Czy praca opiekunki osoby starszej jest dla każdego?

Wielu Polaków decyduje się na wyjazd za granicę w celach zarobkowych. Jednym z najpopularniejszych kierunków, który wybierają są Niemcy. Ten kierunek jest niezwykle atrakcyjny przede wszystkim dlatego, że można zarobić nawet kilkukrotnie większe pieniądze, pracując na tym samym stanowisku, co w Polsce. Posada opiekuna osób starszych cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Kto może objąć to stanowisko i kiedy warto zainteresować się pracą w Niemczech?

 

Kim jest opiekun osób starszych? 

Opiekun osób starszych, której zadaniem jest opieka nad seniorem i pielęgnowanie go. Oprócz tego jest on także odpowiedzialny za organizację jego czasu wolnego, gotowaniem posiłków i dotrzymywania towarzystwa na co dzień. Wydawać by się mogło że praca na tym stanowisku to czysta przyjemność, jednak wiąże się ona z ogromną odpowiedzialnością i wymaga specjalnych cech i kwalifikacji. Oczywiście zdarzają się seniorzy, którzy nie potrzebują aż tak dużo uwagi, jednak osoba, która zastanawia się nad podjęciem pracy na tym stanowisku, powinna się uzbroić w spokój i cierpliwość. Zdarzają się także sytuacje, kiedy podopieczny jest przewlekle chory lub cierpi na dolegliwości wieku starczego. Wtedy do pracy opiekuna niezbędne będą także umiejętności medyczne i pielęgnacyjne.

Jak zostać opiekunem osób starszych? Przede wszystkim należy znaleźć odpowiednią ofertę oraz spełnić jej warunki – nabyć odpowiednie kwalifikacje i zdobyć podstawową wiedzę. W Internecie znajdziesz całą masę prywatnych ofert, jednak dużo bezpieczniej zdecydować się na te, które publikują profesjonalne agencje. Daje to gwarancję otrzymania pisemnej umowy,  a w nagłych sytuacjach – ochrony prawnej.

 

Czy każdy może podjąć pracę w charakterze opiekuna osób starszych? 

Praca opiekuna osoby starszej nie wymaga specjalnego wykształcenia ani wiedzy zdobytej na studiach medycznych. Wystarczy doświadczenie w pracy z seniorami – nawet opieka nad członkiem rodziny. Przydatnymi okażą się także kursy z pierwszej pomocy, prawo jazdy oraz znajomość języka. Warto także wspomnieć o cechach charakteru, które zdecydowanie ułatwią tę pracę. Możemy do nich zaliczyć przede wszystkim:

  • empatię,
  • wyrozumiałość,
  • chęć niesienia pomocy,
  • cierpliwość.

Więcej informacji o tym, jak wygląda praca opiekuna osoby starszej znajdziesz tutaj https://laxocare.pl/blog/praca-opiekunki-w-niemczech-jak-wyglada/.

 

Siła psychiczna i fizyczna

Osoba, która chce się podjąć pracy jako opiekun osób starszych musi liczyć się z tym, że jest to posada wymagająca dużego nakładu siły zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Podopiecznemu trzeba często pomagać w codziennych czynnościach: wstawaniu, siadaniu, chodzeniu i myciu się. Nie oznacza to jednak, że praca ta jest przeznaczona tylko dla najsilniejszych. Istnieje wiele przydatnych technik, które zdecydowanie ułatwiają wykonywanie obowiązków. Warto się także zorientować czy w domu, w którym mieszka senior, dostępny jest specjalistyczny sprzęt, taki jak: podnośnik kąpielowy, krzesło toaletowe, łóżko rehabilitacyjne, śliskie tkaniny.

To, w jakim zakresie senior będzie potrzebował pomocy, uzależnione jest od jego stanu zdrowia. Niektórzy z nich są bardziej samodzielni – radzą sobie z samodzielnym jedzeniem, czesaniem i higieną osobistą. Innym zaś trzeba asystować nawet przy tych najmniejszych czynnościach. Opiekunom często ciężko pogodzić się z faktem, że mimo doskonałej opieki i dokładania wszelkich starań, podopieczny bardziej słabnie. W takich przypadkach należy czerpać radość z każdego dnia i drobnych rzeczy. Dzięki temu przyszłość będzie wydawała się pogodniejsza.

 

Jak przygotować się do pracy na tym stanowisku?

Osoby, które chcą zawodowo zajmować się opieką seniorów za granicą, często korzystają ze wsparcia agencji pracy dla opiekunek w Niemczech. Podjęcie takiej współpracy daje pewność, że oferta jest sprawdzona i bezpieczna, a w sytuacjach kryzysowych zawsze mogą liczyć na pomoc i wsparcie. Aby jeszcze lepiej poradzić sobie z obowiązkami związanymi z tą pracą, należy dokładnie zapoznać się z opisem zlecenia. Wnikliwa analiza oferty pozwoli na poszerzenie wiedzy na temat chorób podopiecznego, jego preferencji i zainteresowań. Zdecydowanie ułatwi to komunikację z seniorem, unikając nieporozumień i stresu.

Pamiętaj, aby zachować spokój. Zarówno Ty, jak i Twój podopieczny będziecie potrzebować trochę czasu, aby przyzwyczaić się do siebie. Praca jako opiekun osób starszych wymaga tolerancji i cierpliwości – szczególnie podczas pierwszych dni z seniorem.

Artykuł zewnętrzny

Print Friendly, PDF & Email
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments