Pracownicze Plany Kapitałowe – co warto o nich wiedzieć?

Temat wysokości emerytur od dawna budzi sporo emocji, bowiem wiele osób obawia się o to, że otrzymywane pieniądze mogą nie wystarczać na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Dlatego warto zabezpieczyć się na tak zwaną jesień życia, gromadząc oszczędności na długo przed przejściem na emeryturę. Jedną z możliwości jest dołączenie do PPK, czyli Pracowniczego Planu Kapitałowego. Co warto o nim wiedzieć?

 

Kto może przystąpić do PPK?

Pracownicze Plany Kapitałowe to innymi słowy dobrowolny system oszczędzania z myślą o emeryturze. Przystąpić mogą do niego wszystkie osoby, które ukończyły 18. rok życia i są zatrudnione nie tylko na podstawie umowy o pracę, ale także umowy zlecenia, umowy agencyjnej, umowy o pracę nakładczą czy na podstawie mianowania. Program nie obejmuje wyłącznie przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą oraz rolników. Bardzo istotne jest to, że do PPK pracownicy zapisywani są automatycznie, a jeśli nie chcą w ten sposób odkładać pieniędzy na emeryturę, to muszą złożyć pisemną rezygnację. Wyjątek stanowią pracownicy, którzy ukończyli 55. rok życia – w takich przypadkach nie ma domniemanej zgody i każdy musi sam wyrazić chęć przyłączenia do PPK. Co 4 lata procedura automatycznych zapisów się powtarza.

 

Na czym polega oszczędzanie w PPK?

Pieniądze gromadzone na koncie w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych pochodzą z trzech źródeł, a mianowicie od pracownika, pracodawcy oraz od Skarbu Państwa. W podstawowym wariancie każdego miesiąca minimum 0,5% pensji brutto trafia na indywidualne konto PPK – zamiast zostać wypłacone pracownikowi. Przy czym istnieje możliwość zwiększenia przekazywanej kwoty z 0,5 do maksimum 4%. Jeżeli chodzi o pracodawcę, to standardowo przekazuje on 1,5% pensji brutto pracownika. Na starcie każde konto indywidualne zasilane jest przez Skarb Państwa kwotą 250 zł, a co roku kwotą 240 zł.

 

Pracodawcy, którzy mają wątpliwości co do rozliczania PPK, mogą skorzystać z pomocy oferowanej przez firmę Contract Administration https://ca-staff.eu/ – powierzając obsługę programu specjalistom.

Artykuł zewnętrzny

Print Friendly, PDF & Email
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments