Urlop macierzyński 2021 – co trzeba wiedzieć?

Urlop macierzyński kobiety często wspominają jako najpiękniejszy czas ich życia. Co trzeba wiedzieć o urlopie macierzyńskim, jak to wygląda od strony prawnej i proceduralnej? Jak przejść na urlop macierzyński i cieszyć się czasem poświęconym dziecku?

 

Urlop macierzyński – podstawowa wiedza

Artykuł ten jest dedykowany wszystkim paniom, młodym matkom, które przygotowują się do urlopu macierzyńskiego lub już z niego korzystają. Podamy tu – w skoncentrowanej formie – wszystkie najważniejsze informacje na ten temat.

Dzień, w którym na świat przychodzi dziecko, jest formalnym rozpoczęciem urlopu macierzyńskiego. Okres trwania niezakłóconej opieki nad dzieckiem trwa przez dokładnie 20 tygodni, kiedy to młoda matka może cały swój czas poświęcić swojej pociesze. Urlop macierzyński możemy przedłużyć w tzw. urlop rodzicielski o kolejne 32 tygodnie. Urlop macierzyński jest prawnie zapisany jako obowiązkowy! – nie zapominajmy o tym. Więc prawo do niego przysługuje każdej kobiecie rodzącej dziecko, a nawet jest jej prawnym obowiązkiem. Przynajmniej 14 tygodni tego urlopu musimy wykorzystać. Resztę czasu na opiekę nad dzieckiem można przeznaczyć ojcowi lub babci, dziadkowi, cioci, innemu członkowi rodziny.

Gdy przebywamy na urlopie macierzyńskim nie pobieramy wynagrodzenia z naszego zakładu pracy. Jednakże przysługującym nam wtedy świadczeniem jest zasiłek macierzyński, który w pewnym stopniu rekompensuje brak pobierania pensji. Zasiłek ten zostanie wypłacony w wymiarze 100% średniego wynagrodzenia zatrudnionej pani.

Dla przedłużenia urlopu macierzyńskiego w rodzicielski potrzebny jest wniosek, dokument prawny, nietrudny do zdobycia i honorowany przez wszystkie instytucje. Sam urlop macierzyński działa – jak już mówiliśmy – “z automatu”. Wniosek jest prosty do wypełnienia, to zwykła formalność, nie zawiera on nadmiernie wiele danych, a dane, które należy podać, są standardowe (np. imię i nazwisko dziecka czy data jego urodzenia, itp.). Załączenie aktu urodzenia i zaświadczenie od lekarza również zdobywamy bez trudu – te dokumenty są potrzebne do przedłużenia urlopu macierzyńskiego. Odtąd kobieta może poświęcić swój czas wyłącznie na opiekę nad dzieckiem.

W bardzo przystępny sposób dalsze informacje o warunkach urlopu macierzyńskiego znajdziemy także w tym artykule na Aplikuj.pl: https://www.aplikuj.pl/porady-dla-pracownikow/999/dla-kogo-urlop-na-warunkach-urlopu-macierzynskiego.

 

Dalsze informacje o urlopie macierzyńskim

Czas trwania urlopu macierzyńskiego jest zależny od liczby urodzonych dzieci. Gdy kobieta urodzi dwójkę dzieci, bliźnięta, wtedy okres ten wzrasta do 31 tygodni. Rzadkie są przypadki urodzenia pięcioraczków, ale się zdarzają – wtedy aż 37 tygodni jest przeznaczonych na opiekę nad nimi.

Niektóre panie mogą chcieć szybciej wrócić do pracy. Obowiązkowość urlopu macierzyńskiego nie pozwala im jednak na to przed okresem 14 tygodni od dnia porodu. Reszta zależy do naszej decyzji – czy zechcemy wydłużyć urlop, czy też go skrócić. Ten drugi wariant jest często stosowany gdy to ojciec przejmuje opiekę nad dzieckiem.

Pamiętajmy, że świadczenie typu zasiłek macierzyński jest wypłacane przez ZUS i mają do niego prawo osoby z ubezpieczeniem.

Gdy nie jesteśmy zatrudnione w oparciu o umowę o pracę, gdy obowiązuje nas umowa zlecenie przez internet – wszystkie potrzebne informacje znajdziemy pod wskazanym linkiem.

Życzymy wszystkim młodym mamom wszystkiego co najlepsze, ponieważ macierzyństwo jest dla większości kobiet szczególnie ważne i obfituje w wiele pięknych niespodzianek – zostaje zwykle zapamiętane jako jeden z najlepszych okresów na przestrzeni całego życia. Dlatego urlop macierzyński jest tak istotny.

Artykuł zewnętrzny

Print Friendly, PDF & Email
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Emilia
Emilia
2 lat temu

Dzień dobry, wracam do pracy po urlopie macierzyńskim. Do tej pory miałam etat łączony z 1/2 sekretarka i1/2 woźna- umowa na czas nieokreślony, czy dyrektor szkoły może przydzielić mi obowiązki tylko woźnej gdy zastępuje mnie osoba z urzędu pracy?