5 najważniejszych zasad rozwodu za porozumieniem stron

Często spotykamy się ze stwierdzeniem dotyczącym rozwodu za porozumieniem stron. Warto jest więc poznać najważniejsze zasady dotyczące tego sposobu zakończenia małżeństwa. Jak one brzmią? O tym wszystkim przeczytasz poniżej.

 

 

1. Rozwód bez orzekania o winie

Rozwód za porozumieniem stron jest rozwodem, w którym nieorzekana jest przez sąd wina żadnego ze współmałżonków, zgodnie z ich wspólnym żądaniem. A jakie są skutki tego stanu? Przede wszystkim rozwód za porozumieniem stron wpływa na obowiązek alimentacyjny, który w tym wypadku ma zasadność jedynie w sytuacji, kiedy były współmałżonek znalazł się w uzasadnionym niedostatku. Co więcej, po upływie 5 lat, obowiązek ten wygasa. Warto pamiętać, że rozwód za porozumieniem stron jest prostszy z pomocą adwokata, który dzieląc się wiedzą i doświadczeniem pomoże przejść przez ten proces.

 

2. Rozwód za porozumieniem stron a dzieci

Rozwód za porozumieniem stron może być przeprowadzony również w sytuacji, kiedy rozwodzący się posiadają wspólne dzieci. Sąd na rozprawie rozwodowej orzeka o alimentach, władzy rodzicielskiej, a także kontaktach z dziećmi. Często przy rozwodzie za porozumieniem stron, małżonkowie przedstawiają wspólnie wypracowany plan wychowawczy, co przyspiesza i zdecydowanie ułatwia całe postępowanie rozwodowe.

 

3. Szybsza forma rozwodu

Bardzo często małżonkom zależy na tym, by sprawa rozwodowa przebiegła szybko i sprawnie, a najlepiej, aby małżeństwo udało się zakończyć już na pierwszej rozprawie. Rozwód za porozumieniem stron zdecydowanie ułatwia ten proces, szczególnie jeśli małżonkowie są zgodni co do rozstrzygnięć związanych z dziećmi, podziałem majątku czy niewskazywaniem winnego rozpadu związku. Jeśli więc małżonkom zależy na tym, by sprawa zakończyła się na jednym posiedzeniu, to rozwód za porozumieniem stron jest ich jedyną możliwością. Jest to też tańsza forma rozwodu, ponieważ opłata za pozew rozwodowy w wysokości 600 zł, jest połowicznie zwracana w sytuacji, kiedy uprawomocni się wyrok sądu.

 

4. Rozwód za porozumieniem stron to tańsza opcja 

Rozwód za porozumieniem stron to dobra propozycja dla tych współmałżonków, którym zależy nie tylko na czasie, ale również na kosztach i możliwości zaoszczędzenia. Ta forma zakończenia małżeństwa może tak naprawdę kosztować jednego małżonka 150 zł. A jak wyglądają formalności związane z kosztami? Wnosząc pozew rozwodowy, należy opłacić kwotę 600 zł, czyli pełną opłatę za pozew. Jeśli jednak uprawomocni się wyrok sądu mówiący o rozwodzie za porozumieniem stron, wówczas połowa tej kwoty, czyli 300 zł zwracana jest, byłym już współmałżonkom, do podziału pomiędzy nich.

 

5. Podział majątku 

Rozwód za porozumieniem stron pozwala na uniknięcie orzeczenia o wspólnym majątku. Dobrym rozwiązaniem, dzięki któremu proces rozwodowy można przyspieszyć, jest wypracowanie notarialnego podziału majątku. Wspólne jego spisanie z uwzględnieniem szczegółów spornych i przedstawienie w sądzie pozwoli na przyspieszenie całego procesu rozwodowego.

Artykuł zewnętrzny

Print Friendly, PDF & Email
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments