Sklep internetowy na Woocommerce – czy to dobry pomysł?

WordPress jest jednym z najpopularniejszych systemów do zarządzania treścią na stronie. Wiele źródeł podaje że najpopularniejszym. Nic więc dziwnego, że wiele agencji decyduje również na opieraniu o ten system sklepu internetowego. Czy WordPress jest dobrym rozwiązanie pod sklep internetowy? Czy jego rozszerzenia są w stanie konkurować z systemami e-commerce, które od podstaw zostały napisane dla handlu w sieci? O tym i kilku innych sprawach dowiesz się w moim dzisiejszym artykułe.

 

Czym jest Woocommerce?

Woocommerce to rozszerzenie sklepu internetowego dla systemu CMS WordPress czyli tak zwana wtyczka. Instalując ją na stronie internetowej opartej na WordPress zyskujemy na niej funkcjonalność sklepu internetowego.

Pobierz Woocommerce: https://woocommerce.com/

 

Tworzenie sklepu internetowego na Woocommerce

Aby stworzyć sklep internetowy na Woocommerce trzeba najpierw stworzyć stronę internetową na WordPress. Możemy to zlecić firmie interaktywnej, która zaprojektuje dla nas szatę graficzną, zaprogramują ją i umieści na stronie internetowej odpowiednie treści. Możemy też spróbować własnych sił i kupić gotowy szablon. Jeżeli już wybierzemy drugą drogę warto kupić szablon obejmujący też rozszerzenie Woocommerce, wtedy po instalacji rozszerzenia sklepu internetowego cały projekt będzie miał spójny, atrakcyjny design.

Kolejnym krokiem jest konfiguracja sklepu internetowego. Konfiguracja sklepu internetowego polega na dostosowaniu go do obecnie panującego prawa, zgodności z RODO. Podczas konfiguracji instalujemy również odpowiednie metody płatności czy metody wysyłki.

Czytaj więcej: Tworzenie sklepu internetowego Woocommerce

 

Kiedy użycie Woocommerce jest dobrym pomysłem?

Jak każda technologia taki i Woocommerce ma odpowiednie swoje zastosowanie. Woocommerce przeznaczony jest dla właścicieli stron internetowych opartych na systemie WordPress zwłaszcza tych które posiadają już zarejestrowanych użytkowników. Instalacja Woocommerce rozszerza konto istniejących użytkowników o funkcje typowe dla sklepów internetowych np. historia zamówień.

W praktyce nawet jeżeli posiadasz stronę internetową opartą na WordPress ale nie prowadziłeś wcześniej rejestracji użytkowników, a sama strona internetowa jest jedynie informacyjną wizytówką to zaleca się oparcie sklepu internetowego na profesjonalnym silniku e-commerce, który był tworzony od podstaw z myślą właśnie o sprzedaży internetowej. Sklep można taki umieścić na subdomenie lub w oddzielnym katalogu z czym zalecanym rozwiązaniem jest umieszczenie go na subdomenie odseparowanej od domeny głównej.

 

Kiedy powinniśmy sięgnąć po inne rozwiązanie

Jak wspomniałem wyżej Woocommerce jest przeznaczone dla stron internetowych opartych na WordPress. Jeżeli tworzysz nowy sklep internetowy nie powinieneś sięgać po Woocommerce ponieważ na rynku jest wiele lepszych rozwiązań tworzonych od podstaw dla handlu w internecie. Dedykowane rozwiązania dla e-commerce są znacznie bardziej bezpieczne oraz bardziej dostosowane do sprzedaży. Platformy sprzedażowe takie jak Magento, Prestashop czy Opencart znacznie przewyższają swą funkcjonalnością wtyczkę WordPress. Niestety WordPress jest też systemem najczęściej padającym ofiarą ataków hakerskich. W ostatnich latach wiele się zmieniło w zakresie bezpieczeństwa tego systemu jednak najczęściej, furtką są dziurawe rozszerzenia instalowane przez właścicieli stron internetowych.

 

Źródło: https://www.designcart.pl/

Artykuł zewnętrzny

Copywriting i SEO Skrivanek

Print Friendly, PDF & Email
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments