E-porady prawników — czy warto?

Minęły już czasy, w których korzystanie z różnych usług mogło odbywać się jedynie stacjonarnie. Rozwój Internetu umożliwił realizację usług na odległość i nie ominęło to również branży prawniczej. Prawnicy i adwokaci coraz częściej wychodząc poza kancelarię w której przyjmują klientów i udzielają porad przez Internet. Jak wyglądają te porady? I Czy warto z nich skorzystać?

 

Na czym polegają e-porady prawne?

Każda kancelaria prawna ma swoją specyfikę działania. W większości przypadków kontakt między klientem a prawnikiem rozpoczyna się od kontaktu e-mail. Klient powinien przesłać do kancelarii opis sprawy i związane z nią dokumenty, a prawnik w odpowiedzi nadesłać wycenę usługi. Po akceptacji wyceny przez klienta następują dalsze działania, zależne od charakteru sprawy. Prawnik może odesłać poradę w wiadomości e-mail, spotkać się na video rozmowie albo skontaktować się telefonicznie. Szczegółowy regulamin porad opublikowany jest na stronie internetowej kancelarii.

 

Kto korzysta z e-porady?

Z porad internetowych ze strony kancelarii prawnej korzystają przede wszystkim  osoby, które:

  • mieszkają w tym samym mieście, ale daleko od siedziby kancelarii i nie chcą tracić czasu na dojazd,
  • mieszkają za granicą, ale potrzebują wsparcia prawnego w sprawach wyjaśnianych w Polsce,
  • mieszkają w innym mieście niż prawnik, z którym chcą współpracować (np. znaleźli jego stronę internetową i zdecydowali się na kontakt).

 

Z e-porad mogą skorzystać również ci, którzy po prostu preferują tę formę kontaktową. Przyczyn unikania bezpośredniego kontaktu może być mnóstwo i prawnicy respektują każdą z nich.

 

Obawy związane z poradą online

Niektórzy obawiają się, że porady online naruszają prywatność klienta. Nie jest to jednak możliwe. Jeżeli ktoś umawia się na rozmowę online z adwokatem, to tajemnica adwokacka obowiązuje tak samo, jak w przypadku spotkania w biurze.

Co w sytuacji, w której dana osoba wysyła swoje dane i opis sprawy do wyceny, ale postanawia się jednak wycofać? Kancelaria usuwa przesłane dokumenty i informacje – nie przechowuje ich. Korzystanie z e-porad lub samo rozpoczęcie kontaktu jest więc bezpieczne.

 

Podsumowanie

E-porady to forma kontaktu, w której klient może otrzymać analizę problemu i propozycje rozwiązań bez wychodzenia z domu. Jest tak samo merytoryczna i bezpieczna jak w przypadku spotkania stacjonarnego. Jeśli ktoś szuka np. usług adwokata w Częstochowie, ale z różnych powodów, nie chce jechać bezpośrednio do kancelarii, powinien wysłać e-mail przedstawiający swoją sprawę.

Artykuł zewnętrzny

Print Friendly, PDF & Email
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments