedno dziecko przy jednym porodzie, przysługuje w takim przypadku urlop macierzyński w wymiarze stosownym do liczby dzieci pozostałych przy życiu.
W przypadku zgonu dziecka po upływie 8 tygodni życia, pracownica zachowuje prawo do urlopu macierzyńskiego przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka. Pracownicy, która urodziła więcej niż jedno dziecko przy jednym porodzie, przysługuje w takim przypadku urlop macierzyński w wymiarze stosownym do liczby dzieci pozostałych przy życiu, nie krócej jednak niż przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka.
Przesunięcie części urlopu macierzyńskiego
W razie urodzenia dziecka wymagającego opieki szpitalnej pracownica, która wykorzystała po porodzie 8 tygodni urlopu macierzyńskiego, pozostałą część tego urlopu może wykorzystać w terminie późniejszym, po wyjściu dziecka ze szpitala.
Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 26 czerwca 1974r. Kodeks pracy,
- biznes.gov.pl .