Co należy wiedzieć o upadłości konsumenckiej

Upadłość konsumenckaZadłużenia, zwłaszcza te duże, to problem, który wiąże się z naprawdę poważnymi konsekwencjami. Jeśli nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z ich spłatą, dobrą decyzją może być ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

 

Czym jest upadłość konsumencka i kto może ją ogłosić?

Upadłość konsumencka ogłoszona może być tylko i wyłącznie przez osoby prywatne, nie prowadzące działalności gospodarczej. Nie mogą niestety, skorzystać z niej przedsiębiorcy. Umożliwia ona uzyskanie oddłużenia osobom, które nie są już w stanie regulować swoich zobowiązań.

Jak ogłosić upadłość konsumencką? Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej składa się w Sądzie  Upadłościowym właściwym dla miejsca zamieszkania – należy jednak mieć na uwadze, że jego złożenie nie oznacza jeszcze jego akceptacji przez sąd. Wniosek o upadłość konsumencką można też złożyć przez Internet za pośrednictwem Krajowego Rejestru Zadłużonych działającego w ramach Portalu Rejestru Sądowych.

Z drugiej jednak strony – liczba wniosków pozytywnie rozpatrzonych przez sądy z każdym rokiem rośnie. Jest to z pewnością związane z faktem, że przepisy regulujące upadłość konsumencką stały się w ostatnich latach bardziej przyjazne dłużnikowi. Zgodnie z niedawnymi zmianami prawnymi, sądy nie będą już, przykładowo, oddalać wniosków w sytuacjach, gdy niewypłacalność dłużnika  wynika z jego niefrasobliwości, lub nierozsądnego korzystania z ofert pożyczek i kredytów.

 

Ile trwa procedura ogłoszenia upadłości konsumenckiej?

A zatem – na czym polega upadłość konsumencka? Jej ogłoszenie przez sąd upadłościowy skutkuje dla dłużnika przede wszystkim większym komfortem psychicznym – wstrzymuje ono bowiem wszelkie postępowania sądowe oraz egzekucyjne, a także windykację polubowną. Jest równoznaczne z uznaniem wszelkich zadłużeń danego dłużnika za nieistniejące. Upadłość konsumencka polega na zaspokojeniu roszczeń wierzycieli (na tyle, na ile to możliwe) z majątku dłużnika, jeśli on takowy posiada. Pozostała część zadłużenia (lub jego całość) zostaje natomiast przez sąd umorzona.

Co zaś w sytuacji, gdy dłużnik nie posiada dobytku i ile trwa upadłość konsumencka bez majątku? Przede wszystkim należy wiedzieć, że nie stanowi to przeciwwskazania do ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Nawet, jeśli dłużnik nie posiada kompletnie niczego, nadal może zostać on uwolniony od długów. Co więcej, bardzo często okazuje się wówczas, że postępowanie upadłościowe zostaje zakończone szybciej.

O ile bowiem spieniężenie majątku przez syndyka może trwać nawet do kilkunastu miesięcy, o tyle postępowanie upadłościowe w przypadku braku majątku dłużnika zakończone zostaje zazwyczaj w ciągu 6-8 miesięcy.

 

Jakie są efekty upadłości konsumenckiej?

Pamiętać należy, że o ile ogłoszenie upadłości konsumenckiej przez sąd jest pozytywną wiadomością, o tyle ma ono kilka poważnych konsekwencji dlatego, zanim się na ten krok zdecydujemy warto skonsultować go z kancelarią prawną.

Zacznijmy od pozytywnych aspektów takiej decyzji. Przede wszystkim, po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej, stajemy się osobami oddłużonymi. Oznacza to, że wierzyciele nie mogą już dochodzić od nas spłaty zobowiązania (nawet, jeśli nie odzyskali od nas ani złotówki). W momencie pozytywnego rozpatrzenia naszego wniosku przez sąd upadłościowy, prowadzone przez siebie egzekucje będą musieli wstrzymać także ewentualni komornicy.

Należy jednak pamiętać, że upadłość konsumencka ma także negatywne konsekwencje. Zarządzanie naszym majątkiem – jeśli takowy posiadaliśmy – przejmuje bowiem syndyk masy upadłościowej. Stracić w ten sposób możemy prawo nawet do całego naszego dobytku. Co więcej – ogłoszenie upadłości konsumenckiej siłą rzeczy utrudnić może pozyskanie kolejnych pożyczek czy kredytów. Czyli jeśli chcielibyśmy kupić np. nowe mieszkanie korzystając z kredytu – nie będzie to raczej możliwe. Ponadto uzyskanie upadłości konsumenckiej uniemożliwi nam skorzystanie z kolejnego oddłużenia tego rodzaju przez kolejne 10 lat.

Podsumowanie

Upadłość konsumencka to bardzo często jedyny skuteczny sposób na wyjście z długów. Należy jednak zdawać sobie sprawę z wszystkich jej efektów – zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych.

Artykuł zewnętrzny

Upadłość konsumencka to bardzo często jedyny skuteczny sposób na wyjście z długów. Należy jednak zdawać sobie sprawę z wszystkich jej efektów – zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych. Aby uzyskać więcej informacji i porad dotyczących procesu upadłości konsumenckiej, zachęcam do odwiedzenia strony https://atelier-lex.pl/upadlosc-konsumencka/.

Print Friendly, PDF & Email
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments