Jak działa kasa fiskalna i kto musi ją mieć

Większość sklepów w których robimy zakupy wyposażona jest w urządzenia rejestrujące wartość nabytych towarów lub cenę za wykonane usługi. To kasy fiskalne. Jak działają i kiedy powstaje obowiązek ich posiadania?

 

Jak działa kasa fiskalna?

Prawidłowa nazwa tego urządzenia to kasa rejestrująca, jednak większość z nas nazywa ją po prostu kasą fiskalną. Jest to urządzenie elektroniczne, którego zadaniem jest zapisanie wartości wszystkich sprzedanych towarów lub usług oraz kwoty podatku od sprzedaży detalicznej. Jest to możliwe dzięki wbudowanej tzw. pamięci fiskalnej. Zasada jej działania opiera się na tym, że po zakończeniu każdej doby sprzedażowej łączna kwota netto oraz brutto sprzedaży a także całkowita wartość podatku VAT jest zapisywana i nie ma możliwości wprowadzenia żadnych zmian. W większości przypadków kasy fiskalne posiadają bazę danych, w której znajdują się informacje o cenie produktów oraz stawkach VAT dla każdego z nich. Dzięki temu, że kod kreskowy znajduje się w bazie i na produkcie możliwe jest skanowanie towarów bez konieczności ręcznego wprowadzania cen i wykonywania obliczeń. Wszystko dzieje się automatycznie, a obsługa klientów jest szybka i wygodna. Poza tym, że wszystkie informacje o sprzedaży trafiają do pamięci urządzenia, są również drukowane na paragonie. Obowiązkiem każdego sprzedawcy, który ewidencjonuje sprzedaż jest wydanie klientowi paragonu, stanowiącego dowód zakupu. Umożliwia on dochodzenie swoich praw kiedy okaże się, że sprzedany towar lub wykonana usługa jest niezgodna z ofertą lub zapewnieniami sprzedawcy.

 

Kiedy kasa fiskalna jest obowiązkowa

Kwestia obowiązku posiadania kasy fiskalnej przez sprzedawcę uregulowana jest w przepisach prawa. Co do zasady kasy fiskalne muszą posiadać przedsiębiorcy, którzy sprzedają towary lub świadczą usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych, czyli tych, którzy zwolnieni są z obowiązku opłacania podatku VAT. Od tej zasady istnieją jednak wyjątki. Kasy rejestrującej nie muszą posiadać m.in. firmy, których klientami są jedynie podmioty samorządowe lub państwowe oraz przedsiębiorstwa, których obrót nie przekroczył w ubiegłym roku kalendarzowym kwoty 20 000zł. Ponadto obowiązek prowadzenia ewidencjonowania z wykorzystaniem kas fiskalnych dotyczy takich rodzajów działalności jak sprzedaż gazu płynnego, usług transportu pasażerskiego np. taksówkarzy, usługi fryzjerskich oraz kosmetycznych, sprzedaży wyrobów tytoniowych czy naprawy pojazdów mechanicznych.

Artykuł zewnętrzny

Print Friendly, PDF & Email
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments