Świadczenie kosiniakowe – najważniejsze informacje

Tak zwane kosiniakowe w 2021 roku będzie przyznawane na tych samych zasadach co w poprzednich latach. O takie świadczenie może ubiegać się każda kobieta, która urodzi dziecko, a nie przysługuje jej zasiłek macierzyński. Jest to wsparcie finansowe dla rodziców, ponieważ z chwilą przyjścia dziecka na świat, nie tylko pojawia się uczucie ogromnej radości, ale także strach, czy zdołamy zapewnić naszemu maluszkowi wszystko, co najlepsze. Musimy liczyć się z większymi wydatkami, ponieważ wychowanie dziecka kosztuje, więc to świadczenie jest szczególnie pomocne osobom, które przed zajściem w ciąże nie pracowały.

 

Co to jest kosiniakowe?

Kosiniakowe jest jednym ze świadczeń, które przysługuje po narodzinach dziecka. To odpowiednik zasiłku macierzyńskiego dla osób niepracujących zawodowo lub pracujących, lecz nie opłacających składek ubezpieczenia zdrowotnego.

Wsparcie finansowe dla rodziców w postaci świadczenia rodzicielskiego będzie przysługiwało przez okres 12 miesięcy w kwocie 1000 zł miesięcznie przy urodzeniu jednego dziecka, natomiast w przypadku urodzenia wieloraczków ten okres może zostać wydłużony nawet o 19 kolejnych tygodni. O zasadach przyznawania świadczenia i innych podatkach przeczytasz na portalu wiecej-gotowki.pl.

Świadczenie kosiniakowe powstało z myślą o nie pracujących rodzicach i weszło w życie w 2016 roku z inicjatywy Ministra Pracy i Polityki Społecznej Władysława Kosiniaka-Kamysza, stąd wiedziała się potoczna nazwa tego świadczenia.

 

Kto może się starać o kosiniakowe?

Jednym z głównych założeń świadczenia kosiniakowego jest pomoc rodzicom, którym w ostatnim czasie urodziło się dziecko, a matka, lub ojciec z różnych względów nie mają prawa do zasiłku macierzyńskiego, czy tacierzyńskiego.

O to świadczenie mogą ubiegać się zarówno osoby bezrobotne, nawet takie, które nie są zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy, jak i osoby pracujące na umowach cywilno-prawnych, czyli tak zwanych umowach śmieciowych, rolnicy, studenci, oraz uczniowie.

Z pewnością wiele osób zastanawia się, w jaki sposób może uzyskać to świadczenie? Wystarczy złożenie prostego wniosku w:

  • Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej,
  • urzędzie gminy,
  • lub przez internet, pod warunkiem, że posiadamy Profil Zaufany, lub podpis elektroniczny np. logując się przez bankowość internetową.

Taki wniosek dostępny jest na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, gdzie można go pobrać, wydrukować, wypełnić i złożyć w jednej z wymienionych wyżej placówkach. Do wniosku należy dołączyć potrzebne dokumenty oraz numer rachunku bankowego, na który będzie co miesiąc wpływało świadczenie kosiniakowe. Więcej informacji znajdziesz na stronie https://wiecejgotowki.pl.

Artykuł zewnętrzny

Print Friendly, PDF & Email
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments