Czy potrącona przez samochód osoba może otrzymać odszkodowanie?

Wypadki polegające na potrąceniu przez samochód mogą być bardzo poważne. Czy ofiara takiego wypadku samochodowego może otrzymać odszkodowanie za doznane szkody?

 

 

Potrącenie przez samochód – kiedy można dostać odszkodowanie?

W większości przypadków za potrącenie przez samochód odszkodowanie jest możliwe do uzyskania, niemniej jednak należy pamiętać o tym, że w celu jego uzyskania trzeba spełnić konkretne warunki.

 

Tego typu odszkodowanie można otrzymać zasadniczo wtedy, gdy winę za zdarzenie ponosi drugi uczestnik ruchu, na przykład kierowca samochodu, który nie był uważny i nie przepuścił pieszego na pasach.

 

Uzyskanie odszkodowania nie będzie natomiast możliwe wtedy, gdy poszkodowany jest w pełni odpowiedzialny za wypadek. Z kolei wtedy, gdy przyczynił się on do niego częściowo, wówczas kwota odszkodowania może zostać zmniejszona w zależności od stopnia winy. Przykładem takiej sytuacji jest wejście bezpośrednio pod jadący samochód czy też korzystanie z telefonu podczas przekraczania przejścia dla pieszych.

 

Problematyczną sytuacją będzie także brak dowodów. Jeśli nie ma wystarczających dowodów, aby ustalić, kto ponosi winę za wypadek, uzyskanie odszkodowania może być także bardzo trudne.

 

Kto wypłaca odszkodowanie za potrącenie przez auto?

Osoby, które zostały potrącone przez samochód, mogą ubiegać się o wypłatę odszkodowania z kilku źródeł, w tym:

 

  • Ubezpieczenie kierowcy – jeśli kierowca zawinił, jego firma ubezpieczeniowa przekazuje wtedy poszkodowanemu odszkodowanie za koszty leczenia, szkody majątkowe i utracone zarobki.
  • Własne ubezpieczenie – jeśli osoba poszkodowana ma własne ubezpieczenie, takie jak ubezpieczenie na życie lub ubezpieczenie NNW, może złożyć wniosek o odszkodowanie we własnej firmie ubezpieczeniowej.
  • Pozwy sądowe – jeśli wypadek był spowodowany przez drugą osobę, można też złożyć pozew o odszkodowanie za obrażenia ciała czy w celu uzyskania zadośćuczynienia za straty moralne.

 

Ile może wynieść odszkodowanie za potrącenie przez samochód?

Wysokość odszkodowania, które można otrzymać, będzie zależeć od kilku czynników, w tym od ciężkości obrażeń, rozmiaru szkód majątkowych po wypadku. Gdy zatem chodzi o potrącenie przez samochód odszkodowanie jest ustalane zawsze indywidualnie, dlatego też trudno z góry wskazać, jaka będzie jego końcowa kwota. W niektórych przypadkach wypłacane są też renty poszkodowanym.

 

Zaleca się skonsultowanie się z prawnikiem zajmującym się tymi sprawami w celu ustalenia możliwości dochodzenia odszkodowania. Adresy kancelarii prawnych prowadzących sprawy o odszkodowania dostępne są online.

Artykuł zewnętrzny

Print Friendly, PDF & Email
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments