Szkolenia na podesty ruchome dla pracowników!

Każdy pracodawca powinien pamiętać, że tylko odpowiednio przeszkoleni pracownicy posiadają wiedzę i umiejętności do prowadzenia bezpiecznych i wydajnych prac — szczególnie tych na wysokości. Jeśli mają oni wykonywać obowiązki z wykorzystaniem podestów ruchomych, muszą posiadać odpowiednie zaświadczenia kwalifikacyjne – uprawnienia UDT. Jak zorganizować szkolenie na podnośniki dla pracowników? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie!

 

Kto może obsługiwać podesty ruchome?

Podesty ruchome samobieżne, także nazywane zwyżkami albo podnośnikami koszowymi, są wszechstronnymi urządzeniami przeznaczonymi do prac wysokościowych, które wyposażone są w unoszone platformy.

Do podestów ruchomych przejezdnych zaliczane są różne rodzaje urządzeń, które dzielone są na trzy główne kategorie pod względem swojej konstrukcji – przejezdne (podnośniki nożycowe, teleskopowo-przegubowe oraz masztowe), samojezdne oraz przewoźne.

Obsługa podestów ruchomych jest możliwa jedynie przez pracowników, którzy posiadają uprawnienia wydawane przez UDT – Urząd Dozoru Technicznego albo TDT – Transportowy Dozór Techniczny. Uprawnienia te wydawane są na okres 5 lat.

Aby uzyskać uprawnienia, należy podejść do egzaminu. Żeby dobrze się do niego przygotować, warto zapisać się na szkolenia na podesty ruchome, które pozwalają na kompleksowe przygotowanie do tego egzaminu pod kątem teoretycznym i praktycznym. Prowadzące je ośrodki szkoleniowe zajmują się jednocześnie organizacją kursów i egzaminów, co ułatwia i przyśpiesza uzyskanie potrzebnych uprawnień.

 

Szkolenia na podesty – kto może wziąć w nich udział?

Przeznaczone na podesty ruchome szkolenia są skierowane do osób spełniających minimalne wymagania, a dokładnie konieczne jest:

  • Bycie osoba pełnoletnią,
  • Posiadanie minimum wykształcenia podstawowego,
  • Posiadanie zaświadczenia od lekarza o braku przeciwwskazań do pracy na stanowisku operatora podestu ruchomego.

Gdy spełnione zostaną te warunki, można zapisać się na szkolenia na podesty organizowane w wybranym ośrodku. Dokładne informacje dotyczące prowadzonych przez nie kursów wraz z ich terminami i cenami można znaleźć w internecie.

 

Kto jest odpowiedzialny za szkolenia pracowników?

Kodeks Pracy mówi wprost, że za stan BHP w zakładzie i na stanowisku pracy odpowiedzialność ponosi nikt inny jak tylko pracodawca. Nie może on zdjąć z siebie odpowiedzialności czy też nikomu jej przekazać. Dlatego to właśnie pracodawca powinien zadbać o przeszkolenie pracowników do obsługi podestów ruchomych oraz w jego interesie jest weryfikacja ważność uprawnień.

 

Jak zorganizować szkolenie na podesty ruchome dla pracowników?

Szkolenia na podesty ruchome w ośrodkach są zazwyczaj prowadzone w dwóch wariantach – jako szkolenia indywidualne online oraz szkolenia grupowe przeznaczone dla grup zorganizowanych.

Gdy planuje się urządzić szkolenia dla pracowników, najlepszym rozwiązaniem są oferowane na podesty ruchome szkolenia grupowe. W tym przypadku istnieje możliwość dopasowania terminu prowadzenia szkolenia do terminu egzaminu oraz opcja uzyskania dodatkowych zniżek. Szkolenie z reguły trawa jeden dzień.

Aby zapisać pracowników na szkolenie na podnośniki, wystarczy skontaktowanie się z ośrodkiem szkoleniowym oraz wypełnienie dokumentów zgłoszeniowych. Można również uzyskać wtedy dodatkowe informacje oraz omówić kwestie związane z terminem i kosztami jego organizacji.

 

Gdzie prowadzone są kursy na podnośniki?

Aktualnie szkolenia na podesty są prowadzone w ośrodkach szkoleniowych funkcjonujących na terenie całego kraju, dlatego też są one łatwo dostępne i nie wymagają długich dojazdów. Istnieje możliwość zorganizowania szkolenia w firmie pracodawcy, jednak z racji konieczności transportu maszyn, czy też sali szkoleniowej z reguły to pracownicy odwiedzają ośrodki szkoleniowe.

W internecie można już teraz sprawdzić, gdzie dostępne są obecnie szkolenia na podnośniki wraz z informacjami dotyczącymi cen ich usług — więcej informacji: https://podestyruchome.pl/szkolenia. Za pośrednictwem internetu można także skontaktować się z ośrodkami, by uzyskać dodatkowe informacje o ich ofercie.

 

Jaka jest cena szkolenia na podesty ruchome?

Ceny za szkolenia na podesty ruchome rozpoczynają się od około 750 złotych za osobę. Opłata za egzamin na podesty ruchome jest pobierana osobno i wynosi aktualnie 237,98 złotych. Opłata za pełnomocnictwo konieczna do upoważnienia ośrodka szkoleniowego do złożenia wniosku o egzamin to 17 zł.

W przypadku grupowych zapisów ceny szkoleń mogą być negocjowane, natomiast opłaty urzędowe za egzamin oraz za pełnomocnictwo pozostają na tym samym poziomie.

 

Podsumowanie

Jako pracownik przy realizacji zadań ze zwyżek, możesz i powinieneś wymagać od pracodawcy przeszkolenia do obsługi podestu ruchomego i wyrobienia uprawnień. Jako pracodawca pamiętaj, że szkolenie i uprawnienia pracownika leżą głównie w Twoim interesie.

Jednym z ośrodków szkoleniowych organizujących grupowe szkolenia na zwyżki przeznaczone dla pracowników firm jest AA Herkules, który zajmuje się również prowadzeniem wypożyczalni podnośników. Ośrodek zlokalizowany jest w Katowicach i oferuje on kursy na podesty ruchome oraz na ładowarki teleskopowe — kursy w AA Herkules odznaczają się jednym z najwyższych współczynników zdawalności w regionie.

Artykuł zewnętrzny

Link zewnętrzny:

Przeczytaj również jakie kursy warto zrobić i sprawdź kursy, po których jest praca?

Print Friendly, PDF & Email
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments