Bitcoin miał dać kres tradycyjnym finansom, jednak teraz cena BTC rośnie dzięki nim

Bitcoiny są to bardzo popularne kryptowaluty, które są alternatywą dla tradycyjnej gotówki. Czy jednak są ją w stanie w pełni zastąpić? Dziś zastanowimy się dlaczego cena bitcoinów rośnie. Ale też postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy bitcoiny dadzą kres tradycyjnym transakcjom finansowym.

 

Co warto wiedzieć na temat bitcoinów?

Można powiedzieć, że kryptowaluty, szczególnie bitcoin są obecnie bardzo modne. Cechuje je decentralizacja, ale też niemożność podrabiania. Warto też wiedzieć, że wartość bitcoinów wywodzi się z miningu. Właśnie zarabianie bitcoinów nazywa się miningiem. Cały ten proces jest bardzo czasochłonny i wymaga dużej ilości energii elektrycznej. Na szczęście bitcoiny można też kupować za zwykłe pieniądze. Przechowuje się je w portfelu cyfrowym, który jest zasadniczo podobny do konta bankowego. Za bitcoiny można kupować naprawdę różnego rodzaju rzeczy. Wyobraźcie sobie, że mogą być to nawet samochody, meble, jedzenie. Microsoft sprzedaje gry wideo właśnie w zamian za bitcoiny. Coraz więcej hoteli na całym świecie także akceptuje taki rodzaj płatności. Np. Wikipedia przyjmuje darowizny w bitcoinach, a następnie zamienia je na dolary amerykańskie. Pierwszym krajem, który uznał bitcoin za prawny środek płatniczy jest Salwador i miało to miejsce w 2021 r. Jeżeli zastanawiacie się jaka pierwsza branża zaakceptowała taki rodzaj płatności, to jest to branża pornograficzna.

 

Czy bitcoiny zastąpią tradycyjne pieniądze?

Rzeczywiście coraz więcej firm, ale też branż akceptuje płatność bitcoinami. Nawet w Polsce jest ich kilkanaście. Jeżeli chcecie zakupić bitcoiny, to wejdźcie na stronę: https://exmo.com/pl/buy-bitcoin. Trzeba wiedzieć, że w Polsce nie są skonstruowane przepisy, które w pełni regulują płatności bitcoinami. Jednocześnie bitcoiny i inne kryptowaluty są legalne. Np. tether możecie zakupić na stronie: https://exmo.com/pl/buy-tether. Wyobraźcie sobie, że np. w Niemczech istnieją bitomaty, czyli bankomaty bitcoinowe. Są to kioski, w których możecie zakupić różnego rodzaju kryptowaluty, używając do tego celu np. karty. Za kryptowaluty można też płacić gotówką. Nawet w Polsce pojawiają się bitomaty, choć ich ilość nie jest tak imponująca jak w Niemczech. Trzeba jeszcze pamiętać, że prowizja przy transakcjach w bitomatach wynosi ok. 3%. Jak więc widzicie w ciągu kilku lat sytuacja dotycząca kryptowalut znacząco się zmieniła. Ale nadal nie można powiedzieć, że kryptowaluty w krótkim czasie zastąpią tradycyjne pieniądze. W dużej mierze wynika to z faktu, że nie są stabilne. Choć transakcje uważa się za bezpieczne, to jednak ceny kryptowalut często bardzo szybko spadają bądź rosną. Są one znacznie mniej stabilne niż tradycyjne pieniądze.

 

Kurs kryptowalut – dlaczego rośnie?

Ilość kryptowalut na rynku jest ograniczona. Jednocześnie dzięki temu, że nie mają fizycznej postaci, to nie można ich podrobić. Nadal nie istnieją przepisy, które w pełni regulowałyby płatności bitcoinami. Z tego powodu nie można sądzić, by w najbliższym czasie kryptowaluty zastąpiły tradycyjne pieniądze, ale dzięki temu, że ilość kryptowalut jest ograniczona, to aktualnie można zauważyć, że ich kurs rośnie. Wzrost może nie jest bardzo duży. Jeżeli jednak ktoś zakupił kryptowaluty rok temu, to obecnie w trakcie sprzedaży może zarobić. Czy warto inwestować w kryptowaluty? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Pewne jest to, że ryzyko zawsze będzie większe niż w przypadku inwestowania np. w tradycyjne akcje czy waluty. Jeżeli chcecie wiedzieć, od czego zależą wahania na rynku kryptowalut, to na pewno są to między innymi czynniki makroekonomiczne.

Artykuł zewnętrzny   

Print Friendly, PDF & Email
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments