Wymiar urlopu na żądanie

Pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Pracownik zgłasza żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu ale do czasu rozpoczęcia pracy przez pracownika zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.

Uprawnienie do urlopu na żądanie jest uprawnieniem pracowniczym dotyczy pracowników zatrudnionych na podstawie umowy:

  • na okres próbny
  • na czas określony
  • na zastępstwo
  • na czas nieokreślony

Pracownikowi zatrudnionemu na część etatu przysługuje urlop na żądanie w takim samym wymiarze jak zatrudnionemu w pełnym wymiarze godzin pracy, a co za tym idzie niezależnie od wymiaru czasu pracy w którym pracownik świadczy pracę przysługuje 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Nie wykorzystany w danym roku kalendarzowym urlop na żądanie nie przechodzi na kolejny rok, ale  od 1 stycznia następnego roku zamienia się w „zwykły” urlop wypoczynkowy zaległy.
Urlop na żądanie przysługuje w wymiarze 4 dni, niezależnie od liczby pracodawców, z którymi pracownik pozostaje w danym roku kalendarzowym w kolejnych stosunkach pracy.

 

Podstawa prawna:

  • art. 1672 , art. 1673 Kodeksu pracy
Print Friendly, PDF & Email
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marta
Marta
4 lat temu

Witam jestem zatrudniona na umowę o pracę pełny etat, pracuję 7h w tygodniu i 7h w co drugą sobotę. Pracuję z koleżanką na zmianie, a w kolejną sobotę pracuje sama koleżanka. Potrzebuje wziąć urlop w sobotę, która mi wypada do pracy ponieważ koleżanka nie może sie ze mną zamienić, a pracodawca mówi że sobotę nie można wziąć urlopu. Stąd pytanie czy jest na to jakiś przepis? Przeszukałam całą umowę, ale nie ma o tym wzmianki że nie można wziąć urlopu, a potrzebuje go. Czy mogę w takiej sytuacji może wziąć urlop na żądanie?