Jak wygląda prowadzenie firmy w dobie pandemii?

księgarnia profinfoRok 2020 okazał się dla wielu firm momentem próby. Obostrzenia związane z pandemią sparaliżowały funkcjonowanie wielu z nich, a większość i tak musiała przestawić się na zupełnie inne tory działania. Wdrożenie rozwiązań, które miały na celu zapewnić bezpieczeństwo pracownikom w obliczu zagrożenia koronawirusem, nie tylko utrudniło ich działanie, ale także wygenerowało dodatkowe koszty. Jak wygląda prowadzenie firmy w dobie pandemii? Co się zmieniło i czy zmiany te zostaną z nami na dłużej?

 

Pandemia a funkcjonowanie przedsiębiorstw

Wybuch pandemii na początku 2020 roku stał się dla przedsiębiorców prawdziwym wyzwaniem. Stan epidemiczny i związane z nim restrykcje sanitarne, w mniejszym lub w większym stopniu, zmieniły sposób funkcjonowania praktycznie wszystkich przedsiębiorstw – zarówno produkcyjnych, jak i handlowych czy usługowych. Obostrzenia wymusiły na firmach kontrolę stanu zdrowia swoich pracowników oraz zastosowanie rozwiązań, mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Nie obyło się niestety bez wielu wątpliwości dotyczących wprowadzania konkretnych rozwiązań,  zwłaszcza tych, które dotyczyły nakazu zaprzestania prowadzenia działalności. Zaowocowało to buntem przedsiębiorców, którzy na początku 2021 roku postanowili sprzeciwić się zarządzeniom uniemożliwiającym prowadzenie działalności i rozpocząć normalne funkcjonowanie – przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa sanitarnego.

 

Prawo pracy w czasie koronawirusa

Część pracodawców i pracowników nie została jednak przekonana do słuszności niektórych rozwiązań. Pamiętać jednak należy o tym, że w myśl przepisów Kodeksu pracy, obowiązkiem pracodawcy jest ochrona życia i zdrowia pracowników oraz zagwarantowanie im w pełni bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.

Warto zatem zasięgnąć informacji w temacie prawa pracy i koronwirusa ze sprawdzonego źródła, którym są publikacje z zakresu prawa pracy oraz organizacji działania przedsiębiorstwa w dobie koronawirusa, które są dostępne na https://www.profinfo.pl/sklep/prawo-pracy.html. Profinfo jest księgarnią, w której znaleźć można profesjonalne publikacje z zakresu prawa pracy, prawa karnego, a także szeroko pojętej ekonomii, biznesu i książek akademickich. Co ważne, znajdziemy tam publikacje z w pełni aktualnymi informacjami, opartymi na najnowszych ustawach i przepisach.

 

COVID-19 a szkolenia pracowników

Pomimo kolejnych lockdownów, firmy nie mogą sobie pozwolić na to, aby zmniejszać swoją konkurencyjność na rynku. Jest ona obecnie nawet jeszcze ważniejsza, ponieważ wszystko, co daje przewagę firmie, jest na wagę złota. Na szczęście w kwestii szkoleń pracowników świetnym rozwiązaniem są wszelkiego rodzaju kursy online.

W czasie pandemii bardzo wiele firm szkoleniowych dostosowało swoje kursy do obecnej sytuacji, oferując ich zdalną formę. Przy czym szkolenia stacjonarne również mogą być przeprowadzone przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego. W takiej sytuacji należy dostosować miejsce szkolenia oraz liczbę uczestniczących w nim osób, do aktualnych przepisów związanych z obostrzeniami sanitarnymi.

Należy zauważyć, że szkolenia specjalistyczne też zyskują na popularności – przykładem może być sektor szkoleń energetycznych.

Artykuł zewnętrzny

Print Friendly, PDF & Email
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments